VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽAMBERK

Vydejte se po stopách Prokopa Diviše

Žamberk – Žamberk přivítá v sobotu skupinu vzácných hostů, kteří se vydají po stopách Prokopa Diviše. V prosinci letošního roku uplyne 250 let od jeho úmrtí, proto městské muzeum připravilo celodenní oslavy, v rámci kterých se uskuteční setkání v obřadní síni na radnici a v muzeu, kde je instalována výstava obrazů věnovaná slavnému vynálezci.

Uctí hrdinské činy paraskupiny Barium

Žamberk /Krátce/ – Město si připomene výročí příchodu paraskupiny Barium do Žamberka. Šestého října uplyne již 71 let, kdy členové této výsadkové skupiny Josef Šandera a Josef Žižka s vysílačkou Marta nalezli úkryt v domě rodiny Žabkovy v Žamberku-Polsku.

Filip Topol – piáno, muzika & STB

Žamberk – Kino Žamberk uvede zbrusu nový dokument Takovej barevnej vocas letící komety, fascinující nahlédnutí do života Psích vojáků i Topola samotného. Kromě toho návštěvníky čeká živá hudba Filipa Topola, živý přednes jeho literárního díla, výstava unikátních fotografií z koncertů Psích vojáků a mimo jiné stylové občerstvení.

OBRAZEM: V muzeu starých strojů blafaly stabiláky

Žamberk - Z muzea starých strojů v žamberské továrně Vonwiller bylo v sobotu slyšet blafání stabiláků a houkání parních strojů. Den otevřených dveří v nově vznikajícím muzeu připomněl 200 let automobilů v českých zemích. Přilákal stovky lidí, návštěvníci obdivovali historickou techniku, různé parní stroje i veterány, se zájmem si prohlédli budované expozice muzea.

V Písečné budou soutěžit traktory

Písečná – Čtvrtý ročník traktoriády pořádají v sobotu dobrovolní hasiči z Písečné, a to na trati v Dolečkách u rybníka Jiřího Kalouska. Soutěžit se bude ve třech kategoriích, jízda je dovolena pouze na podomácku vyrobených strojích. Začátek je naplánován na 13. hodinu. Akce se mohou zúčastnit řidiči starší 18ti let s platným řidičským průkazem – a pozor: nemá-li řidič na svém stroji ochranný rám, musí mít na hlavě ochrannou přilbu. Na jednom stroji se může vystřídat více řidičů. V doprovodném programu je připravena výstava starších zemědělských strojů a moderní techniky, připraveno bude i občerstvení.

SOUTĚŽ: Kdo vyhrál vstupenky na Everest

Žamberk /Krátce/ – Orlický deník ve spolupráci s Kinem Žamberk uspořádal soutěž o dvě vstupenky na film Everest, který Kino Žamberk promítne v den české premiéry ve čtvrtek 24. září od 20 hodin ve 3D. Lístky získala Jaroslava Veselá, Brandýs nad Orlicí, která nejrychleji a správně zodpověděla naši otázku. Vstupenky budou připravené v den promítání v Kině Žamberk. Velkofilm Everest pojednává o jedné z nejtragičtějších vysokohorských expedic v historii. Příběh filmu je založen na rozhovorech s pamětníky dosud největší tragédie výstupu na Mount Everest a vzpomínek spisovatele Jona Krakauera, který se zúčastnil osudné expedice, kdy 11. května 1996 sněžná bouře zabila za jeden den nedaleko vrcholu hory osm horolezců.

SOUTĚŽ: Získejte vstupenky na dvě filmové lahůdky

Žamberk – Kino Žamberk divákům v září nabízí hned dvě očekávané filmové novinky tohoto měsíce: filmy Gangster Ka a Everest. S Orlickým deníkem můžete soutěžit o dvě vstupenky na každý film. Ve hře jsou dva lístky na český akční snímek Gangster Ka, který se bude promítat v úterý 22. září od 20 hodin ve 2D, a velkofilm Everest, který Kino Žamberk promítne v den české premiéry ve čtvrtek 24. září od 20 hodin ve 3D.

Psychiatrii pomůže nová koncepce rozvoje, schválila ji rada kraje

Žamberk - Albertinum rekonstruuje lékařskou vilu, do nové koncepce přispělo svými nápady.

V Muzeu starých strojů vzdají hold páře

Žamberk – Muzeum starých strojů a technologií připravuje na sobotu od 10 do 17 hodin den otevřených dveří, který připomene významné výročí páry a automobilismu v českých zemích. Letos uplyne 200 let od chvíle, kdy český vynálezce Josef Božek, mechanik pražského technického učiliště, po mnohaletém úsilí úspěšně předvedl veřejnosti v pražské Stromovce svůj parní vůz.

Mladé obráběče učí jinak. Základ je týmový přístup a motivace

Žamberk – Na konci prvního školního týdne, ve kterém se Tréninkové centrum společnosti Bühler CZ Žamberk zaplnilo deseti studenty nového oboru Obráběč kovů, přijel do firmy hejtman Martin Netolický. 

OBRAZEM: Centrum města ovládla pouťová radost

Žamberk – Tradiční pouť oživila střed města. Mezi oblíbenými atrakcemi nechyběl adrenalinový Extreme, vřeštící horská dráha, vodní i klasický autodrom ani pouťový evergreen – labutě.

V Líšnici opravují, obecní úřad září novotou

Líšnice – Opravy a zateplení svého obecního úřadu se dočkali Líšničtí. Představitelé obce, která čítá bezmála 750 obyvatel, podali již v březnu loňského roku žádost o dotaci z operačního programu životní prostředí. A uspěli. Teď se již mohou pyšnit novotou zářící budovou obecního úřadu, a nejen ní. 

Má-li dítě sklon k technice, nechte jej osahat si řemeslo, říká Stanislav Hudák

Žamberk – Tréninkové centrum firmy Bühler CZ pracuje už tři roky. Stejnou dobu je jeho vedoucím Ing. Stanislav Hudák. Od září bude mít na starosti praktickou výuku učňů, kteří nastoupí do učebního oboru Obráběč kovů. Firma Bühler tento obor pomáhá zavádět a dotýká se jí především tím, že praktický týden se budou učni učit přímo v tomto tréninkovém centru. Stanislavu Hudákovi jsme položili několik otázek.

Kino potěšilo malé diváky dopoledním promítáním filmů

Žamberk – 3D kino Žamberk už tradičně připravilo na letní večery open-air promítání na pěší zóně. Letní kino letos nabídlo Všiváky, Já, padouch 2, Díru u Hanušovic a Co jsme komu udělali?

Kino v Žamberku slaví sto let

Žamberk – Filmový pás se poprvé v Žamberku roztočil a rozhýbal postavy na plátně už před sto lety. Historií promítání od válečného roku 1915 až po současnost provede zájemce výstava Filmové střípky aneb 100 let od prvního promítání v Žamberku, která potrvá od 5. září do 20. října.

Přes týden vyučovat a o víkendech se učit aneb Život začínající učitelky

Líšnice – První školní dny zažívají nejen prvňáčci, ale i čerstvě promovaní učitelé. Mezi ně se řadí také Jana Brůnová z Líšnice na Žambersku. Od prvního září jí patří místo za katedrou na Masarykově základní škole v Brně a žáci 3. B mají její jméno napsané v žákovských knížkách v kolonce třídní učitel.

Obor obráběč kovů má premiéru

Žamberk – Tréninkové centrum firmy Bühler CZ Žamberk ožije od příštího týdne (a pak každý sudý týden) deseti studenty nového oboru obráběč kovů.

Opěrná zeď bude opravena až příští rok

Žamberk – Oprava opěrné zdi v úseku pod židovským hřbitovem v Žamberku, kterou Ředitelství silnic a dálnic začalo realizovat na počátku července, musela být po týdnu přerušena – dělníky zastavila chybějící přeložka vysokého napětí.

Žena za pultem: pult osobnosti v Žamberku

Žamberk – Komedie tak šílená, že by snad jednou mohla být i pravdivá. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus v legendárním divadelním představení režiséra Davida Drábka se představí v Žamberku.

Podzimní filmové lahůdky v Žamberku

Žamberk – Podzimní filmová sezona se nezadržitelně blíží a do kin se chystají nejen hollywoodské trháky, ale i nízkorozpočtové filmy a české i zahraniční počiny, které byste si neměli nechat ujít! Tady je malá nabídka toho, co pro vás připravují v 3D kině Žamberk v nejbližších měsících.

Ejhle, loutka přináší zážitky dětem i dospělým

Žamberk – V Žamberku pokračuje festival Ejhle, loutka, první představení a koncert se odehrály v pátek v bývalé textilce Vonwiller a spol.

Každá by ho chtěla! Svůdník Don Giovanni v žamberském kině

Žamberk – Digitální kino Žamberk divákům v pátek 4. září nabídne exkluzivní záznam legendárního představení Metropolitní opery New York. Nejznámější svůdník světové operní scény, z pera geniálního Wolfganga Amadea Mozarta, se představí na plátně kina Žamberk.

Dračí lodě ovládly sobotu v Pastvinách

Pastviny – Více než šest stovek závodníků se v sobotu sjelo na Pastviny. Již poosmé se pod taktovkou místního Ski klubu uskutečnil amatérský závod dračích lodí. Bojovalo se ve dvou kategoriích – ženy a smíšené posádky. Celkem se přihlásilo 31 posádek.

Řetězová nehoda za statisíce

Žamberk - Jedna malá srážka v koloně jedoucích vozidel způsobila v pondělí v Žamberku dominový efekt, na který doplatila tři osobní a jedno nákladní auto. Za zmačkané plechy a další škody zaplatí majitelé celkem 270 tisíc korun.

Děti prožívají indiánské léto v sedle

Líšnice - Jezdecký klub při Šťastném domově Líšnice, o.p.s. vznikl v roce 2010, seznamuje děti s koňmi a učí je lásce k přírodě. Hlavním cílem je naučit děti technice jízdy na koních a ošetřování koní. Děti využívají koně plemen Fjord, Český teplokrevník a Pony. Letos, po dlouhých letech tréninku, přicházejí první úspěchy.

V Americe o mně dokonce vyšel článek v policejní rubrice, vzpomíná studentka

Žamberk – Zdokonalit se v angličtině, získat nové přátele, rozšířit si obzory a poznat Spojené státy jinak než z amerických filmů. Jednačtyřicet českých studentů už díky partnerství mezi školami – Gymnázium Žamberk a High School ve městě Rice Lake – odletělo za oceán na zkoušenou. Americké dobrodružství začne 19. srpna na letišti v Minneapolis i pro Terezu Mikyskovou a Tomáše Strnada, kteří nastávající školní rok stráví v lavicích na jiném kontinentu. Teď vyřizují všechny nezbytné formality a sbírají rady od svých předchůdců.

Žamberk nabídne adrenalinovou podívanou

Žamberk – Již v pátek propukne v Žamberku v areálu Pod Černým lesem show letních extrémních sportů s bohatým programem zdarma pro celou rodinu! Organizátoři připravili nejen adrenalinovou podívanou, ale i interaktivní zábavu, soutěže o hodnotné ceny a samozřejmě porci moderní muziky.

Vynález zkázy ve čtvrtek v kině Žamberk

Žamberk – Největší český filmový sci-fi trhák všech dob se vrací! Zažijte přelomové filmové dobrodružství v HD a s digitálně vyčištěným obrazem i zvukem. Kino Žamberk zve na projekci již ve čtvrtek od 17.00 hodin!

Lahůdka pro diváky: restaurovaný Vynález zkázy

Žamberk - Žamberské digitální 3D kino má pro své diváky opět několik lahůdek. Na plátna kin se po šedesáti letech vrací nejúspěšnější tuzemský sci-fi trhák všech dob – Vynález zkázy režiséra Karla Zemana.

Provoz Tyršovy rozhledny bude omezený

Žamberk /krátce/ – Od 1. 8. do 30. 9. bude probíhat renovace opláštění Tyršovy rozhledny, po dobu renovace bude v některých dnech návštěvníkům uzavřena. Informace o aktuální otevírací době podá informační středisko, telefon 465 612 946.

Orlická brána – festival bez plotů

Žamberk – Hudba všech žánrů, divadelní punk i komedie, noční šermířská show, koncerty, pohádky a hry pro děti, tvořivé dílny, letní kino – to byl festival Orlická brána v Žamberku!

Úspěch mladého včelaře ze Šťastného domova Líšnice

Líšnice /Píšete nám/ – Ve dnech 8. až 12. července bylo v rámci mezinárodního projektu IMYB (International Meeting of Young Beekeepers) uspořádáno největší setkání včelařské mládeže v historii.

Pod Rozálkou vládla pohoda

Žamberk – Ani spalující slunce, ani hrozící bouřky nemohly pokazit pohodovou atmosféru festivalu Orlická brána, kterému skýtá dokonalé zázemí areál u Tyršovy rozhledny v Žamberku.

Vojtěch Brtnický vystavuje fotografie

Žamberk – V neděli uspořádala žamberská kavárna Dva světy vernisáž výstavy fotografií Vojtěcha Brtnického „Only good light" na téma současná česká taneční scéna.

Orlická brána jsou takové malé Colours

Žamberk – Již devátý ročník tradičního multižánrového festivalu pro celou rodinu Orlická brána se uskuteční v pátek a sobotu v nádherném přírodním areálu v okolí Tyršovy rozhledny v Žamberku.

Partnerské školy se setkaly v Kunvaldu

Kunvald – Dne 11. 6. se uskutečnilo v prostorách Masarykovy základní školy a mateřské školy Kunvald setkání tří partnerských škol, které se rozhodly navázat spolupráci a tu v nejbližších letech rozvíjet.

Obrazem: Kunvaldskou lávku zdolávali na kole i trakaři

Kunvald - Přehlídkou veselých kousků se v sobotu bavili diváci a účastníci soutěže Kunvaldská lávka na plovárně v Kunvaldu na Žamberecku. Závodníci poměřili síly například v disciplínách hod sudem, trakařem napříč koupalištěm, na kole po kunvaldské lávce nebo v pivní štafetě. Překonat zrádnou lávku nebylo jednoduché, už kvůli překážkám na trati. Při kuriózních pádech došlo i na salta. Odměnou za neúspěch bylo příjemné osvěžení.

Výstava hlavolamů protočí mozkové závity

Žamberk – Otestovat svůj postřeh, logiku a vynalézavost mohou od soboty návštěvníci putovní rodinné výstavy Hlavolamy v Žamberku. V mezipatře městského muzea na ně čekají stanoviště se zapeklitými úkoly různé náročnosti. Snažit se budou o vysvobození ježka z klece, poskládání 3D pyramidy, ale zabrousí i do tajů elektřiny. Interaktivní exponáty do hry zapůjčil zábavní a vědecký IQpark v Liberci. V rámci výstavy probíhá fotografická soutěž. Za nejpovedenější snímek získá jeho autor vlastní hlavolam. Uzávěrka prvního kola je již 30. července, do druhého kola přijímá muzeum soutěžní snímky až do 30. srpna. Pobavit se a poučit zdoláváním hravých nástrah mohou jak děti, tak i dospělí až do konce prázdnin.

Svátky dřeva si děti užily i u stánku Bühler CZ

Žamberk – Chodící robot, stavebnice Merkur, drobnosti jako odměny – i tak si užívaly Svátky dřeva v Žamberku jejich malí návštěvníci. „Pomohli jsme rodičům zabavit jejich děti, které s nimi na výstavu přicházely a chtěly také něco samy vytvořit. Tu možnost jsme jim dali a ony byly nadšené," říká personalistka Helena Uhrová, která spolu s dalšími firmu Bühler na Svátcích dřeva zastupovala.

Kdo vyhrál vstupenky na Terminátora

Žamberk – S Orlickým deníkem jste mohli soutěžit o vstupenky na půlnoční premiéru filmu Terminátor: Genisys, které do soutěže věnovalo Kino Žamberk. Po jedné vstupence, jejíž součástí je poukázka na Terminátor-burger a speciální pivo, se mohou těšit: J. Bačová, Tisová, Jiří Bače, Tisová a Marta Petříčková, Rychnov nad Kněžnou. Vyzvednout si je budou moci ve středu 8. července přímo před premiérou v kině.

Žamberk bude žít o víkendu cyklistikou

Žamberk – O tomto víkendu bude město Žamberk patřit sportu a milovníkům cyklistiky.

Přání splněno! Další bariéra padá

Žamberk, Helvíkovice – Před rokem Orlický deník psal o vozíčkáři Karlu Šrolerovi z Helvíkovic, který bojuje za život bez bariér nejen pro handicapované, ale i pro maminky s kočárky. Prošli jsme s ním nevyhovující chodník plný nástrah spojující Helvíkovice se Žamberkem.

Terminátor udeří v noci v Žamberku. Buďte u toho!

Žamberk – Terminátor, jedna z nejúspěšnějších akčních sérií všech dob, má nový přírůstek s podtitulem Genisys. Kino Žamberk se rozhodlo tuto filmovou událost oslavit se vším všudy! O půlnoci ze středy 8. na čtvrtek 9. července uvede film Terminátor: Genisys dřív než všichni ostatní, ve 3D a navíc se stylovým občerstvením!

Starou poštu přestaví na úřad

Kunvald – Informace, že Česká pošta uvolňuje do prodeje nepotřebný majetek prostřednictvím elektronické aukce, znamenala dobrou zprávu pro městys Kunvald, který se už několik let snažil s institucí dojednat pořízení budovy bývalé pošty do svého vlastnictví. Před několika dny se jeho úsilí zúročilo, vedení Kunvaldu obdrželo od České pošty vyrozumění, že v elektronické aukci uspělo. Budovu odkoupí za 1,9 milionu korun. V budoucnu by objekt mohl sloužit jako obecní úřad.

Největší kulturní akce Pardubického kraje, festival JamRock, zaznamenal rekord!

Žamberk - Rekordní návštěvou vyrovnal JamRock festivaly jako je RfP a další. Letos zaznamenal JamRock největší kulturní akce Pardubického kraje přes 25 tisíc diváků, kteří prošli branami, aby si užili nabitý program prakticky od rána do rána.

Trvalou památkou na Svátky dřeva budou lavičky pro děti

Žamberk – Svátky dřeva vzdaly hold dřevu a dřevozpracujícím řemeslům.

Žamberské náměstí rozezvučí pily a dláta

Žamberk – Od pátku bude možné na Masarykově náměstí v Žamberku slyšet zvuky pil a později dlát. Koná se zde řezbářské sympozium na počest Jaroslava Buncka, lidového řezbáře, který vytvořil pro Žamberk jednu z plastik umístěnou na pěší zóně s názvem Počátek života.

Žamberský zámek bude plný hraček a loutek

Žamberk – Letošní již XV. ročník Svátků dřeva v Žamberku na téma Dřevo a děti představí především výrobce hraček a loutek.

Soutěž škol ve sběru vyhrála ZŠ 28. října

Žamberk – Město vyhodnotilo soutěž škol ve sběru papíru, nápojových kartonů a elektrozařízení. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a o konečné pořadí jednotlivých škol se bojovalo do posledních chvil. Na prvním místě se již popáté umístila Základní škola Žamberk 28. října a obhájila své prvenství z loňského roku. Školy zapojené do soutěže, které se umístily do třetího místa, obdržely finanční odměny v celkové výši 48 000 korun a nejlepším jednotlivcům byly předány věcné ceny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT