„Největší význam kojeneckého a zároveň i dětského plavání spočívá v rozvoji a posilování pozitivní citové vazby mezi rodičem a dítětem. Většina dětí miluje vodu a rádo si ji užívá z bezpečí rodičovské náruče. Rodič v tu chvíli dítěti věnuje stoprocentní pozornost, kterou nenarušují žádné vnější vlivy, například v podobě SMS zpráv, telefonů, e-mailů a dalšího,“ jmenuje výhody Richard Cirhan, majitel českobudějovického Baby centra Šikulka, kde se na plavání kojenců a dětí specializují.

Česko má jednu z nejhustších sítí knihoven v Evropě. Přesto se tyto instituce všemožně snaží přilákat ke knize mladou generaci. I proto Knihovna Ústeckého kraje sídlící v Ústí nad Labem sází na dětském oddělení také na moderní technologie.

Neméně významné je podle něj plavání i pro motorický vývoj. „Dítě se ve vodě uvolní, protáhne svaly, ale zároveň je pohybem proti proudu posiluje. Potápění vede ke zvyšování kapacity plic a pobytem v chladnější vodě se děti současně otužují, čímž posilují imunitu,“ vysvětluje.

Na vlastní kůži

Právě narození jeho dcerky pro něj bylo prvotním motivem, proč s kurzy plavání malých dětí začal. Psal se rok 2002. „Já i manželka máme rádi vodu a protože je dcera po nás, měla ji ráda hned od malička také. Manželka toužila pracovat s dětmi a plavání s nimi se jí líbilo, proto jsme do stavby našeho domu zakomponovali i bazén a další prostory, které jsme poté využívali na plavání s dětmi,“ vypráví s tím, že od nápadu k realizaci uběhl rok a půl.

Už v roce 2004 pro své podnikání ale hledali jinou nemovitost, protože domácí prostory kapacitně již nevyhovovaly. „Objevili jsme delší dobu nevyužívané prostory, kde se dříve nacházel společenský prostor pro přilehlé ubytovny a s majiteli jsme se nakonec domluvili na odkoupení tohoto objektu i s venkovními plochami,“ přibližuje Richard Cirhan současný objekt na českobudějovické Rudolfovské třídě.

Pohyb prospívá zdraví v každém věku. O to více důležitý je u dětí, kterým aktivní sportovní zábava může dát dobrý základ do života. Proč je důležité, aby děti odmala sportovaly?

Po celkové rekonstrukci, kdy místo původní jídelny vybudovali bazén a místo kuchyně udělali šatny a sprchy, spustili v roce 2005 zkušební provoz. „Za nějaký čas nám byly prostory zase malé, proto jsem v roce dva tisíce devět začali uvažovat o nástavbě Baby centra Šikulka na stávající objekt s plochou střechou. Oslovil jsem šikovného architekta, se kterým jsme navrhli podobu nástavby a pustil jsem se do její realizace. Při provozu to bylo náročné, ale zvládli jsme to a v polovině roku dva tisíce dvanáct bylo hotovo,“ poukazuje na poslední rekonstrukci. V současné době se tu o chod zařízení a tréninky dětí stará cca 30 lidí.

Stovky dětí týdně

Týdně navštíví Baby centrum Šikulka několik stovek dětí s rodiči, které se tu hrou učí cítit ve vodě jistě. „Plavání dětí už od miminka hravou formou směřuje k plavání jako takovému. Malé děti rády sbírají míčky nebo někam něco dávají. Přitom, aniž by si to uvědomily, se učí natáhnout ruce a položit se na vodě na bříšku nebo na zádech. Učí se vylézat z vody, skočit do ní a chytit se rodiče nebo pomůcky. Toto všechno je důležité i proto, že dítě ví, co ho ve vodě může čekat a v případě pádu do vody dokáže tuto situaci lépe zpracovat a zareagovat na ni. Nedochází k rozvoji paniky a šoku a rapidně se sníží riziko utonutí,“ vysvětluje Richard Cirhan.

Kdy je mé dítě ideálně připraveno na letní tábor? Tato myšlenka běží hlavou mnoha rodičů. Jednoduchá odpověď sice neexistuje, ale připravenost na prázdninové dobrodružství musí v první řadě vyhodnotit samotní rodiče.

Kromě plavání těch nejmenších tu učí plavat i větší děti, mají zde i družstvo akvabel. „Starší děti, zhruba od pěti let, již trénují plavecké styly, jejich správné provádění a rychlost. Akvabelky u nás trénují správné provádění figur, různé sestavy, účastní se stejně jako plavci soustředění a závodů,“ uzavírá povídání.

Plavání dětí od narození: 

| Video: Youtube