Na současném trhu je k dispozici nepřeberné množství matrací. Podle odborníků je ale zásadní jedna věc. A to pohodlný a spokojený spánek konkrétního dítěte. Každý člověk je totiž naprostý a neopakovatelný unikát a tak je k tomu potřeba při nákupu matrace přistupovat.

Pohodlné spaní je pro miminko velmi důležité.Pohodlné spaní je pro miminko velmi důležité.Zdroj: Burda Martina

Tvrdší matrace neuškodí, naopak

Ideální je volit přírodní materiály a všeobecně platí, že lékaři malým dětem doporučují spíše o něco tvrdší, než měkké matrace. Navíc je důležité, aby matrace respektovala věk a váhu dítěte a v neposlední řadě i anatomii jeho páteře. Pokud jde o praktičnost, kterou jistě uvítá deset maminek z deseti, tak je potřeba, aby matrace dobře odváděla vlhkost a snadno se udržovala.

Zapojte se do naší fotosoutěže Školák Deníku a vyhrajte hodnotné ceny.
Speciální výzva s anketou: Zapojte se do naší fotosoutěže Školák Deníku

Slovo dětského fyzioterapeuta

„Pokud se budeme bavit o zdravém miminku, tak druh matrace je prakticky jedno, není předepsaná pevnost nebo tvrdost. Spíš je velmi důležité, aby mělo kolem sebe dostatečný prostor. V momentě, že by se dítě v noci budilo, brečelo, tak pak bych řešil hledání matrace na míru dítěte. Co bych ale nedoporučoval je dítě ve spánku polohovat, protože spí přirozeně, jak potřebuje,“ vysvětluje fyzioterapeut Petr Kott.

Důležitý je i správný rozměr matraceDůležité je i zvolit správný rozměr matrace.Zdroj: Burda Martina

Místo shánění bonů do Tuzexu stačí projít obchody či e-shopy

Dnešní rodiče mají oproti jejich maminkám a tatínkům nebo dokonce jejich prarodičům diametrálně odlišné možnosti výběru. Nemusí už před obchodem s dětským zbožím stát frontu, ani shánět bony do Tuzexu. Prostě si projdou nabídku a vyberou si, co se jim nejvíce líbí, hodí, nebo dají na rady zkušenějších.
Neméně důležité je použití vhodného prostěradla.Neméně důležité je použití vhodného prostěradla.Zdroj: Martina Burda

Jakou matraci do dětské postele?

Při výběru je důležité zvolit dostatečně pevnou a pružnou matraci. Dítě totiž na matraci nejen leží, ale také podstatnou část doby strávené v postýlce sedí nebo stojí. Děti proto vždy pro svůj zdravý růst potřebuji kvalitní a hlavně vždy novou matrací. Není tím myšleno luxusní, ale vhodnou a odpovídající věku a potřebám dítěte. Cena matrace se pohybuje od molitanových nejlevnějších od 690 korun až po paměťové nejdražší, v řádu několik tisíc korun. „Na trhu jsou matrace do postýlek různých rozměrů, matrace do košů a kolébek, do cestovních postýlek jsou skládací matrace. Příliš měkká matrace není vhodná, dítě se propadá a to je nežádoucí,“ říká Alena Boubínová, provozovatelka plzeňského obchodu pro miminka i maminky Katka.

Výbavička pro miminko:

Zdroj: Youtube

Důležitá je i péče o matraci.Důležitá je i péče o matraci.Zdroj: Burda Martina

Pár číslech na závěr

Nabídka je neuvěřitelně pestrá. Existují matrace molitanové, s kokosem, s pohankou a paměťové pěny. „Nedá se úplně říci, co maminky řeší, někdo cenu a někdo kvalitu, většinou se rozhodují dle jejich finančních možností. Výška matrace by měla mít maximálně 10 až 15 cm, pokud maminky budou používat monitor dechu, neměla by být matrace vyšší než 10 cm, matrace do dětské postýlky je 120x60 a vydrží dítěti tak do 3 let věku, poté volte větší variantu 140x70 nebo 200x90,“ přidává konkrétní rozměry usměvavá paní za pultem s rozloženými variantami matrací do dětských postýlek s tím, že matraci samotnou je dále třeba chránit chráničem matrace. Jde o nepromokavý a zároveň prodyšný materiál a nakonec to vše završit kvalitním bavlněným nebo froté prostěradlem.

Pro imunitu dětí je nejdůležitější psychická pohoda v rodině. I když to někdy není jednoduché, v domácnosti, kde se lidé spolu radují a smějí, kde panuje vzájemná podpora a respekt, organizmus dětí zvládá bacily o mnoho snáz.
Bez chřipky a nachlazení u dětí? Jde to i v zimě