Nejdůležitější je, aby kroužek dítě bavil, aby se tam těšilo a přinášelo mu radost. Kdy začít? Jaký vybrat a kolik to stojí? Deník oslovil maminky na sociálních sítích a třeba se v následujících řádcích sami najdete, inspirujete a nebo získáte možnost srovnání.

Stáňa Pytlíková Dvořáková
Naše osmiletá dcera Zuzanka začala ve 4 letech chodit jednou týdně na gymnathlon a jednou týdně měli ve školce taneční kroužek. Nyní je ve druhé třídě a navštěvuje tři kroužky. 1x týdně keramiku (platíme 800 Kč/pololetí), aerobic (700 Kč/pololetí) a atletiku (700 Kč/pololetí). Pak je potřeba přičíst v létě tematicky zaměřené tábory a občas se zúčastní nějakého překážkového běhu, kde je 500 Kč startovné.

Úspěch na závodech děti motivuje.Úspěch na závodech děti motivuje.Zdroj: Se svolením rodičů

Jana Fajfrová
Syn Martin (9 let) začal chodit na kroužky ve druhé třídě, konkrétně to byla keramika, šachy a programování. Sport přidal až ve čtvrté - florbal. Nájezd trochu zpozdil covid, osobně si myslím, že je fajn už sportovní přípravka okolo pátého/šestého roku, my ale byli zavření doma, kde jsme cvičili alespoň jógu na záda. Jinak hraje na flétnu v rámci školy a na piano doma, ale to do kroužků nepočítáme. Finančně to máme na pololetí dohromady okolo částky 7000 Kč. Nejdražší z kroužků je programování, ale malého to moc baví.

Skateboad i kolečkové brusle jsou dobré na balanc.Skateboad i kolečkové brusle jsou dobré na balanc.Zdroj: Se svolením rodičů

Babeta Urbanová
Už jako 14 měsíční miminko začal Danik chodit na kurzy dětského plavání, přičemž cena jedné lekce s permanentkou 400 Kč, podotýkám netrvala ani celou hodinu. Změnili jsme kurz i bazén za mimopražský, kde stejná lekce vycházela na 360 Kč. Plavání provázelo dost pláče, a tak jsme dále nepokračovali. V necelých třech letech začal Danik chodit na zpívání s rodiči (dětská hudebka a rytmika, pohybové dovednosti) cena 3500 Kč na pololetí. Ve stejné době první lekce angličtiny Wow English (je to metoda, podobná je třeba Hellen Doron English) - cena 6500 Kč za pololetí. Jednou týdně individuální vyjížďka na poníkovi za 500 Kč hodina. Nyní syna ve 3 a půl letech začíná hodně bavit cokoliv co souvisí s možností skákání, lezení, takže přemýšlíme o všeobecně sportovní průpravě jako je třeba gymnathlon. Jdeme cestou toho co ho baví, aby chodil s radostí a užil si to a taky aby mohl dostatečně odpočívat. Kroužek na každý den nám nedává pro takto malé dítě a dva pracující rodiče moc smysl. Stejně tak jako konkrétní profilovaní na jeden určitý sport v takto útlém věku.

Výběr kroužků pro děti je pestrý. Jízdy na poníkovi jsou oblíbené.Výběr kroužků pro děti je pestrý. Jízdy na poníkovi jsou oblíbené.Zdroj: Se svolením rodičů

Kristýna Cejnarová a Lucie Bášová založily Mumdoo, aby propojily firmy s ženami na mateřské dovolené.
Téměř každá druhá žena, která pečuje o malé děti a přála by si pracovat, nemůže

Lucie Korandová
Máme 11letou dceru a 8letého syna. Pokud jde o výdaje na kroužky, tak se vždy směju, že vlastně vydělávám jenom na jejich koníčky a tábory. Oba chodí do Skauta, zde je cena pro dítě 1000 Kč ročně plus výdaje na výpravy, letní tábor za 4000 Kč, jednou za týden se setkávají a 2x v měsíci výpravy po celé ČR. Hand Ball Rokycany 4000 Kč za rok, výdaje na cestu na turnaje, 2x -3x týdně trénink. Turnaj minimálně jednou za měsíc. V létě týdenní soustředění 4000 Kč. Syn chodí na florbal do Rokycan, cena je 4000 Kč za rok a v létě mají týdenní soustředění 2000 Kč. Obě děti ale baví i vyrábění a tvoření, takže ještě máme malířský kurz při ZUŠ Rokycany 1000 Kč na pololetí a ruční vyrábění v Kolorka 70 Kč/kurz 1x týdne.

Skauti jezdí pravidelně objevovat krásy naší vlasti.Skauti jezdí pravidelně objevovat krásy naší vlasti.Zdroj: Se svolením rodičů

Lucie Boháčová Havlišová
Tak pro ilustraci Praha. Viktoce jsou 4 roky a začala s krasobruslením (jedna lekce 460 Kč) a chodí také na jezdecký kroužek na koni (jedna lekce 500 Kč). Oba kroužky má vždy jednou týdně, tudíž každý týden vynaložíme na kroužky bez cestování tam a dalších výdajů jako je vybavení, téměř tisícovku za týden.

Důležitá je i zásoba tanečních úborů.Důležitá je i zásoba tanečních úborů.Zdroj: Se svolením rodičů
Michaela Krotilová
Osmiletá dcera Adinka chodí 1x týdně golf, 1x týdně kurz angličtiny Helen Doron a 2x týdně akrobatický rokenrol. Všechno ji moc baví.

Někdo zkouší golf.Někdo zkouší golf.Zdroj: Se svolením rodičů

Iva Hinterholzingerová
Dcera Karolína chodí do DBaK basketbalový klub. Tréninky mají 3krát týdně. Zápasy různě v kraji i mezi kraji. Minulý rok se holky probojovaly na mistrovství republiky, které se konalo v Ostravě. Účastní se různých soustředění a volnočasových aktivit. Oddíly jsou podle roku narození od úplně maličkých šestiletých až po dorostence. Za klub hrají dokonce i senioři. Podle mě je to super i v tom, že se děti učí týmové spolupráci. Cena v našem případě je 7000 Kč na rok.

Výběr kroužků pro děti je pestrý.Výběr kroužků pro děti je pestrý.Zdroj: Se svolením rodičů

Monika Blažková Severová
My máme kroužek angličtiny 1 hodina (přesnějí 45min) týdně. Ročně platíme 13 000 Kč, dále Parkour ročně 800 Kč , keramika 800 Kč ročně, tancování trénink 1 hodinu týdně, ročně 2500 Kč. S koníčky jsme začali v pěti letech a zkusit se má podle mě vše, tak zkoušíme co nás nejvíc nadchne.

Kreativita je důležitá.Kreativita je důležitá.Zdroj: Se svolením rodičů

Klára Ulč
Můj syn Maxim chodil na svůj první kroužek už od osmi měsíců, jednalo se o cvičení rodičů a dětí. Teď je mu 2 a půl roku a pokračujeme s docházkou do Monte klubíku, kde procvičujeme hlavně jemnou a hrubou motoriku a tvoříme. Jedna lekce nás vyjde na stovku a chodíme 2x v týdnu.

Kroužky jsou i pro ty nejmenší.Kroužky jsou i pro ty nejmenší.Zdroj: Se svolením rodičů

Petra Ďurčíková
Co se kroužků týče, je asi důležité akceptovat zájmy a povahu dítěte a upozadit vlastní ambice. Já, protože jsem úplný dřevo, směřovala jsem dceru k pohybovým aktivitám, leč zdědila zájem a zápal po mně, takže jí to moc nejde a tím pádem ani nebaví. Od cca půl roku jsme chodily na dětské plavání, kde se jí nelíbilo. Pak jsme od cca roku chodily na kroužek Montessori, kde se jí líbilo, ale podle mě to byla vlastně taková předražená hodinka aktivit, které jsme s trochou fantazie mohly dělat zdarma doma. Od 14 měsíců chodíme do hudební školy Yamaha (půlrok stojí cca 3000 Kč) a protože projevila určité hudební nadání, jde jí to a i jí to baví… Když to shrnu, jsou pro výběr kroužku důležité předpoklady dítěte, důležitá je ale i osobnost lektora, někdo prostě zájem dítěte nezíská a ono tam pak nechce chodit. Ideální začátek pro nějaké pravidelné navštěvování kroužku mi přijde kolem 2 let, avšak je nutné zohlednit, že každé dítě je úplně jiné… Zásadní je dítě do toho nenutit, upřímně věty typu: "Už sem to zaplatila, tak budeš chodit" dítě fakt nemotivují.

Týmové sporty učí děti i spolupráci.Týmové sporty učí děti i spolupráci.Zdroj: Se svolením rodičů

Katka Mejzlíková
Obě naše holky začaly tančit v 5 letech. Aktuálně platíme 8200 Kč ročně, přičemž trénink mají 3x týdně. V létě je soustředění za 5000 Kč, při závodech je to plus startovné a kostým. Mají také jednou za týden Angličtinu - tam to vychází 15 tisíc za rok.

Hlavně se pořádně protáhnout.Hlavně se pořádně protáhnout.Zdroj: Se svolením rodičů

Veronika Bališová
Kroužky jsme začali řešit při nástupu do školky. Většinou cca od 4 let, aby to dítko zvládlo už bez rodiče. U nás ve školce mají hned několik kroužků v nabídce, nechala jsem rozhodnutí na dětech. Terka teď chodí na balet a moc jí to baví. Její starší bráška Tomík nechtěl kroužek žádný. Terezka chodí na tanečky ve školce, to stoji 1700 Kč na půl roku a potom si vybrala balet mimo školku a ten je za 2300 Kč na půl roku. Tomík si letos v 6 letech vybral kroužek Závody aut na dálkové ovládání mimo školku za 1400 Kč na půl roku. A potom máme takový „ála Sokol“ za 1600 Kč na půl roku.

Malá baletka tancuje už od mala.Malá baletka tancuje už od mala.Zdroj: Se svolením rodičů

Miloslava Raunerová
Naše zkušenosti s kroužky dcery Mii. Malá začala ve 4 letech chodit na Zumbu, platili jsme myslím okolo 3000 Kč za rok, přesně už si nepamatuji. Vloni tedy v 5 letech byla přijata na Atletiku Škodovky v Plzni na Skvrnanech tam je to 4000 Kč ročně a pak měla tancování a to vyšlo na 2000 Kč ročně.

Atletika nabízí řadu disciplín.Atletika nabízí řadu disciplín.Zdroj: Se svolením rodičů

Daniela Heringová
Obě naše dcery tancují zhruba od 4 let ve Storm baletu v Plzni. Dnes 14letá juniorka Klaudie trénuje 3x týdne. O 5 let mladší Nina trénuje též 3x týdne. Jedná se o contemporary dance. Obě mají tanec a hudbu v krvi a jezdí po soutěžích. Stojí to ročně pro jednu přibližně 10 000 korun. 

Trénink přináší ovoce.Trénink přináší ovoce.Zdroj: Se svolením rodičů

Plzeň pro děti:

Zdroj: Youtube