VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽAMBERK

Terminátor udeří v noci v Žamberku. Buďte u toho!

Žamberk – Terminátor, jedna z nejúspěšnějších akčních sérií všech dob, má nový přírůstek s podtitulem Genisys. Kino Žamberk se rozhodlo tuto filmovou událost oslavit se vším všudy! O půlnoci ze středy 8. na čtvrtek 9. července uvede film Terminátor: Genisys dřív než všichni ostatní, ve 3D a navíc se stylovým občerstvením!

Starou poštu přestaví na úřad

Kunvald – Informace, že Česká pošta uvolňuje do prodeje nepotřebný majetek prostřednictvím elektronické aukce, znamenala dobrou zprávu pro městys Kunvald, který se už několik let snažil s institucí dojednat pořízení budovy bývalé pošty do svého vlastnictví. Před několika dny se jeho úsilí zúročilo, vedení Kunvaldu obdrželo od České pošty vyrozumění, že v elektronické aukci uspělo. Budovu odkoupí za 1,9 milionu korun. V budoucnu by objekt mohl sloužit jako obecní úřad.

Největší kulturní akce Pardubického kraje, festival JamRock, zaznamenal rekord!

Žamberk - Rekordní návštěvou vyrovnal JamRock festivaly jako je RfP a další. Letos zaznamenal JamRock největší kulturní akce Pardubického kraje přes 25 tisíc diváků, kteří prošli branami, aby si užili nabitý program prakticky od rána do rána.

Trvalou památkou na Svátky dřeva budou lavičky pro děti

Žamberk – Svátky dřeva vzdaly hold dřevu a dřevozpracujícím řemeslům.

Žamberské náměstí rozezvučí pily a dláta

Žamberk – Od pátku bude možné na Masarykově náměstí v Žamberku slyšet zvuky pil a později dlát. Koná se zde řezbářské sympozium na počest Jaroslava Buncka, lidového řezbáře, který vytvořil pro Žamberk jednu z plastik umístěnou na pěší zóně s názvem Počátek života.

Žamberský zámek bude plný hraček a loutek

Žamberk – Letošní již XV. ročník Svátků dřeva v Žamberku na téma Dřevo a děti představí především výrobce hraček a loutek.

Soutěž škol ve sběru vyhrála ZŠ 28. října

Žamberk – Město vyhodnotilo soutěž škol ve sběru papíru, nápojových kartonů a elektrozařízení. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a o konečné pořadí jednotlivých škol se bojovalo do posledních chvil. Na prvním místě se již popáté umístila Základní škola Žamberk 28. října a obhájila své prvenství z loňského roku. Školy zapojené do soutěže, které se umístily do třetího místa, obdržely finanční odměny v celkové výši 48 000 korun a nejlepším jednotlivcům byly předány věcné ceny.

Účastníci Běhu naděje vybrali 8 645 korun

Žamberk – Prostor před Divišovým divadlem zaplnili v úterý příznivci Běhu naděje. Již 19. ročník charitativní akce se rozhodně vydařil. Počasí mimořádně přálo a konečný počet účastníků to jen potvrzuje. Do letošního Běhu naděje se zapsalo 352 nadšenců všech věkových kategorií, kteří přispěli celkovou částkou 8 645 korun.

Žáci žamberské odborné školy absolvovali stáže v Polsku

Žamberk – Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk zahájila partnerskou spolupráci se Střední školou Zespol szkol nr. 2 im. Prof. Tadeusza Kotarbinskiego v polském Dzerzoniówe před více než pěti lety. Od minulého roku běží v rámci této spolupráce projekt EU Erasmus+. Erasmus+ se začal připravovat na přelomu roku 2013/2014 a jeho koordinátorkou je Mgr. Radka Gelová. Letos byla v Polsku na studijní stáži 14členná skupina, příští školní rok pojede 16 studentů.

Rozhledna Rozálka dostane nové obložení

Žamberk – Tyršova rozhledna přezdívaná Rozálka v letošní turistické sezoně zkrásní. Po jedenácti letech od rekonstrukce interiéru dojde na opravu obložení. Město získalo grant Pardubického kraje ve výši 150 tisíc korun na jeho renovaci a rozšíření sociálního zázemí pro návštěvníky. Celkové náklady činí 380 tisíc korun. Zázemí se zlepší už v červnu, na ostatní práce dojde v srpnu a září.

Letní teploty lákají na Pastviny

Letní teploty již lákají mnohé milovníky vody ke koupání či vodním sportům. V našem regionu je magnetem vodomilů především Pastvinská přehrada. V těchto dnech tam můžete spatřit nejen rybáře, ale už i otužilce při koupání. Hladinu přehrady brázdí mnoho sportovních i rekreačních vodáků. Půjčovna lodí letos nabízí nejen nejrůznější plavidla „na lidský pohon", ale nově i „elektrolodě". Zdá se, že vše je připraveno k přivítání prvních rekreantů. Pastviny jsou krásné, čisté a čekají na vás. Josef Kvičera

Silnici u Helvíkovic uzavřela vážná nehoda

Helvíkovice – Dvouhodinovou uzavírku silnice a odklon dopravy po objízdných trasách si vyžádala nehoda, která se stala ve čtvrtek krátce po půl deváté ráno na silnici I. třídy č. 11 za obcí Helvíkovice.

Detektor lži – hvězdně obsazená komedie v Divišově divadle Žamberk

Žamberk – Hvězdné trio Eva Elsnerová, Matouš Ruml a Adrian Jastraban na prknech Divišova divadla. Slavná komedie současného ruského dramatika V. Sigareva o pravdě a lži, nenávisti a lásce, i o tom, co nás jaksi přesahuje.

Orlická brána se otevře už podeváté

Žamberk – Přinášíme první nahlédnutí pod pokličku devátého ročníku oblíbeného multižánrového kulturního festivalu pro celou rodinu, který se uskuteční v pátek 17. a sobotu 18. července v nádherném přírodním areálu v okolí Tyršovy rozhledny v Žamberku.

OBRAZEM: Oslavy 100 let SDH Hejnice se vydařily

Hejnice - 100 let v sobotu oslavil SDH Hejnice za krásného slunečného počasí. Po mši v kostele sv. Antonína z Padovy následoval průvod členů okolních sborů za doprovodu mažoretek ke křížku, kde děkan Vladislav Brokeš požehnal novému praporu sboru. Následovaly ukázky zásahu profesionálních hasičů z Ústí nad Orlicí a Žamberka včetně hasebního zásahu s historickou technikou. Po celé odpoledne k dobré náladě hrála dechová hudba Lubomíra Langra ze Sopotnice, akci završila rocková zábava s kapelou Plazma rock.

Na lumpy v Českých Petrovicích dohlédnou tři kamery

České Petrovice – Zastupitelé letos na jaře řekli dost krádežím a vykrádání aut a rozhodli se investovat do kamerového systému. Desítky kamer na Orlickoústecku střeží hlavně města, tři budou už letos dohlížet také na České Petrovice. Obec se zhruba 150 obyvateli leží co by kamenem dohodil od polských hranic a v létě i v zimě je díky sportovnímu areálu cílem turistů.

Obor Obráběč kovů vzbudil zájem žáků. Otevře se v září

Žamberk – U ředitelky Střední školy obchodu, řemesel a služeb Zuzany Pecháčkové se v květnu sešel koordinační tým pro podporu nového učebního oboru Obráběč kovů. Ten zavádí Střední škola obchodu, řemesel a služeb v Žamberku na zámku. Přihlášku podalo 10 žáků a další tři se rozhodují. Obor tak bude za podpory Pardubického kraje stoprocentně otevřen.

Diváci žamberského kina a divadla pomáhají Nepálu

Žamberk – Divišovo divadlo a digitální kino v Žamberku pořádá sbírku na pomoc obětem nepálského zemětřesení.Možnost pomáhat už využily více než dvě stovky návštěvníků. Pomoc přislíbilo i město Žamberk.

Na Pastvinské přehradě se utkají týmy záchranářů

Pastviny – V sobotu se Šlechtův palouk zaplní hasiči. Bude se zde opět po roce konat Mistrovství záchranných týmů HZS ČR, Policie ČR a skupin integrovaného záchranného systému.

Investor domova pro seniory čeká na vhodné dotace

Žamberk – Po letech příprav jsou projekty na startovací byty, domov pro seniory a kulturní centrum prakticky připravené. Investor čeká na vhodné dotační tituly.

Žamberk se rozloučil s primářem Jirešem

Žamberk – Veřejnost, rodina a přátelé se včera v kostele svatého Václava rozloučili s dlouholetým ředitelem Odborného léčebného ústavu Albertinum MUDr. Jiřím Jirešem.

Od parních válců létaly saze

Žamberk – Přehlídkou parních válců zahájilo v sobotu Muzeum starých strojů v Žamberku novou sezonu. Dýmající velikáni přilákaly do areálu bývalé textilní továrny Mosilana davy lidí, kteří užasli nad jejich impozantním vzhledem a přesvědčili se, že řídit takový stroj není žádná hračka.

Dobrovolníci uklidili Pastvinskou přehradu. Vytáhli rezavé molo i loď

Pastviny – Úklidové akce, jejímž cílem je eliminovat množící se úrazy a před začátkem letní sezony vyčistit nejen dno Pastvinské přehrady, ale i okolní pláže od odpadků různého druhu, se v sobotu zúčastnil rekordní počet dobrovolníků. Od rána se sto třicet účastníků, rozdělených na suchý, mokrý a břehový tým, vyzbrojených rukavicemi a pytli opravdu činilo. Výsledkem byl plný kontejner vytříděného odpadu. Za pomoci hasičského jeřábu se podařilo vytáhnout také nebezpečné napůl potopené rezavějící molo. Největším úlovkem potápěčů byla čtyřmístná laminátová jola. Kromě ní vytáhli ještě plechy nebo lešenářské trubky.

Skauti uklidili hřiště i skatepark

Žamberk - Že práce pro druhé může bavit, ukazují žamberští skauti, kteří si vzali za cíl uklidit a zvelebit hřiště i skatepark v Žamberku. Vypleli, posbírali odpadky, natáhli sítě na fotbalové branky, natřeli plot i rampu a ještě si užili spoustu zábavy. Pod jejich rukama se tak hřiště proměnilo k lepšímu a může dál naplno sloužit svému účelu. Skauti se po dobře vykonané práci zavázali, že v podobných akcích úpravy veřejného prostranství k užitku všech chtějí i nadále pokračovat.

„Staronový“ hrad otevřou napřesrok

Litice – Havárie zdiva severního paláce hradu Litice uzavřela na jaře tuto památku turistům. Jak ukázaly průzkumy, poškození je větší, než se čekalo, a tak jediný státní hrad v okrese brány neotevře po celou sezonu. Vzhledem k přislíbené dotaci z ministerstva kultury budou stavební práce zahájeny již v létě.

Turandot se rozezní v kině Žamberk

Žamberk – Milovníci opery se mají na co těšit. V digitálním kině v Žamberku jim v pátek 29. května od 19 hodin nabídnou exkluzivní záznam představení Metropolitní opery New York – příběh kruté čínské vládkyně Turandot z pera Giacoma Pucciniho.

Černý týden na silnicích: U Žamberka se vážně zranil motorkář

Žambersko - V pátek krátce po poledni se na silnici I/11 ve směru od Žamberka na Šedivec (křižovatka na obec Líšnice) střetlo osobní vozidlo s motocyklem.

Muzeum představí sedm parních válců

Žamberk - V sobotu ráno v Muzeu starých strojů a technologií roztopí sedm parních válců, které budou hlavním lákadlem dne otevřených dveří. Brány bývalé textilky Mosilana se otevřou v 10 hodin.

Muzejní noc připomene atmosféru konce války

Žamberk – Městské muzeum pořádá v pátek od 18 hodin již IX. ročník žamberské Muzejní noci. „Po loňském ohlasu jsme opět zařadili povídání na téma ´Co nevíte o čs. opevnění aneb Opět jsme o něco chytřejší´, které si pro návštěvníky připravili Pavel Minář a jeho syn Petr," zve do muzea kurátorka výstav Vlaď-
ka Šulcová. Oba muži jsou erudovanými odborníky v otázce opevnění nejen na Haničce v Orlických horách.

