VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽAMBERK

Město leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n.m., v severovýchodní části Pardubického kraje, dostupné je po silnici 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové. Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332. Zdroj: www.zamberk.cz

Žáci vařili s „profíky“. Chutně a zdravě

Žamberk - Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk, kde studují budoucí odborníci na gastronomii, hostila letošní druhé zdravé vaření s názvem „Kuchyně našich babiček“.

Otevřeli nové parkoviště naproti kostelu

Žamberk – Třináct nových parkovacích míst vzniklo na parkovišti naproti kostelu v Žamberku, které bylo ve čtvrtek odpoledne slavnostně otevřeno. Přibyl tu nový chodník, lavičky a zeleň, opravy se má dočkat i stará pumpa. Rekonstrukce stála 2,2 milionu korun.

Rozdají letošní Ceny města

Žamberk - V Divišově divadle se v úterý uskuteční předávání Cen města Žamberka.

Úspěch žamberského pilota v plachtařské soutěži VUT Martina Horáčka

Žamberk - V sobotu 13. října proběhlo na hronovském letišti ve Velkém Poříčí vyhodnocení již devátého ročníku soutěže VUT Martina Horáčka v bezmotorovém letu na třistakilometrové trati.

Viola slavila třicetiny

Žamberk /Píšete nám/ - Dětský pěvecký sbor Viola při Základní škole 28. října Žamberk oslavil třicetiny.

Povolební jednání spějí ke konci. Nejasno je v Králíkách a Žamberku

Orlickoústecko - Povolební vyjednávání na Orlickoústecku se zvolna chýlí ke konci. V Ústí podepsali zástupci čtyř sdružení a stran koaliční dohodu ve středu odpoledne.

Viola slaví výročí

Žamberk - Dětský pěvecký sbor Viola v pátek od 18 hodin koncertem v žamberské Vonwillerce oslaví své třicetiny.

Ženou regionu je Dana Hubálková ze Žamberka

Pardubice, Žamberk - Žena regionu je celostátní soutěž, která přibližuje životy žen, jež svou pílí a aktivitou motivují a obohacují společnost. Letošní ročník v Pardubickém kraji ovládla Dana Hubálková ze Žamberka.

Za nahotu dětem sliboval sladkosti

Žamberk - Děti u jedné ze žamberských škol obtěžoval muž. Nabízel jim sladkosti a peníze za to, když si před ním odhalí intimní partie. Policisté ho dopadli.

Ústav nově vytápí bioplyn

Žamberk /FOTO/ - Po téměř pěti letech příprav se může Albertinum v Žamberku chlubit republikovým unikátem. Stalo se prvním zdravotnickým zařízením v tuzemsku, které využívá bioplyn.

V Žamberku se koalice teprve rýsuje

Žamberk - Komunální volby ve městě skončily plichtou. Minulý vítěz voleb, sdružení Nestraníků s podporou ODS získalo pět mandátů. Stejný počet zastupitelů má i opoziční Koalice nezávislých a STAN s podporou Pirátů, vedená Tomášem Kalousem.

Výstava 100 let republiky láká na Muchovy známky i sedícího Masaryka

Žamberk /FOTO/ - Konec října 2018 bude v řadě měst a obcí ve znamení oslav 100 let republiky. Muzea napříč republikou chystají výstavy věnované 100 letům československého státu, nejinak je tomu v Městském muzeu v Žamberku. Výstava 100 let republiky tu byla zahájena v neděli a potrvá až do 21. listopadu.

Hasiči v Žamberku zachraňovali ježky uvízlé v trubce

Žamberk - Profesionální hasiči ze Žamberka v pondělí časně ráno zachraňovali dva ježky. „V Polské ulici totiž do roury spadlo mládě a za ním pravděpodobně jeho matka,“ informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vyhlásili soutěž

Žamberk - Ačkoli do Vánoc zbývá ještě dost času, žamberské muzeum vyhlásilo výtvarnou soutěž na téma Vánoční koledování.

Továrna se objeví v televizi

Žamberk - Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku pozvalo na nový seriál České televize Dovolená ve starých časech, který začne vysílat 10. října.

Maluje své výtvory hlavou

Žamberk - V divadelním foyer je od středy až do 31. října k vidění výstava Tomáše Rybičky, který maluje hlavou.

OBRAZEM: Modeláři se dočkali, tvoří ve vlastním

Žamberk /FOTO/ - Středisko volného času Animo Žamberk slaví 35. výročí svého založení a k němu dětem nadělilo prostorné a moderně vybavené dílny pro letecké modeláře.

Otevřou nové dílny

Žamberk - Letečtí modeláři v Žamberku budou mít nové dílny. Jejich otevření se uskuteční v pondělí 1. října v 17 hodin.

Sto let republiky

Líšnice - V sokolovně v Líšnici na Žambersku se ve čtvrtek od 18 hodin uskuteční přednáška Dany Šimkové zvaná Sto let republiky.

Zajistěte si vstupenky včas

Žamberk - Ačkoli je do června ještě daleko, organizátoři Jamrocku už nyní nabízejí v předprodeji limitované množství vstupenek za 499 korun.

Aquapark láká na poslední koupání

Žamberk - Ačkoli počasí se ladí spíše do podzimu, aquapark v Žamberku stále láká návštěvníky.

OBRAZEM: V Žamberku ožily staré stroje

Žamberk /FOTO/ - Bývalá Mosilana, která ukrývá Muzeum starých strojů a technologií, v sobotu přivítala stovky návštěvníků.

OBRAZEM: V Lukavici slouží nové dopravní hřiště

Lukavice /FOTO/ - Společně s výstavou místních zahrádkářů se v Lukavici nedaleko Žamberka v sobotu otevíralo nové dětské dopravní hřiště. Vyrostlo za sokolovnou a přispěl na něj Pardubický kraj. Bude sloužit dětem z místní školy, ale i veřejnosti.

Opatření proti vodě budí vášně

Žamberk - Komunální volby se blíží a Deník pro vás opět připravil projekt Inventura radnice. Co se ve vašem městě povedlo a kde jsou naopak ty největší slabiny? Dnes je na řadě město Žamberk.

Školu zahájil nový ředitel

Žamberk - Nejen Základní škola 28. října, ale i Gymnázium Žamberk má nového ředitele. Školní rok 2018/2019 tu zahájil nový ředitel Martin Tyč.

OBRAZEM: Prvňáky v Žamberku přivítali jejich patroni i nový ředitel školy

Žamberk /FOTO/ - Několik příjemných překvapení zažili školáci na Základní škole 28. října v Žamberku.

U Záchlumí se srazila auta, odvezla je odtahová služba

Záchlumí - Ve středu krátce po patnácté hodině došlo k nehodě dvou aut v Záchlumí nedaleko Žamberka. Vyjeli tam žamberští hasiči, oba řidiči byli zdravotníky převezeni do nemocnice. Silnice byla na dvě a půl hodiny uzavřena.

Přijel také Biograf Etienne

Orlickoústecko - Tátova volha, Vražda v Orient expresu, Čertoviny, Bajkeři či Instalatér z Tuchlovic… To je jen malý výčet filmů, na které lákala letní kina na Orlickoústecku.

OBRAZEM: Letní kino oživila degustace

Žamberk /FOTO/ - Louku u Vonwillerovy továrny v Žamberku každou středu zaplní návštěvníci Biografu Etienne. 8. srpna bylo promítání netradiční.

Opravili kašnu, sousoší Nymfy a Kentaura až v zimě

Žamberk – Kašna na Masarykově náměstí v Žamberku prošla rekonstrukcí.

Projekt protipovodňových opatření doznal změn

Žamberk - Stavba protipovodňových opatření v Žamberku pokračuje.

Ke kiosku si Neratovští vzali ještě skleník. A je tu i dílna

Žamberk - Sdružení Neratov dává na Orlickoústecku práci desítkám lidí s hendikepem.

Zónu zdobí sluneční hodiny

Žamberk - Na pěší zóně v Žamberku nově stojí sluneční hodiny. Podstavec tvoří pískovcový kámen s krásnou kresbou. Hodiny měří pravý sluneční čas, který je určovaný otáčením Země vzhledem ke Slunci.

U Líšnice se zase bouralo, tentokrát motorkář s dodávkou

Líšnice - Na křižovatce do Líšnice na Žambersku se v pondělí ráno opět bouralo. Srazil se tu motorkář s dodávkou, k nehodě došlo krátce po půl deváté ráno.

Gymnázium má nového ředitele

Žamberk - Studenti žamberského gymnázia budou mít nového ředitele. Jak informoval Pardubický kraj, dosavadního ředitele Jaroslava Kvapila ve funkci střídá Martin Tyč, který byl doposud jeho zástupcem.

OBRAZEM: Ve Vonwillerce zakončili Mezinárodní setkání mládeže

Žamberk /FOTO/ - Uplynulých osm dnů patřilo ve městě Mezinárodnímu setkání mládeže. Zakončení setkání hostilo Muzeum starých strojů ve Vonwillerově továrně v Žamberku. Uskutečnilo se v pátek v podvečer.

Výstava v divadle připomene výročí

Žamberk - V předsálí Divišova divadla v Žamberku bude v srpnu k vidění výstava zvaná Vznik samostatného Československa.

Ve Vonwillerce vystoupí Italové

Žamberk - V areálu Vonwillerovy továrny v Žamberku ve středu od 17 hodin vystoupí třicetičlenný hudební soubor Musica di crescendo San Salvo z italské Frasagrandinarie a Lentelly, koncert se koná během mezinárodního setkání mládeže.

Výlety za zmrzlinou

Orlickoústecko - Čím si v létě osvěžit a osladit den než zmrzlinou? Ve vlaku z Ústí nad Orlicí se z výletu vrací skupina dětí z příměstského tábora.

Orlická brána je za dveřmi

Žamberk - Dvanáctý ročník multižánrového kulturního festivalu pro celou rodinu Orlická brána se koná 13. a 14. července v přírodním areálu pod Tyršovou rozhlednou v Žamberku. Letos uvidíte 18 kapel a divadelních souborů z celé České republiky.

Oslaví výročí založení sboru

Žamberk - Dobrovolní hasiči ze Žamberka budou slavit 145. výročí založení sboru, a to zároveň s netradiční požární soutěží v areálu Pod Černým lesem na louce za tenisovými kurty v sobotu 21. července od 9 hodin.

Rozálku obestře Orlická brána

Žamberk - U Tyršovy rozhledny, zvané Rozálka, v pátek vypukne Orlická brána. Dvanáctý ročník multižánrového festivalu nabídne 18 kapel, divadlo a bohatý program pro děti i dospělé.

Jedenáct let hledaného cizince zadrželi na Žambersku

Orlickoústecko - Policisté na Žambersku zadrželi cizince, který se jedenáct let vyhýbal vězení ve své rodné zemi. Jeho národnost policie tají.

Žamberk láká na letní kino

Žamberk - Hned na dvou místech se ve středu v Žamberku promítá letní kino.

AKTUALIZOVÁNO

Při letecké show se tajil dech

Žamberk /FOTO/ - Hvězdou leteckého dne v Žamberku byl Martin Šonka, pilot světové série Red Bull Air Race, který předvedl svou akrobatickou show.

Žamberk promítá i dopoledne

Žamberk - Kdo hledá program na volné prázdninové dopoledne, může v úterý vyrazit třeba do kina.

Airshow vyvrcholí akrobacií

Žamberk - Letiště v Žamberku zažije po čtyřech letech znovu jeden z největších leteckých dnů na východě Čech a pořadatelé chystají, tak jako v předchozích ročnících, pestrý program. Airshow se uskuteční v sobotu 30. června od 13 hodin.

Továrna láká na letní kino

Žamberk - Muzeum starých strojů ve Vonwillerově továrně v Žamberku chystá filmové léto.

Projekt protipovodňových opatření v Žamberku pokračuje

Žamberk - V úterý schválili zastupitelé města Žamberk podpis smlouvy o spolufinancování protipovodňových opatření v poměru 11 hlasů pro, 8 zastupitelů bylo proti, 2 nebyli přítomní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT