První příznaky ekzému se mohou objevit už ve 3 měsících věku. Dobrou zprávou je, že většina malých pacientů z ekzému vyroste. V kojeneckém věku se s nějakou formou atopie setká až pětina dětí, oproti tomu s ekzémem bojují 3 % dospělých. U dětí s atopickým ekzémem se častěji vyskytuje také astma, alergie a potravinové intolerance.

Jak poznat ekzém

Ekzém je záchvatovité onemocnění. Typický je střídáním období klidu a vzplanutí. Mezi první příznaky patří rudá, podrážděná pokožka. Kůže vysychá a mohou se na ní objevovat otevřené ranky. Narušená kožní bariéra se nedokáže bránit vlivům prostředí a může tak docházet k infekci.

„Ložiska silně svědí a nutí ke škrábání, čímž se ale do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce a ekzém se zhoršuje. Šupinatá ložiska se následně odlupují. Atopická pokožka může mít i jiné různé podoby od pupínků a puchýřků až po mokvající ložiska, stroupky, zhrubnutí pokožky,“ uvádí na svém webu Spolek psoriatiků a ekzematiků.

| Video: Youtube

Kojící matky si musí hlídat stravu

Spouštěčů ekzému existuje mnoho, nejvýznamnějším je strava.

Problematická je především bílkovina kravského mléka. Pro děti na umělé výživě jsou dostupné hypoalergenní varianty, u kojících matek se doporučuje mléko a výrobky z něj ze stravy vypustit. Vzplanutí nemoci mohou vyvolat také ořechy, vejce, kakao nebo mořské plody.

Nejčastější spouštěče ekzému:

  • Strava – k identifikaci spouštěčů u malých ekzematiků se využívá eliminační dieta
  • Textilní materiály – vlna, syntetika
  • Alergeny – prach, plísně, pyly
  • Změny v prostředí – stres, změna ročních období, hormonální změny
  • Kosmetika – syntetické látky v mýdlech, šamponech i krémech

S příkrmy je možné začít už od ukončeného 4. měsíce. Každou novou surovinu zavádějte postupně a několik dní pozorujte, jak na ni dítě reaguje.

Čím mazat ekzematickou kůži

Promazávání je nejdůležitější součástí péče o atopika. Pro mokvající ložiska je vhodné vybrat tekutější krémy. Na jejich ošetření se hodí černý čaj i řepík.

Naopak suchou kůži je třeba co nejvíce zvláčnit a hydratovat. Mastí a krémů je na trhu k dostání mnoho. Pokud kůži nesvědčí těžší masti, může pomoci tělové mléko. Základem je vybírat přípravky bez parfemace, syntetických látek a alkoholu.

Místo drahých krémů někomu dobře poslouží také vazelína nebo Indulona. Z babských rad můžete vyzkoušet ovesnou koupel. Vločky nadrtíte a nasypete například do ponožky. Tu zavážete, abyste vločkami neucpali odpad, a přidáte do vany s vlažnou vodou. Můžete také celé vločky povařit, přecedit a vyvařený šlem po zchládnutí přelít do vlažné vody.