Jíl v podloží komplikuje opravu Nádražní ulice v Žamberku

Žamberk – Stavební práce v rámci druhé etapy výstavby Nádražní ulice v Žamberku brzdí neočekávané komplikace. Po odkrytí zeminy se totiž ukázalo, že podloží nevyhovuje požadavkům stavby 
a vyžaduje přehodnocení technického postupu. V dalších úsecích silnice III/31214 však rekonstrukce stále pokračuje.

Pohodová atmosféra Žampachu odehnala i dešťové mraky

Žampach – V sobotu 9.května proběhl ve spolupráci s KČT Sopotnice 43. ročník pochodu Přes tři hrady a 31. ročník Přes tři hrady na kole. Jedním ze startovních míst byl i osvědčený areál Domova pod hradem Žampach.

Státní hrad Litice je do odvolání uzavřen

Litice – Zatímco ještě o víkendu mohli účastníci pochodu Přes tři hrady obdivovat státní hrad Litice, další turisté mají smůlu. Počínaje úterkem je státní hrad až do odvolání uzavřen. Důvodem je vydrolení zdiva u bývalého severního paláce, kvůli kterému už bylo opožděno zahájení letošní turistické sezony.

Krátce: Oprava Nádražní ulice je pozastavena

Žamberk – Neočekávané komplikace pozastavily druhou etapu modernizace Nádražní ulice v Žamberku.

Úspěchy Střední školy obchodu, řemesel a služeb Žamberk

Koprovku uvařenou Michaelou Vlkovou ocenili na soutěži Chuť Česka stříbrem

Přehlídku amatérského divadla zakončila grandiózní tečka: Dokonalá svatba

Žamberk – Divadelní přehlídka Žamberské jarní slavnosti 2015 – to bylo 6 nezapomenutelných večerů, téměř 1000 diváků a skvělé zážitky!

Plnou parou Žamberk - Praha

Žamberk, Praha – Kdo o víkendu vyrazí do Prahy, bude si moci v Národním technickém muzeu užít Víkend pod parou v rámci výstavy Parní stroje v českých zemích. K vidění bude parní automobil Škoda – Sentinel, silniční parní válec nebo parní lokomobila, jež bude pohánět řemenem stroj na štípání dřeva. Další funkční parní stroj v těchto dnech pro výstavu v Praze dokončili v Muzeu starých strojů v Žamberku.

Soutěž v gastronomických dovednostech

Žamberk – V pátek 17. 4. se Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk zúčastnila soutěže v gastronomických dovednostech v ISŠ Moravská Třebová.

V Žamberku představili inovativní projekty

Žamberk – Unikátní projekty českých firem se představily na letišti v Žamberku při Inovačním dni. Nultý ročník akce prezentoval některé z těch, kdo dokázali zhmotnit své inovativní nápady a myšlenky a dospěli nebo směřují k jejich uplatnění na českém i zahraničním trhu. Patří mezi ně i firmy z Pardubického kraje a Orlickoústecka.

Dostal smyk a zastavil se až o zeď domu

Žamberk – Mokrá vozovka překvapila řidiče škody Fabia, který jel v pátek po 17. hodině po silnici I/11 v Žamberku směrem od centra na Šedivec. Na křižovatce ulice Zámecká s místní komunikací Tyršova patrně 19letý řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy a dostal smyk. Vyjel do protisměru, najel na chodník a poté narazil do oplocení rodinného domu a následně i do jeho zdi. „Řidič byl s lehkým zraněním převezen do Orlickoústecké nemocnice," informovala policejní mluvčí Anna Štegnerová. Jeho 17letý spolujezdec měl podle dostupných informací vyváznout bez zranění. „Provedená dechová zkouška u řidiče měla negativní výsledek. Hmotné škody na majetku byly odhadnuty na bezmála 100 tisíc korun," dodala mluvčí.

