Několik dní po narození trvá, než dítě začne očima vnímat okolí. Až v tuto chvíli začíná zdálky pozorovat tvary nebo barevná rozhraní. Tudíž spousta matek vůbec, aspoň prvních několik dní či týdnů, ani nemusí řešit, jestli své dítko obleče do hnědé, tyrkysové nebo slaďoulince růžové.

Děti milují pestrost

Ve chvíli, kdy děti začnou vnímat barvy je čas, jim dopřát pestrost. Dětský svět je totiž plný barev, barvy zkrátka zbožňují. Ruku na srdce, viděli jste někdy dítě oblečené celé do černé? Jestli ano, tak nejspíš i rodič bude celý v černém.

Na snímku jsou nafukovací hračky Fatra Napajedla.
KVÍZ: Kdy vznikl dudlík či první kočárek? A víte, co jsou reborni?

Ne nadarmo se totiž říká, že barvy jsou velmi mocnými pomocníky. Právě barvy dle odborníků vyvolávají emoce a velmi ovlivňují podvědomí. Dítě nebo dospělý o tom nemusí vůbec vědět.

Jak barvy působí?

Je vědecky dokázáno, že barvy ovlivňují lidské tělo. Zvedají tlak nebo zrychlují tep. Která barva, jak působí? Řada odborníků se shoduje. Jasno mají i autorky blogu Vliv barev na dětskou psychiku na webu Kikikate.

Barvy a jejich vliv na dětiIlustrační fotoZdroj: Deník/Karel Rozehnal

Modrá
– zklidňuje, podporuje komunikaci. Není vhodná do kuchyní a jídelen, protože může snižovat chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, puls a tělesnou teplotu
Fialová – pomáhá uvolnění, zklidňuje, potlačuje smutek nebo strach, ale také podporuje chuť k jídlu
Červená – barva lásky, ale také vzteku a rozhořčení. Dodává energii a teplo, je provokativní, dokáže zrychlit dech, tep i krevní tlak.
Růžová – barva něhy, nevinnosti, spokojenosti, klidu a lásky. Tahle barva harmonizuje negativní emoce.
Žlutá – působí velmi blahodárně na všechny smysly, zlepšuje náladu, působí na intelekt a koncentraci
Oranžová – barva radosti, úspěchu, spokojenosti, kreativity, proto patří mezi nejoblíbenější barvy.
Zelená – barva zdraví, dodává sebevědomí, normalizuje krevní a oční tlak, zvyšuje bystrost zraku, posiluje nervy, dodává energii, uklidňuje a pomáhá při učení.
Bílá – symbol čistoty, nevinnosti, věčnosti, moudrosti, snižuje aktivitu, je barvou začátku života, ale i konce.
Hnědá – většinou navozuje pocity tepla, pohody a bezpečí.
Šedá – působí spíše negativně, až depresivně.
Černá – působí depresivně, může vzbuzovat strach a úzkost, zabraňovat proudění energie, je také symbolem moci a síly. Černá byla od pradávna považována za barvu smrti. Zdroj: Kitikate