Jednorázové, nebo látkové? Při výběru plen pro miminko v současné době většina maminek zvolí první variantu. Jednorázové pleny jsou praktičtější a není s nimi práce navíc, protože se po použití rovnou vyhodí do odpadu. Na trhu je velká nabídka značek, velikostí a jsou snadno dostupné v každém supermarketu.

Barevně sladěné doplňky u dětí.
Při sportovních aktivitách dětí nezapomínejte na ochranné pomůcky

Jenže některé maminky odmítají jednorázové pleny používat z důvodu, že jsou zátěží pro životní prostředí. Vadí jim, že jednorázové pleny končí ve spalovně nebo na smetišti, kde se mohou kvůli použitým materiálům rozkládat i několik stovek let. Při výrobě jednorázových plen se totiž používá nepropustná polyethylenová fólie.

Svou roli hraje také cena, vždyť nákup plen pro miminko na jeden měsíc může vyjít rodinný rozpočet i na více než jeden tisíc korun. Látkové pleny tak mají své příznivce i v dnešní době díky delší životnosti, možnosti opakovaného použití a dobrému komfortu nošení.

Mnoho bezdětných, či rodičů s odrostlejšími ratolestmi si vybaví tak maximálně dupačky, či plyšového medvěda.
V miminkovské módě stále frčí klasické barvy. Trend je Žirafa Sophie

Jednorázové pleny

Klasické jednorázové mají savé jádro z buničiny s obsahem gelového absorbéru obalené nepropustnou vrstvou. Po stranách jsou vybaveny lepicími páskami pro lepší zapínání. Miminko mají udržet v pohodlí a suchu bez rizika, že plena propustí. Některé jednorázové pleny obsahují také krém nebo parfém.

Na trhu jsou na výběr i jednorázové pleny ekologické, vyrobené z přírodních materiálů. Jejich absorpční jádro tvoří buničina a gel, vnější vrstva je vyrobena z kukuřičného či bramborového škrobu. Nepřidává se do nich vůně ani krém. Doba jejich rozkladu v přírodě se pohybuje od dvou do čtyř let.

Neoprenové dětské plavky jsou slušivé i praktické
Co s sebou na dovolenou k moři? Neopren a oblečení s UV faktorem ocení i miminka

Maminky si mohou vybrat v prodejnách jednorázové pleny v různých velikostech. Na každém balení je uvedeno, pro jak velké dítě jsou určeny, často na základě jeho hmotnosti. Tento údaj není dobré podceňovat. Při výběru špatné velikosti totiž může plena miminko tlačit, nebo naopak nebude dobře těsnit.

Látkové pleny

Kdo chce šetřit přírodu i svou peněženku, ten dá přednost látkovým plenám. Látkové pleny mají i dnes často čtvercový tvar tak, jak ho známe z minulosti. K dostání jsou ale i v jiných tvarech a podobách, které usnadňují jejich nošení. Maminky si mohou vybrat například látkové pleny kapsové, které se podobají jednorázovým plenám. Do jejich kapsy v přední části je možné vložit další savou vložku, třeba látkovou. Před dalším použitím je potřeba plenu vyprat a usušit. Není vhodné používat sušičku, plena je však rychleschnoucí.

Další variantou moderních látkových plen jsou kalhotkové. Podobají se kapsovým, savé jádro se však vkládá přímo na plenku. Výhodou svrchních kalhotek je, že ne vždy je nutné je měnit celé, ale stačí vyměnit pouze vnitřní savou vrstvu - vkládací pleny, ale třeba i klasické čtvercové pleny. Díky tomu je mohou maminky použít na více přebalení

Jaké pleny pro starší dítě a chození na nočník, můžete vidět ve videu:

Zdroj: Youtube

Pořízení jedné bavlněné pleny čtvercového tvaru přijde zhruba na 30 až 50 korun korun. Při koupi látkových plen se doporučuje plenky nejdříve vyprat, protože s každým dalším praním se zvyšuje jejich savost. Při přebalování je dobré používat separační vrstvu, kdy se do plenky vloží ubrousek, který zachytí její tuhý obsah.