VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽAMBERK

Koledy rozezpívaly pivovar v Žamberku

Žamberk - I v Žambereckém pivovaru se opět rozezněly koledy. Již tradiční akci neohrozil ani déšť, který se těsně před šestou spustil. V sále pivovaru děti i učitelé z místní ZUŠ, společně s hojným počtem návštěvníků, vytvořili pravou vánoční atmosféru. Zavoněl punč, sál se rozezpíval a v tu chvíi nikdo nechtěl věřit, že venku neleží sníh. Účastníků bylo na osm desítek.

Srazil dívku na přechodu a od nehody ujel

Žamberk – Na přechodu pro chodce v Žamberku srazil neznámý řidič sedmnáctiletou dívku. Z místa nehody ujel. Nyní po něm pátrá policie.

Modeláři z východu Čech ukončili sezonu na tradiční soutěži Žamberecký divočák

Záchlumí – V obci nedaleko Žamberka v sobotu skončila východočeská modelářská sezona. Na tradiční soutěž Žamberecký divočák pozval stejnojmenný klub, který má dvacítku členů ze širokého regionu – Žamberka, Králík i Rychnova nad Kněžnou. K vidění byly stovky modelů, některé se posuzovaly v prestižní bodovací soutěži, další v soutěži líbí-nelíbí.

Vrchol divadelní sezony: Deštivé dny spláchly Žamberk

Žamberk – Richard Krajčo a David Švehlík v historicky nejúspěšnějším dramatu divadla Ungelt. Zcela vyprodané Divišovo divadlo odměnilo neskutečné herecké výkony bouřlivými ovacemi vestoje!Herecký koncert Davida Švehlíka a Richarda Krajča, který za roli v této hře získal cenu Thálie 2012, si vysloužil bouřlivý potlesk a standing ovation. Do posledního místa vyprodané divadlo očekávalo skvělé představení a dostalo – slovy Richarda Krajča – zážitek přímo „masakrózní".

Výrobce lokomotiv CZ LOKO otevřel laserové centrum

Žamberk – Řezací laserové centrum ve čtvrtek v Žamberku uvedla do provozu společnost CZ LOKO, a.s., která je největším výrobcem motorových lokomotiv v zemi. Plně automatické pracoviště se podílí na výrobě kabin, kapot, pneubloků, chladičů, nádrží a dalších kovových komponent lokomotiv a speciálních traťových vozidel. Laserové centrum je vybaveno řezacím strojem Fiber Laser FCL 4020 pro řezání z kovových desek o rozměru dva na čtyři metry. Stroj je vybaven lineárními pohony a optickým vláknem pro řezání oceli o síle až 20 mm, nerezové oceli, hliníku, mědi, mosazi a pozinku.

Den plný objevů a nadšení z techniky přilákal stovky lidí

Žamberk – Sto padesát dětí a téměř dvě stovky dospělých v sobotu 28. listopadu od ranních hodin doslova pohlcovaly výrobní haly firmy Bühler CZ. Návštěvníky přilákaly přísliby zážitkové podívané na Techné a chuť seznámit se všemi smysly s tím, co všechno dnešní špičková moderní technika ve světové strojírenské firmě umí. 

Příznivci modelářství míří do Záchlumí

Záchlumí /Krátce/ – Modelářský klub Žamberk pořádá v sobotu soutěž Žamberecký divočák. Jedná se už o 31. ročník tradiční soutěže a i letos je pro všechny příznivce plastikového modelářství ve spolupráci s firmou Kovozávody Prostějov připravena akce Slep si svůj model, kde každý zájemce obdrží model a na místě si ho může slepit. Zahájení pro veřejnost je v 9 hodin a k vidění bude též tematická výstava výstroje a výzbroje spojeneckých letců druhé světové války.

Muzeum v Žamberku rozezní koledy

Žamberk – Vánoce se kvapem blíží a jejich atmosféra dýchá z každého kroku. Vánoční strom svítí v Žamberku už od minulého úterka, v neděli se však pozornost upne k městskému muzeu: 6. prosince od 15 hodin zde zahájí XVI. vánoční výstavu Vánoce v hrnečku, na ošatce, v košíku.

