Porod už je ale jen jakýmsi pomyslným vrcholem toho pro někoho nekonečného čekání na miminko. Jednou z možností, jak se na něj budoucí maminky mohou připravit, je díky předporodním kurzům.

Jak uvedla mluvčí Jihočeských nemocnic Kateřina Koželuhová, každá ze sedmi jihočeských porodnic je svým způsobem originál a poskytované služby se mohou v některých detailech lišit. „Všechny ale poskytují kvalitní péči a služby,“ uvedla.

Před porodem

Například ve strakonické nemocnici jsou předporodní kurzy šité maminkám na míru. „Dozvědí se v nich, kdy vyrazit do porodnice, co si vzít s sebou, ale také, jak se na porod nejlépe fyzicky i psychicky připravit, jak manipulovat s novorozencem. Součástí kurzu jsou také lekce zaměřené na kojení a co dělat při případných prvních nezdarech při kojení. Jak miminko koupat či nekoupat, proč jsou důležité rituály, jak na masáž dítěte hlazením a prozradíme osvědčené triky, tipy a pomůcky na zklidnění děťátka,“ přiblížila Kateřina Koželuhová náplň kurzu s tím, že má šest lekcí a část z nich lze absolvovat i online.

V lednu se v českobudějovické nemocnici narodilo 143 dětí.
Bolí porod? Aby se na něj připravila, koukala na Malé lásky

„Snažíme se maminkám vyjít vstříc. Z toho důvodu je možné kurz absolvovat jak individuálně, tak ve skupině více maminek, s partnery, nebo bez nich. Některé kurzy se odehrávají i o víkendech. Termín vždy dohodneme tak, aby účastnicím vyhovoval,“ řekla staniční porodní asistentka a vedoucí kurzů Hana Hanzlíková.

Porod

Nemocnice, to už dávno nejsou bíle vymalované a vykachlíčkované neosobní pokoje. A u porodnic to platí dvojnásob. Porodní pokoje i pokoje na oddělení šestinedělí jsou vybaveny jak veškerou potřebnou medicínskou technikou, tak ale současně s velkým důrazem na přívětivost a pohodlnost prostředí a snahou o zachování maximálního možného soukromí rodící ženy, ženy s dítětem po porodu a jejich doprovodu.

Období koliky jsou stresujícím obdobím pro rodiče i děti. U většiny dětí kolika přejde do tří měsíců.
10 tipů jak na dětskou koliku: zkuste masáž nebo vysadit miminko na nočník

Samozřejmostí je dnes podle mluvčí Jihočeských nemocnic maximální možné dodržení porodního plánu, který si žena připravila. „Samozřejmě při dodržení medicínských zásad,“ zdůraznila Kateřina Koželuhová.

Dnes tak mohou rodičky v průběhu porodu využít celou řadu úlevových prostředků – ať už čistě přírodních (masáže, polohování, koupel, napářky), tak medicínské (epidurální analgezií, inhalační analgetika). „Přítomnost otce nebo jiného doprovodu u porodu je běžný a v řadě porodnic už je možná i přítomnost otce u operačně vedeného porodu, tedy porodu císařským řezem,“ vysvětlovala mluvčí.

V trutnovské porodnici stoupá počet porodů pouze s porodní asistentkou.
Porody pouze s asistentkou? V trutnovské porodnici je o ně čím dál větší zájem

Samozřejmostí je také bonding neboli přiložení dítěte ihned po porodu na tělo matky, případně otce, je-li matka v celkové anestezii. Na oddělení šestinedělí personál maminkám poradí s kojením a péčí o novorozence.

Po propuštění domů

Řada nemocnic nabízí ženám pomoc a radu v péči o dítě i týdny a měsíce po porodu. Využít této možnosti mohou například maminky, které rodily v písecké nemocnici. Pokud o pomoc požádají, nemocnice k nim domů vyšle i porodní asistentku. Ta je u nich doma navštíví, zkontroluje zdravotní stav matky i dítěte, poradí s péčí a zodpoví případné dotazy.

Placenta je životodárným orgánem, který poslouží i po jeho odloučení z těla těhotné matky. Vznikají z něj kapsle, koktejly nebo užitečná tkáň pro složité operace.
Placenta jako zázrak. Překvapí vás, jak je užitečná a lze ji i po porodu sníst

„Porodní asistentky mohou maminkám v období šestinedělí poradit nebo i pomoct s konkrétními potížemi. Zároveň mohou během návštěvy v domácím prostředí včas zachytit různé zdravotní komplikace i hrozbu poporodní deprese. Počínající potíže tak odhalí dříve, než se významněji rozvinou. Ženy, které mají potíže, často z pochopitelných důvodů kontrolu v nemocnici odkládají. Přitom včasná léčba bývá úspěšnější než ta pozdní. I proto je tato péče důležitá,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

Připrava na porod:

Zdroj: Youtube