Tento střevní parazit dokáže pěkně potrápit. A to nejen dítě, ale také celou rodinu, která může být ve stresu, aby se nenakazila také. Roupi totiž mohou snadno skočit i na dospělého člověka. Důležité je v těchto chvílích dodržovat především hygienu a určité zásady prevence.

Co jsou roupi zač a jak se nám dostanou do organismu

Roup dětský (latinským názvem Enterobius vermicularis) je parazitická hlístice z řádu Oxyurida. U infikovaných osob jej najdeme na konci tenkého a na začátku tlustého střeva, kde obvykle parazituje. Zpravidla se živí bakteriemi a epitelem (epitel neboli epitelová tkáň - jeden ze čtyř základních typů tkání, pozn. red.). Roupi mají dokonce dvě „pohlaví“ a samice je větší než sameček. Tento parazit se vyskytuje převážně u dětí, výjimkou však není ani dospělý člověk, informuje web lékárny Dr. Max.

Paraziti, žijící v lidském těle:

| Video: Youtube

Roupi se přenášejí bakteriálně, většinou tak, že člověk musí spolknout vajíčko roupa. Může se tak stát, když si nedostatečně myjeme ruce po použití toalety nebo se dostaneme do styku s nakaženými předměty. Ve spánku hostitele (nakaženého člověka, pozn. red.) samičky vylézají z řitního otvoru a kladou v jeho okolí vajíčka, kterých může být až 12 tisíc, říká web lékárny Dr. Max.

Roupi u dětí

Nejrychleji u dětí dochází k nákaze v jejich kolektivech. Roupy se dítě nakazí požitím, nebo pouhým vdechnutím mikroskopických vajíček parazita. Hostitel často roznese infekci roupů všude po svém okolí a poté je velice jednoduché přenesení infekce z jednoho dítěte na druhé.

„Pokud se nakažené dítě dotýká předmětů, jako je povlečení, oděvy, záchodová prkénka, hračky a podobně, dochází tak přenosu vajíček a tím následně i infekce. Na takto infikovaných předmětech dokážou vajíčka roupů přežít i tři týdny,“ píše specializovaný web e-Pediatr. U dětí se navíc infekce přenáší opravdu snadno, protože mají tendenci na infikované předměty sahat nebo si je dávat do pusy. Přenášet se roupi mohou dokonce i v jídle.

Roupi odhalíte pořádně až pod mikroskopem:

Roupi se vyskytují po celém světě a ve všech věkových kategoriích. Přesto se nákaza nejčastěji objevuje u dětí, a to zejména:

  • děti, které chodí do jesliček, školky, na základní školu a dalších kolektivů
  • děti s nedostatečnými hygienickými návyky, jako je především mytí rukou
  • děti, které si cucají prsty nebo okusují nehty

Může se nakazit i dospělý
Nakazit tímto parazitem se může i dospělý člověk a průběh je zde stejný jako u dětí. Příznaků je více, většinou se ale týkají míst, kde roup parazituje. „Mírná nákaza roupy probíhá často zcela bezpříznakově a zůstává bez povšimnutí. V ostatních případech bývá nejčastějším příznakem svědění konečníku, zejména v noci, provázené škrábáním v této oblasti. Jindy nás k lékaři přivede přímo nález drobných bělavých červíků na povrchu stolice. U masivnějších nákaz se může objevit nechutenství, pobolívání břicha, průjem. U žen postihuje typické noční svědění i zevní rodidla, a může se objevit i vaginální výtok,“ zmínil v rozhovoru pro Deník lékař dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram Kilián Resl.

Vliv na zdraví a komplikace

Pokud není léčba roupů zahájena včas, mohou se objevit vedlejší efekty této infekce. Těmi jsou průjmy, neprospívání z malabsorpce (nedostatečné vstřebávání živin z trávicího traktu, pozn. red.), noční pomočování, svědění genitálu, vaginální výtok a podobně. V horších případech se může vyskytnout i zánět močového měchýře či zánět ledvin, doplňuje web lékárny Dr. Max.

V každém případě se nestyďte informovat o jakémkoli podezření svého lékaře, protože jde o zdraví dítěte, potažmo celé rodiny.


Nahrává se anketa ...

Jak mohou rodiče zjistit, zda má dítě roupy?

Jestli dítě roupy skutečně „chytilo“, rodiče poznají tak, že mu ráno před hygienou konečníku nanesou na řitní otvor průhlednou lepicí pásku. „Ta se následně přiloží na sklíčko a pozoruje pod mikroskopem,“ přiblížil pro Deník epidemiolog Rastislav Maďar.

Lékařka Martina Milkovičová na svém webu doplňuje, jak s tímto problémem bojovat, případně nejlépe, jak mu propříště předcházet:

  • ostříhejte nehty dítěte
  • snažte se, ať si nehtíky dítě nekouše
  • před každým jídlem dohlédněte, ať si dítě umyje ruce
  • vyměňte ložní prádlo, pyžamo a prádlo každý den v čase léčby
  • vše vyperte na vyšší teplotu, vysušte v sušičce nebo vyžehlete
  • do pračky hoďte i partu spacích plyšáků
  • projděte místa, kde se spí častěji, s vysavačem

Léčba roupů: klasická i alternativní

Léčba se provádí perorálním podáním antihelmintik (léky proti parazitům, pozn. red.) s účinnou látkou mebendazol. Na českém trhu je v současné době proti roupům dostupný pouze jediný lék, který je vázaný na lékařský předpis a je účinný i proti jiným střevním parazitům. Ideálně se doporučuje přeléčit celou rodinu, aby se problém nevrátil. Důležité je dodržovat i zásady prevence, doporučuje web lékárny Dr. Max.

U dítěte dbejte na správné a pravidelné mytí rukou:

Pokud se zajímáte o alternativnější přístup, jak se zbavit roupů, a například bylinky, zde je účinné kyselé zelí a česnek. Obtíže sice neodstraní docela, ale příznaky zmírní. Vhodné je zařadit také chilli, pepř, hřebíček, česnek, medvědí česnek, zázvor a cibuli.

Nezapomeňte pak, že roupi milují cukr. Proto zkuste v čase léčby omezit jeho příjem u dítěte na minimum, radí lékařka Martina Milkovičová.