Rozsvěcení vánočního stromu mělo kouzelnou atmosféru

Žamberk – Žamberské náměstí ožilo 24. listopadu adventním jarmarkem a slavnostním rozsvícením vánočního stromu.

Albertinum otevře dveře veřejnosti

Žamberk - Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk připravil na pátek 4. prosince den otevřených dveří, který bude o půl druhé zahájen v nově rekonstruované budově Malínský.

TECHNOhrátky se loučily s rokem v komnatách zámku

Žamberk - Tečka za letošním programem TECHNOhrátek Pardubického kraje voněla exotickým ovocem, vánočními perníčky, broušeným dřevem a plastovými sváry.

Auto porazilo dítě, řidič z místa ujel

Žamberk - Policisté hledají svědky dopravní nehody, která se stala v úterý v podvečer na hlavní komunikaci v Žamberku.

Plicní pavilon Albertina prošel proměnou. Oddělení získalo i nové přístroje

Žamberk – Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk otevřel nově rekonstruovaný pavilon plicního oddělení dlouhodobé péče. Objekt je znám pod názvem Malínský a bude sloužit pro specializovanou léčbu plicních nemocí a tuberkulózy. Součástí evropského projektu Pardubického kraje za téměř 40 milionů korun byl i nákup zdravotnických přístrojů, lůžek a dalšího potřebného vybavení ústavu.

TECHNOhrátky udělají tečku za třetím ročníkem v Žamberku na zámku

Žamberk – Poznávání exotického ovoce podle vůně, svařování plastů, ale také seznámení s nově otevřeným oborem obráběč kovů – právě v tomto duchu se ponese rozloučení s třetím ročníkem TECHNOhrátek. Letošní tečku za úspěšným projektem, který motivuje žáky základních škol k výběru technických a odborných profesí, udělá ve středu akce ve Střední škole obchodu, řemesel a služeb v Žamberku.

Martin Doleček představí své dobrodružství v Pacifiku i v Žamberku

Žamberk - Cestovatel, dobrodruh a hlavně mořeplavec s velkým cílem – obeplout svět – Martin Doleček představí své zážitky i v Žamberku.

Dočká se zimní stadion 
po pěti letech střechy?

Žamberk – Zimní stadion v Žamberku dostala sportovní veřejnost k Vánocům v roce 2010. Ledová plocha za 13 milionů korun se měla v dalších etapách rozrůstat a především zastřešit. Od samého začátku na miskách vah ležely dvě varianty. Sportovci nyní mají naději, že k letošním Vánocům konečně dostanou rozhodnutí zastupitelů o nejvhodnější variantě.

Nechají si změřit hladinu cukru v krvi

Žamberk /Krátce/ – Světový den diabetu (14. listopad) opět připomene i akce žamberské územní organizace Svazu diabetiků, zájemcům umožní si nechat změřit úroveň krevního cukru a tlaku krve.

Z pěší zóny by mohl být Hyde Park či Start Up pro umělce

Žamberk – V minulosti velmi diskutovaná pěší zóna v Žamberku, zdá se, dostane další šanci. O její smysluplné využití se nyní pokoušejí organizátorky projektu Zahrada bez plotu, který je mimo jiné zařazen i do projektu Konzumu Společně za úsměv.

Málo pošťáků? Více stížností!

Vysoké Mýto, Choceň – Česká pošta sloučila své dodejny, tedy pracoviště, z nichž dále rozváží zásilky, ve Vysokém Mýtě a v Chocni. Nově funguje centralizovaná dodejna ve zrekonstruovaném objektu pošty v blízkosti nádraží Choceň. Dodejny v obou městech byly technologicky i sociálně nevyhovující.

Žamberk: Premiéra bondovky s kolonou vozů Aston Martin a Jaguar

Žamberk – Bondovská „lahůdka" v Kině Žamberk! Exkluzivní premiéru bondovky Spectre doprovodil příjezd vozů Aston Martin a Jaguar! Přímo v kině pak diváky překvapila nečekaná kaskadérská akce.

Opravená Rozálka otevřela dveře a přivítala vzácné hosty

Žamberk – Tyršova rozhledna v Žamberku, které ale nikdo neřekne jinak než Rozálka – podle nedaleké kaple svaté Rozálie – v sobotu lákala na den otevřených dveří.

Bühler chce přijmout několik set zaměstnanců

Žamberk – Společnost Bühler CZ chce vybudovat nové výrobní haly a přijmout několik set zaměstnanců. Firma během dvou a půl roku proměnila výrobní program a z textilních strojů se specializovala na potravinářské linky, které pak v provozech vyrábějí čokoládu či těstoviny.

V Bühleru věří, že prezident bude šířit dobré jméno firmy

Žamberk - Strojírenskou firmu Bühler CZ, která v podhůří Orlických hor dává práci téměř pětistovce lidí a svoje textilní a potravinářské stroje posílá do celého světa, navštívil prezident Miloš Zeman. Žamberská společnost s tržbami dosahujícími k jedné miliardě korun patří pod švýcarský holding Bühler AG a v rámci dvaceti závodů koncernu zaujímá vždy přední místa v hodnocení.

V Žamberku připravují byty pro službu chráněné bydlení

Žampach - Služba chráněné bydlení Domova pod hradem Žampach zahajuje od listopadu také v Žamberku. Na Žampachu nově plánují službu specializovanou.

Unikátní stříkačky střeží Andula s Erenou

Žamberk - Letos mají žamberští hasiči na svém kontě evakuaci tábora. Chlubit se mohou unikátním muzeem a soutěží o titul Dobráci roku.

Rozálku oblékli do stříbřitě šedé a zvou do ní veřejnost

Žamberk – V sobotu 7. listopadu se od 10 do 15 hodin uskuteční den otevřených dveří na žamberské Tyršově rozhledně přezdívané Rozálka. Veřejnost se bude moci seznámit s výsledkem renovace krytiny, která nyní září do dálky stříbřitě šedou barvou.

SOUTĚŽ: Kdo půjde na záznam koncertu The Who

Žamberk – Hudební událost, koncert The Who v londýnském Hyde Parku, v pátek rozezní kino v Žamberku. Záznam koncertu, který si nenechalo ujít sedmdesát tisíc fanoušků, na plátně digitálního kina začne ve 20 hodin. 

Zástupci Senftenbergu navštívili Žamberk

Žamberk – Město hostilo delegaci z jednoho ze svých devíti partnerských měst – rakouského Senftenbergu. Ten má od února letošního roku nového starostu a radu města. Nově zvolený starosta Josef Ott se rozhodl do Žamberka zavítat, návštěva se uskutečnila 17. a 18. října. Společně se starostou přijela také jeho manželka, dále dosavadní radní zodpovědný za partnerské kontakty Karl Edlinger a jeho nástupce v této funkci, radní Thomas Wolf.

SOUTĚŽ: Rockový koncert desetiletí v kině Žamberk

Žamberk – Vyprodaný Hyde Park, šílící Londýn! Zažijte nejhlasitější kapelu světa jako nikdy předtím! Kdo by je neznal? Hity jako My Generation, Baba O'Riley, Won't Get Fooled Again nebo Who are you, hraní i zpěv až do roztrhání těla a také divoká destrukce nástrojů na pódiu – to všechno byli a jsou The Who.

V Helvíkovicích uspávali broučky

Helvíkovice /Píšete nám/ – V říjnu 2015 pořádala MŠ Helvíkovice spolu s Klubem žen tradiční Uspávání broučků. Děti se již nemohly dočkat a s velkým nadšením plnily plno krásných úkolů, které pro ně připravilo 35 broučků věkového složení od 35 do 75 let. A že jim to všem sluší!

Čtyři osobnosti převezmou Cenu města Žamberk

Žamberk – Součástí oslav 97. výročí vzniku samostatného československého státu bude v Žamberku jako každý rok předávání ocenění významným osobnostem. Ceny města budou uděleny v úterý 27. října v 18 hodin v Divišově divadle. Letos byly z předložených nominací vybrány čtyři mimořádné osobnosti, kterým bude Cena města Žamberk 2015 patřit.

Knihovna v Žamberku sbírá pro Ukrajinu

Žamberk – Městská knihovna v Žamberku se od pondělí zapojí do humanitární sbírky pro Ukrajinu. Sbírka je určena na podporu lidí, kteří byli okolnostmi donuceni zůstat v nebezpečné oblasti zasažené válkou, kde zima dosahuje až – 30 stupňů.

Skauti v Žamberku slaví sedmdesátiny

Žamberk /Krátce/ - Středisko českého skautu Junák už v Žamberku působí sedm desetiletí. Aktuálně mají žamberští skauti ve čtyřech oddílech více než 120 členů a aktivně se účastní spousty akcí. Oslavy kulatého výročí proběhnou tuto sobotu, kdy bude v centru města odhalena pamětní deska.

Kdo půjde na Snow Film Fest v Žamberku

Žamberk /SOUTĚŽ/ – V sobotu 24. října se v Kině Žamberk uskuteční Snow Film Fest. Sníh, led a adrenalin si na filmovém plátně budou moci vychutnat i ti, kdo s Orlickým deníkem soutěžili o 2 x 2 vstupenky a správně odpověděli, že v Žamberku slaví 100 let filmového promítání. Po dvou vstupenkách získávají: Jindra Krajčovičová z Českých Petrovic a Markéta Mencová z Dlouhoňovic. Vstupenky pro výherkyně budou připravené v pokladně žamberského kina před zahájením festivalu.

Na Žamberk se valí sníh a led. Pořádnou dávku adrenalinu nabídne Snow Film Fest

Žamberk – Sníh, led a adrenalin! Největší festival zimních outdoorových filmů se vrací do digitálního Kina Žamberk. Zažijte největší zimní kino-dobrodružství letošního roku!

Farnost pořádá humanitární sbírku

Žamberk – Římskokatolická farnost uspořádá v sobotu od 8 do 11.30 humanitární sbírku. Věci pomohou potřebným po celé republice prostřednictvím Diakonie Broumov.

Život za tatíčka Masaryka

Žamberk - Do atmosféry dob první republiky se zahalila kavárna Dva světy v Žamberku. Ve čtvrtek od 18 hodin se právě v jejích prostorách koná beseda Život za tatíčka Masaryka, kterou budou provázet Vladislav Severin, Miloslav Chvátil a Jaroslav Moravec. Besedu doplní krátký film od Josefa Bakeše a návštěvníci se také budou moci pokochat fotografiemi Šárky Šimkové z Letohradu, která se při přípravě výstavy s názvem Světlo 30. let nechala inspirovat právě dobou první republiky. Výstava potrvá do konce října.

Století filmu Žamberk oslaví ve velkém stylu

Žamberk – Kino v Žamberku slaví 100 let, oslavy vyvrcholí v sobotu. Chybět nebudou filmové unikáty, výstava plakátů nebo prohlídka kina.

Šéf tréninkového centra má rád motorky. Jednu "koupil" za pět kilo medu

Žamberk – Stanislav Hudák je známý tím, že ve firmě Bühler CZ i v osobním životě klade důraz na spolehlivost, přesnost, loajalitu k firmě. A vede k tomu i své svěřence ve firmě. Mnozí to o něm vědí, ale někteří ani netuší, že ve volném čase, zbývá-li mu nějaký, si rád hraje a montuje. Mimo jiné. Položili jsme mu několik otázek.

Nebe plné draků aneb Žamberská drakiáda

Žamberk – V sobotu 26. září se u Rozálky v Žamberku vznášel roj draků. Občanské sdružení CEMA Žamberk pořádalo již tradiční Drakiádu, kterou navštívilo na 250 účastníků.

Vydejte se po stopách Prokopa Diviše

Žamberk – Žamberk přivítá v sobotu skupinu vzácných hostů, kteří se vydají po stopách Prokopa Diviše. V prosinci letošního roku uplyne 250 let od jeho úmrtí, proto městské muzeum připravilo celodenní oslavy, v rámci kterých se uskuteční setkání v obřadní síni na radnici a v muzeu, kde je instalována výstava obrazů věnovaná slavnému vynálezci.

Uctí hrdinské činy paraskupiny Barium

Žamberk /Krátce/ – Město si připomene výročí příchodu paraskupiny Barium do Žamberka. Šestého října uplyne již 71 let, kdy členové této výsadkové skupiny Josef Šandera a Josef Žižka s vysílačkou Marta nalezli úkryt v domě rodiny Žabkovy v Žamberku-Polsku.

