Při výběru matrace pro děti musíte brát zřetele na několik důležitých parametrů. Je totiž nutné zaručit nejen komfort, ale také správný vývoj páteře. Vše také záleží podle věku dítěte. Například batole tráví vleže velké množství času, proto je pro něj lepší kvalitní matrace, která mu poskytne oporu a pohodlí. Mějte v patrnosti, že zdravý spánek je důležitý.

Podle věku a velikosti

Pro nejmenší jsou ideální tvrdé až středně tvrdé matrace, které jsou vyhovující pro správný vývoj páteře a poskytnou také dostatek opory. Velikost vybírejte samozřejmě podle rozměrů postýlky. Buď můžete mít rovnou nějakou větší postel hned po narození dítěte, nebo pak měnit podle toho, jak roste. Pak je také třeba měnit matraci. Pozor – odborníci doporučují měnit matraci každých pět až sedm let.

Jakou matraci zvolit pro miminko?

Zdroj: Youtube

Výška matrace je také důležitá

Matrace se dělí nejen podle plošného rozměru, ale také podle výšky. Pro děti by neměly být příliš nízké ani vysoké. Za ideální výšku se považuje rozmezí od šesti do deseti centimetrů. Vyšší jsou například pro batolata zbytečné, navíc kvůli nim také můžou hůře reagovat monitory dechu.

Dávejte pozor na bezpečnost

Při výběru matrace pro potomky také dbejte na bezpečnost. Nekvalitní a necertifikované matrace můžou obsahovat různé složky a chemikálie, které můžou poškodit zdraví dítěte. Takže raději nakupujte u ověřených prodejců, kteří zaručují nejen dlouhou životnost, ale také zdravotní nezávadnost.

Výběr matrací je pestrý.
Respekt je vždy důležitý. Platí to i u dětských matrací

Jaký materiál zvolit

V dnešní době jsou na trhu matrace z různých druhů materiálů. Podle některých názorů je například pro batolata nejvhodnější studená pěna, případně kokosové vlákno. A to proto, že tyto materiály jsou produšné a postarají se o odvádění přebytečné vlhkosti. Naopak méně vhodné jsou matrace z paměťové pěny, ta je doporučována až zhruba do dvanácti let věku, nebo molitanu. V případě molitanu také mějte na paměti to, že časem degraduje a rozpadá se.

Jak se vyrábí matrace:

Zdroj: Youtube

S věkem se mění požadavky

Jak dítě roste, mění se samozřejmě také požadavky na matraci. Platí, že čím je dítě těžší, tím by měla být matrace tvrdší a také vyšší. Avšak dávejte si při výběru pozor, abyste nevybrali příliš tvrdý model, na kterém by se dítěti nespalo pohodlně.

Dbejte také na výběr roštu

Matrace potřebuje také kvalitní a odpovídající rošt. Vybrat si můžete látkový, lamelový nebo deskový. Vše záleží na typu matrace. Lamelový je vhodný pro všechny typy, není kompatibilní jen s matrací s vyšším jádrem. Látkový je určený pro pružinová a ty s vyšším jádrem. Deskový potom pro pružinové, taštičkové a případně i ty s kokosovou deskou.