Zrak až přechází, když k nim do obchodu vejdete. Kočárky vystavené na vyvýšených plochách jako někde v autosalonu, další desítky umístěné v prostoru. Kočárkům tu totiž patří více než polovina obchodu, který najdete v blízkosti nového sportovního areálu Vltava při sjezdu ze Strakonické ve směru na Písek.

Do města nebo do kopců

„Když k nám rodiče přijdou vybírat kočárek, první věc, na kterou se jich zeptáme, je terén, ve kterém s ním budou jezdit,“ poukazuje Nela Mertová na jeden z důležitých faktorů, který hraje při výběru roli. „Některé kočárky jsou vyloženě do města, tedy do rovných povrchů. Když chtějí ale rodiče jezdit v terénu, přes hrboly, jsou vhodnější odpružené kočárky, které jsou pro děťátko pohodlnější,“ dodává s tím, že někteří dnešní výrobci už dělají odpružené nejen podvozky, ale také korbičky. „Pak dokáže kočárek kopírovat terén povrchu,“ vysvětluje majitelka obchodu Babyla, který otevřeli v roce 2020.

Dalším faktorem, na který rodiče dbají, je podle ní odvětrávání korbiček. Současní výrobci kočárků nabízí odvětrávání se shora i zespodu. „To chtějí hlavně maminky, které ví, že budou miminko v kočárku vozit i v létě. Miminko tam může ležet na bříšku a pozorovat okolní svět, nebo leží na zádíčkách a tolik se nepotí,“ poukazuje na výhodu těchto vozidel pro nejmenší.

Jak se starat o kočárek
Důležité je jak často a v jakém terénu s kočárkem jezdíte. Jednou až dvakrát do měsíce je třeba kolečka sundat, vyčistit všechny nečistoty – špínu, vlasy omotané kolem osy, pak kolečka namočit klidně do vody a celé je umýt. Důležité je nechat je zcela oschnout, aby osa nezrezavěla, pak je postříkat vazelínou, VDS sprejem a až potom vrátit na kočárek. V případě, že necháváte kočárek v kufru vozidla a svítí, je dobré zatáhnout roletu nebo přes něj dát deku, aby se nevyšisoval.

Třetím faktorem je pak velikost korbičky, jednotliví výrobci se liší totiž i o centimetry. „Když pak do nich v zimě dáváme ještě fusak, už je to docela znát,“ říká Nela Mertová. Dodává, že u všech korbiček je doporučována váha do devíti kil. U sporťáků to bývá od 15 do 22 kilogramů. Nosnost košů je většinou tři až pět kilo, u kočárku značky Bugaboo je to ale až 10 kilo, u kočárku Joolz Geo3 dokonce 15 kilo.

Vede černá

Třešničkou na dortu je barva. Žádné divočiny od maminek nečekejte. „Samotnou mě to překvapuje, ale nejprodávanější jsou černé kočárky. To je klasika. Oblíbené jsou také kočárky béžové. Aktuálně je hodně žádaná také zelená barva kočárků,“ nastiňuje vkus maminek. „Třeba společnost Cybex začala dělat bílé kočárky. Člověk se třeba lekne, ale oni je mají napuštěné speciální technologií, že když na něj něco vylijete, tak se to nevpije a vy to jen setřete,“ zmiňuje.

Doba jde, i co se kočárků týče, dopředu. Najít zde tak klidně můžete kočárek, který má motůrek, a pomáhá tak rodičům při jízdě do kopce, cestou dolů zase přibrzďuje, dokonce kočárek sám houpe. „Kočárky už dnes mají speciální povrchovou úpravu a v případě mírného mrholení není potřeba použít pláštěnku,“ říká majitelka obchodu Babyla, kde jako v jediném obchodě v jižních Čechách prodávají také kočárky značky Bugaboo. „Jedná se o luxusní kočárky s úžasnými jízdními a funkčními vlastnostmi. I když se jedná o dražší značku, kvalita tomu odpovídá. Nejen že to množství reklamací je minimální, ale i oni sami si věří natolik, že prodloužili záruční dobu místo dvou let na čtyři roky,“ uvádí.

Vše na jednom místě

Kromě kočárků, na které se specializují, zde prodávají příslušenství ke kočárkům – pláštěnky, moskytiéry, držáky na pití, přebalovací tašky, fusaky, nebo nánožníky. „Naším cílem bylo mít tu vše, co rodiče pro začátek pro své děti potřebují. Máme tu tak věci na spaní, na koupání a nějaké malé hračky,“ říká Nela Mertová. „Kromě toho rodičům, když u nás kupují kočárek, nabízíme i jeho bezplatné smontování, v případě reklamace půjčujeme náhradní kočárek, ten si u nás mohou rodiče nechat také vyčistit,“ uzavírá povídání.

Prodejna Babyla: 

| Video: Youtube