Filip Topol – piáno, muzika & STB

Žamberk – Kino Žamberk uvede zbrusu nový dokument Takovej barevnej vocas letící komety, fascinující nahlédnutí do života Psích vojáků i Topola samotného. Kromě toho návštěvníky čeká živá hudba Filipa Topola, živý přednes jeho literárního díla, výstava unikátních fotografií z koncertů Psích vojáků a mimo jiné stylové občerstvení.

OBRAZEM: V muzeu starých strojů blafaly stabiláky

Žamberk - Z muzea starých strojů v žamberské továrně Vonwiller bylo v sobotu slyšet blafání stabiláků a houkání parních strojů. Den otevřených dveří v nově vznikajícím muzeu připomněl 200 let automobilů v českých zemích. Přilákal stovky lidí, návštěvníci obdivovali historickou techniku, různé parní stroje i veterány, se zájmem si prohlédli budované expozice muzea.

V Písečné budou soutěžit traktory

Písečná – Čtvrtý ročník traktoriády pořádají v sobotu dobrovolní hasiči z Písečné, a to na trati v Dolečkách u rybníka Jiřího Kalouska. Soutěžit se bude ve třech kategoriích, jízda je dovolena pouze na podomácku vyrobených strojích. Začátek je naplánován na 13. hodinu. Akce se mohou zúčastnit řidiči starší 18ti let s platným řidičským průkazem – a pozor: nemá-li řidič na svém stroji ochranný rám, musí mít na hlavě ochrannou přilbu. Na jednom stroji se může vystřídat více řidičů. V doprovodném programu je připravena výstava starších zemědělských strojů a moderní techniky, připraveno bude i občerstvení.

SOUTĚŽ: Kdo vyhrál vstupenky na Everest

Žamberk /Krátce/ – Orlický deník ve spolupráci s Kinem Žamberk uspořádal soutěž o dvě vstupenky na film Everest, který Kino Žamberk promítne v den české premiéry ve čtvrtek 24. září od 20 hodin ve 3D. Lístky získala Jaroslava Veselá, Brandýs nad Orlicí, která nejrychleji a správně zodpověděla naši otázku. Vstupenky budou připravené v den promítání v Kině Žamberk. Velkofilm Everest pojednává o jedné z nejtragičtějších vysokohorských expedic v historii. Příběh filmu je založen na rozhovorech s pamětníky dosud největší tragédie výstupu na Mount Everest a vzpomínek spisovatele Jona Krakauera, který se zúčastnil osudné expedice, kdy 11. května 1996 sněžná bouře zabila za jeden den nedaleko vrcholu hory osm horolezců.

SOUTĚŽ: Získejte vstupenky na dvě filmové lahůdky

Žamberk – Kino Žamberk divákům v září nabízí hned dvě očekávané filmové novinky tohoto měsíce: filmy Gangster Ka a Everest. S Orlickým deníkem můžete soutěžit o dvě vstupenky na každý film. Ve hře jsou dva lístky na český akční snímek Gangster Ka, který se bude promítat v úterý 22. září od 20 hodin ve 2D, a velkofilm Everest, který Kino Žamberk promítne v den české premiéry ve čtvrtek 24. září od 20 hodin ve 3D.

Psychiatrii pomůže nová koncepce rozvoje, schválila ji rada kraje

Žamberk - Albertinum rekonstruuje lékařskou vilu, do nové koncepce přispělo svými nápady.

V Muzeu starých strojů vzdají hold páře

Žamberk – Muzeum starých strojů a technologií připravuje na sobotu od 10 do 17 hodin den otevřených dveří, který připomene významné výročí páry a automobilismu v českých zemích. Letos uplyne 200 let od chvíle, kdy český vynálezce Josef Božek, mechanik pražského technického učiliště, po mnohaletém úsilí úspěšně předvedl veřejnosti v pražské Stromovce svůj parní vůz.

Mladé obráběče učí jinak. Základ je týmový přístup a motivace

Žamberk – Na konci prvního školního týdne, ve kterém se Tréninkové centrum společnosti Bühler CZ Žamberk zaplnilo deseti studenty nového oboru Obráběč kovů, přijel do firmy hejtman Martin Netolický. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT