Pro každé dítě představuje jeho pokojíček kouzelné prostředí. Má tam své oblíbené hračky, tráví v něm většinu času, má tam svou postýlku. Hry na podlaze patří ke každodenní samozřejmosti. Pojďme se podívat, na co si dát v dětském pokoji pozor z pohledu bezpečnosti dítěte.
Koberec je lepší než tvrdá podlaha
Začněme „od podlahy“. Tady platí pravidlo, čím měkčí, tím lepší. Děti rády lezou po kolenou, proto studené tvrdé podlahy nejsou ideálním řešením. Klouzavé keramické dlaždice nebo plovoucí podlahy se hodí spíše do kuchyně, proto dětem udělá radost příjemný koberec, který může být také vhodným designovým doplňkem jejich dětského pokoje. Na trhu je velký výběr barevných koberců s motivy pro děti.
Jak správně zorganizovat dětský pokoj, aby v něm byl vždy pořádek:
Výhodou koberce v dětském pokoji je, že je teplý, tlumí hluk, a dítě se o něj nezraní. Věnujte mu však péči, důležité je pravidelně ho vysávat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, kteří mohou potrápit děti s alergiemi.
Vhodným doplňkem dětského pokoje může být také menší koberec uprostřed místnosti, který pro dítě vykouzlí příjemný ostrůvek na hraní. Pokud se klouzavé podlaze v dětském pokoji nemůžete vyhnout, můžete malý dětský koberec přichytit k podlaze pomocí oboustranné lepicí pásky a tím ho zajistit proti skluzu. Výběru koberce věnujte pozornost tak, aby byl pro dítě příjemný. Vyhněte se tvrdým syntetickým kobercům, které mohou dětem způsobit na kůži oděrky.
Nábytek musí být stabilní
Velkou pozornost věnujte také nábytku. Mnoho ostrých hran znamená pro dítě nebezpečí, protože se o ně může při pádu zranit. Na trhu existují nejrůznější nalepovací ochranné násady rohů stolů a skříní. Důležitá je také stabilita nábytku, aby se například při otevírání šuplíků nepřevrhl. Výrobci často vybavují nábytek stabilizačními spojkami, kterými můžete skříň nebo komodu ukotvit pevně ke zdi.
Důležitý je také materiál nábytku. Počítejte s tím, že vše v dětském pokoji dostane časem pořádně zabrat. Proto se vyhněte zejména skleněným výplním skříní, které pro dítě znamenají při rozbití velké nebezpečí. Pokud ale na skleněných doplňcích trváte, řešením jsou výplně z tvrzeného skla. Pozornost věnujte i tomu, jakými laky byl nábytek natřený a jestli splňuje zdravotní kritéria.
Zamyslete se i nad konstrukcí dětské postele. Vhodné pro menší děti jsou lůžka se zvýšenými bočnicemi, které je ochrání před nechtěným pádem ve spánku na podlahu. Myslete také na úložné prostory na hračky. Trvalé rozsypané kostky ze stavebnice na podlaze totiž mohou být důvodem k úrazu.
Velkým nebezpečím bývají okna. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, opatřete je pojistkami proti otevření, které vám zároveň zajistí bezpečné větrání. V dětském pokojíčku by neměly chybět ani zarážky nábytku, například dveří. Prudce otevřené dveře, ať už při hře nebo průvanem, se mohou poškodit, nemluvě o jejich skleněné výplni.
Pozor na elektřinu!
Ve většině dětských pokojů se nevyhneme elektrickým spotřebičům - ať už jde o monitorovací chůvičky, lampičky, kamery nebo zvlhčovače vzduchu. Pokud můžete, kabely od nich ukryjte tak, aby se děti k nim nedostaly. Také elektrické zásuvky jsou strašákem dětských pokojíčků. Naštěstí je v současné době na trhu mnoho krytů elektrických zásuvek, které děti s jejich zvídavými prstíky před zásahem elektrickým proudem bezpečně ochrání.