VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽAMBERK

Město leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n.m., v severovýchodní části Pardubického kraje, dostupné je po silnici 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové. Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332. Zdroj: www.zamberk.cz

Aquapark láká na poslední koupání

Žamberk - Ačkoli počasí se ladí spíše do podzimu, aquapark v Žamberku stále láká návštěvníky.

OBRAZEM: V Žamberku ožily staré stroje

Žamberk /FOTO/ - Bývalá Mosilana, která ukrývá Muzeum starých strojů a technologií, v sobotu přivítala stovky návštěvníků.

OBRAZEM: V Lukavici slouží nové dopravní hřiště

Lukavice /FOTO/ - Společně s výstavou místních zahrádkářů se v Lukavici nedaleko Žamberka v sobotu otevíralo nové dětské dopravní hřiště. Vyrostlo za sokolovnou a přispěl na něj Pardubický kraj. Bude sloužit dětem z místní školy, ale i veřejnosti.

Opatření proti vodě budí vášně

Žamberk - Komunální volby se blíží a Deník pro vás opět připravil projekt Inventura radnice. Co se ve vašem městě povedlo a kde jsou naopak ty největší slabiny? Dnes je na řadě město Žamberk.

Školu zahájil nový ředitel

Žamberk - Nejen Základní škola 28. října, ale i Gymnázium Žamberk má nového ředitele. Školní rok 2018/2019 tu zahájil nový ředitel Martin Tyč.

OBRAZEM: Prvňáky v Žamberku přivítali jejich patroni i nový ředitel školy

Žamberk /FOTO/ - Několik příjemných překvapení zažili školáci na Základní škole 28. října v Žamberku.

U Záchlumí se srazila auta, odvezla je odtahová služba

Záchlumí - Ve středu krátce po patnácté hodině došlo k nehodě dvou aut v Záchlumí nedaleko Žamberka. Vyjeli tam žamberští hasiči, oba řidiči byli zdravotníky převezeni do nemocnice. Silnice byla na dvě a půl hodiny uzavřena.

Přijel také Biograf Etienne

Orlickoústecko - Tátova volha, Vražda v Orient expresu, Čertoviny, Bajkeři či Instalatér z Tuchlovic… To je jen malý výčet filmů, na které lákala letní kina na Orlickoústecku.

OBRAZEM: Letní kino oživila degustace

Žamberk /FOTO/ - Louku u Vonwillerovy továrny v Žamberku každou středu zaplní návštěvníci Biografu Etienne. 8. srpna bylo promítání netradiční.

Opravili kašnu, sousoší Nymfy a Kentaura až v zimě

Žamberk – Kašna na Masarykově náměstí v Žamberku prošla rekonstrukcí.

Projekt protipovodňových opatření doznal změn

Žamberk - Stavba protipovodňových opatření v Žamberku pokračuje.

Ke kiosku si Neratovští vzali ještě skleník. A je tu i dílna

Žamberk - Sdružení Neratov dává na Orlickoústecku práci desítkám lidí s hendikepem.

Zónu zdobí sluneční hodiny

Žamberk - Na pěší zóně v Žamberku nově stojí sluneční hodiny. Podstavec tvoří pískovcový kámen s krásnou kresbou. Hodiny měří pravý sluneční čas, který je určovaný otáčením Země vzhledem ke Slunci.

U Líšnice se zase bouralo, tentokrát motorkář s dodávkou

Líšnice - Na křižovatce do Líšnice na Žambersku se v pondělí ráno opět bouralo. Srazil se tu motorkář s dodávkou, k nehodě došlo krátce po půl deváté ráno.

Gymnázium má nového ředitele

Žamberk - Studenti žamberského gymnázia budou mít nového ředitele. Jak informoval Pardubický kraj, dosavadního ředitele Jaroslava Kvapila ve funkci střídá Martin Tyč, který byl doposud jeho zástupcem.

OBRAZEM: Ve Vonwillerce zakončili Mezinárodní setkání mládeže

Žamberk /FOTO/ - Uplynulých osm dnů patřilo ve městě Mezinárodnímu setkání mládeže. Zakončení setkání hostilo Muzeum starých strojů ve Vonwillerově továrně v Žamberku. Uskutečnilo se v pátek v podvečer.

Výstava v divadle připomene výročí

Žamberk - V předsálí Divišova divadla v Žamberku bude v srpnu k vidění výstava zvaná Vznik samostatného Československa.

Ve Vonwillerce vystoupí Italové

Žamberk - V areálu Vonwillerovy továrny v Žamberku ve středu od 17 hodin vystoupí třicetičlenný hudební soubor Musica di crescendo San Salvo z italské Frasagrandinarie a Lentelly, koncert se koná během mezinárodního setkání mládeže.

Výlety za zmrzlinou

Orlickoústecko - Čím si v létě osvěžit a osladit den než zmrzlinou? Ve vlaku z Ústí nad Orlicí se z výletu vrací skupina dětí z příměstského tábora.

Orlická brána je za dveřmi

Žamberk - Dvanáctý ročník multižánrového kulturního festivalu pro celou rodinu Orlická brána se koná 13. a 14. července v přírodním areálu pod Tyršovou rozhlednou v Žamberku. Letos uvidíte 18 kapel a divadelních souborů z celé České republiky.

Oslaví výročí založení sboru

Žamberk - Dobrovolní hasiči ze Žamberka budou slavit 145. výročí založení sboru, a to zároveň s netradiční požární soutěží v areálu Pod Černým lesem na louce za tenisovými kurty v sobotu 21. července od 9 hodin.

Rozálku obestře Orlická brána

Žamberk - U Tyršovy rozhledny, zvané Rozálka, v pátek vypukne Orlická brána. Dvanáctý ročník multižánrového festivalu nabídne 18 kapel, divadlo a bohatý program pro děti i dospělé.

Jedenáct let hledaného cizince zadrželi na Žambersku

Orlickoústecko - Policisté na Žambersku zadrželi cizince, který se jedenáct let vyhýbal vězení ve své rodné zemi. Jeho národnost policie tají.

Žamberk láká na letní kino

Žamberk - Hned na dvou místech se ve středu v Žamberku promítá letní kino.

AKTUALIZOVÁNO

Při letecké show se tajil dech

Žamberk /FOTO/ - Hvězdou leteckého dne v Žamberku byl Martin Šonka, pilot světové série Red Bull Air Race, který předvedl svou akrobatickou show.

Žamberk promítá i dopoledne

Žamberk - Kdo hledá program na volné prázdninové dopoledne, může v úterý vyrazit třeba do kina.

Airshow vyvrcholí akrobacií

Žamberk - Letiště v Žamberku zažije po čtyřech letech znovu jeden z největších leteckých dnů na východě Čech a pořadatelé chystají, tak jako v předchozích ročnících, pestrý program. Airshow se uskuteční v sobotu 30. června od 13 hodin.

Továrna láká na letní kino

Žamberk - Muzeum starých strojů ve Vonwillerově továrně v Žamberku chystá filmové léto.

Projekt protipovodňových opatření v Žamberku pokračuje

Žamberk - V úterý schválili zastupitelé města Žamberk podpis smlouvy o spolufinancování protipovodňových opatření v poměru 11 hlasů pro, 8 zastupitelů bylo proti, 2 nebyli přítomní.

V Žamberku se neposunuli při jednání o protipovodňových opatřeních

Žamberk - Ve městě houstne atmosféra před jednáním zastupitelstva příští úterý. Na něm se bude rozhodovat o podepsání smlouvy o spolufinancování protipovodňových opatření, se kterými část občanů nesouhlasí a chystá protestní happening před zasedacím sálem.

Na jedenáctce se srazil osobní automobil s tatrou, řidič osobáku nepřežil

Žamberk - Na silnici I/11 ve směru na Jablonné nad Orlicí přibyl další křížek. V blízkosti odbočky na obec Líšnice došlo ve čtvrtek před půl pátou odpoledne k těžké dopravní nehodě se smrtelným zraněním. Bouračka zablokovala dopravu až do večerních hodin.

Číslo dne: 7

Žamberk - Ve čtvrtek 7. června pokračovalo jednání o protipovodňových opatřeních v Žamberku.

Začíná největší festival v okrese

Žamberk - Město bude ve čtvrtek čelit náporu návštěvníků, kteří zamíří k rozhledně Rozálka. Začíná totiž JamRock, třídenní festival, který nabídne české i zahraniční kapely.

V Žamberku a Mýtě se už vykoupete

Orlickoústecko - Vlna veder urychlila nejen zrání jahod a třešní, ale také otevřela brány plováren už na konci května.

Zkrocení Divoké Orlice má mezi lidmi odpůrce

Žamberk - