K pohodlí a příjemnému pobytu dítěte v pokojíčku je třeba prostor dovybavit vhodnými „měkkými povrchy“ – ať už jde o koberce, polštáře, sedací vaky a polštáře či velkého plyšáka. Tyto doplňky mohou svou barevností či nápaditými vzory a barvami celý prostor oživit a zútulnit.

Otevíráme MYSTERY BOX s dekoracemi do pokojíčku:

Zdroj: Youtube

Podpořte dítě v objevování světa kolem sebe

Prázdné místo na stěně si přímo říká o doplnění vhodnou mapou (světa či vesmíru), plakátem (například s různými druhy zvířat) nebo kreativní tabulí s barevnými magnetkami v podobě zvířat, případně samolepkami. Těmito doplňky lze v dítěti podnítit zvědavost a touhu objevovat a zjišťovat další informace, které se zobrazením na stěně souvisí. Dítěti tak můžete vyprávět, co vše je na mapě či plakátu zobrazeno a postupně s ním objevovat další zajímavosti.

Zapojte se do naší fotosoutěže Školák Deníku a vyhrajte hodnotné ceny.
Speciální školní výzva s anketou: Zapojte se do naší fotosoutěže Školák Deníku

K rozvoji psaní, myšlení a učení dítěti pomáhá, má-li možnost samo psát a kreslit na větší ploše. Nástěnná tabule (postačí i tabulová folie nalepená na zdi) nebo stojan s rolovacím balicím papírem u stěny, nemusí mít nutně obří rozměry, velikost papíru A2 může stačit. Do vybavení pokoje je vhodné zahrnout i hodiny či plánovací kalendář.

Magnetické dekorace do dětského pokoje:

Zdroj: Youtube

Koníčky a zájmy dítěte je třeba podpořit

Ve vývoji dítěte hraje důležitou roli i to, jak jej rodiče podporují v jeho zájmech a zálibách. Proto při zařizování a vybavování pokoje je třeba zohlednit i tento faktor. Pokud má dítě rádo například zvířata nebo nějakou pohádkovou postavu, můžete podle toho zvolit doplňky do pokojíčku právě s takovými motivy. Například kluka se zájmem o automobily potěší, když povlečení na posteli nebo lampička na stole bude s motivem formule nebo oblíbeným vozem. Lákavým doplňkem pro dítě může být hudební nástroj nebo malé loutkové divadlo.

Pokoj by měl s dítětem růst.
Vybavení pokojíčku by mělo s dítětem postupně růst

Hrací koutek by v pokoji neměl chybět

Byť se dnešní mladé rodiny často potýkají s malým prostorem, který mohou dítěti dopřát, nezbytnou součástí dětského pokojíčku by měl být hrací koutek, kde si dítě může například na zemi na koberci či u malého stolečku se židličkami hrát se svými skládankami, hrami a stavebnicemi. Je-li pro to dostatek prostoru, nejmenší děti ocení pro své hry i malé týpí či plastový domeček nebo stan, v něm si mohou hrát a rozvíjet svou představivost.

Příjemné zážitky a místa „nablízku“

K příjemné atmosféře pokoje může přispět i to, když má dítě v pokoji umístěné fotografie, obrázky a drobné předměty, které jsou spojené s událostmi, jež jsou pro něj příjemné a na něž rádo vzpomíná. Ať už jsou to fotografie s nejbližšími při nějaké oblíbené činnosti nebo drobný předmět či kamínek dovezený z dovolené.

Dětský pokoj pro miminko by měl být bezpečný i funkční zároveň.
Jak zařídit pokoj pro miminko? Inspirujte se od vedoucí designérky IKEA

Úklid by neměl být náročný

Aby se dítě nemuselo při úklidu trápit s vyrovnáváním hraček do řady v polici, je dobré promyslet, jak mu třídění věcí při úklidu usnadnit. Právě vhodně zvolenými doplňky jako jsou úložné uzavíratelné boxy na kolečkách, které lze umístit například pod postel, můžeme ušetřit spoustu místa. Dobře fungují i na stěně zavěšené barevné textilní vaky na roztřídění hraček a plyšáků, pomocí jsou i různobarevné boxy a koše umístitelné do polic. S praktickými úložnými pomůckami bude dítě daleko raději své hračky uklízet.

Jak správně zorganizovat dětský pokoj, aby v něm byl vždy pořádek:

Zdroj: Youtube