Základ je kvalitní postýlka. Dětské postýlky by měly mít správnou matraci a ohrádku. Miminko by ze začátku nemělo mít žádný polštář, pouze deku. Existují ale případy, kdy se obejdeme úplně bez postýlky. „Já jsem postýlku pro syna neměla, byl velmi živé miminko, pořád se různě hýbal a zklidnil se jen se mnou či při kojení. Zpočátku jsme měli rehabilitační polštář od zdravotní sestry,“ popisuje mladá maminka Šárka D.

Kromě toho měla pro svého synka také klasickou zavinovačku. „To byla další věc, kterou mi poradili u pediatra. Syn se škubal i ve spánku, což ho často budilo, proto měl zavinovačku a kolem ramínek ještě plínku, abychom se oba vyspali, a aby se zmírnil jeho častý pohyb, protože vůbec nechtěl přibírat na váze právě tím, jak se neustále pohyboval,“ zmiňuje Šárka.

Přebalovací pult

Další mamince, Kristýně H., se dcerka narodila trochu předčasně a byla tak menší, než by miminko mělo být. „Měli jsme klasickou postýlku, ale do ní jsme ještě dali hnízdečko pro miminko, malá se v něm cítila o mnoho lépe, než kdyby byla sama v postýlce, která pro miminko je vlastně pořád velká,“ vzpomíná Kristýna.

Obě maminky se pak shodují na tom, že je skvělé do pokojíčku pořídit lampičku, která se hodí když se dítě v noci budí, je potřeba ho přebalovat či kojit. Velké světlo je nepříjemné a rušivé, kdežto světlo lampičky je při rozsvícení menším šokem pro oči.

Zařizujeme dětský pokojíček:

| Video: Youtube

Nezbytný je také přebalovací pult, ten se ovšem každému do dětského pokoje, či do bytu nevejde, mnoho maminek tak improvizuje a dává si speciální podložku a komodu, nebo jinou rovnou a dostatečně vysokou plochu.

Nezapomeňte na čokoládu

Na přebalovacím pultu by neměly chybět plíny, ale také by zde měl být například zásyp či krém a vlhčené ubrousky. Zapotřebí je také koš na špinavé plenky.

Dětský pokoj má také obsahovat nejrůznější hračky, které pomáhají ve správném rozvoji dítěte. To jsou třeba nejrůznější „kolotoče“, které se věší nad postýlky, točí se či hrají různé melodie. Stejně tak je potřeba kousátko, jež pomáhá při prořezávání zoubků.

Maminky doporučují nechat si v pokojíčku i něco dobrého na zub, třeba čokoládu. „V době kojení jsem potřebovala větší množství sacharidů a v dětském pokoji jsem měla vždycky schovanou čokoládu,“ dodává s úsměvem Kristýna H.