Rýsuje se spolupráce českého a polského technického muzea

Žamberk – Město plánuje česko-polskou spolupráci. Ambicí je vytvořit síť technických muzeí v příhraničích regionech Pardubického kraje a Dolního Slezska. Společný cíl podpisem smlouvy o budoucí spolupráci zpečetila města Žamberk a Jaworzyna Śląska, Muzeum starých strojů a Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.

Magická árie se rozezněla Divišovým divadlem

Žamberk - Exkluzivní záznam představení Metropolitní opery New York slavná Rusalka Antonína Dvořáka odstartovala úspěšné operní předplatné v kině Žamberk.

Komedie Když se zhasne rozsvítila Divišovo divadlo

Žamberk - Veleúspěšná komedie Moravského divadla Olomouc dobyla Žamberk! Historicky první představení činoherního souboru Moravského divadla ve vyprodaném Divišově divadle bylo odměněno nadšeným aplausem a výbuchy smíchu!

Světová návštěva ve světové firmě

Žamberk – Naše firma Bühler CZ v Žamberku měla tu čest 13. dubna přivítat regionální manažery z poboček Bühler z celého světa. Jejich setkání se u nás konalo poprvé. Spolu s nimi zde byl i náš švýcarský šéf pan Holger Feldhege a nejvyšší představitel správní rady pan Calvin Grieder, který u nás byl poprvé od doby, co máme dokončenou novou výrobní halu.

Sláva! První ročník Putování přes tři zvoničky se vydařil

Záchlumí – Minulou sobotu připravili aktivní občané všech tří části obce Záchlumí – Bohousová, Litice nad Orlicí, Záchlumí – turistickou akci, při které účastníci startovali od libovolné zvoničky v obcích. Začátek putování „odstartovali" zvoníci a dali všem zúčastněným možnost si v průběhu celé akce zazvonit. Obyvatelé dotčených obci byli informováni předem, že zvony budou v tento den vyzvánět „jako splašené".

Patnáctá sezona rockové Vochtánky začíná

Potštejn – Na sobotu je na pot-
štejnské Vochtánce přichystán další z dlouhé řady hudebních festivalů, už patnáctým rokem pořádaných místní kapelou Radio Jerevan. Rockové vítání jara do pot-
štejnského podhradí přivede pětici zajímavých kapel v čele s punkovými Vision Days.

Vyčistí pastvinskou přehradu

Žambersko - Čištění přírodních zdrojů patří k hlavním činnostem, které v jarních měsících probíhají po celém okresu. Ke zlepšení kvality pitné a užitkové vody na Žambersku má přispět úklidová akce na Pastvinské přehradě, plánovaná na 23. května. Generální úklid s názvem „Čisté Pastviny" započne v rámci VI. potápěčsko-ekologického projektu ke Dni Země v 9 hodin. Cílem účastníků bude uklizení břehů přehrady, vyčištění dna pláží a úprava veřejných pitných zdrojů přehrady.

Auto na kolejích odhodil vlak

Žamberk – V pátek v 9.30 vjela řidička se svým osobním vozidlem značky Toyota na železniční přejezd v ulici Nádražní. „Na přejezd měla vjet v době, kdy blikalo červené světlo, poté se v prostoru přejezdu zavřely závory a automobil zůstal stát na kolejích. Společně se spolujezdkyní opustila auto. Následně přijela samotná lokomotiva, která prázdné auto odhodila mimo kolejiště," uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Jak dodala, ke zranění osob nedošlo.

Partnerství měst stojí na lidském přátelství

Žamberk – Přátelství Žamberku s americkým městem Rice Lake trvá už dvacet let. Partnerství přes oceán přitom vzniklo „z hecu". Města spojil Čech Milan Suchodol, který byl v Rice Lake ve Wisconsinu na stáži. Smlouva o spolupráci byla podepsána na dálku. Od té doby se už uskutečnilo mnoho vzájemných návštěv a především desítky studentů ze žamberských škol dostaly příležitost studovat na tamní High School.

Bühler zahajuje další spolupráci se školami

Žamberk – Mladí lidé, kteří se rozhodují spojit svoji budoucnost s některým oborem elektro, mají ve společnosti Bühler CZ silného a spolehlivého partnera.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT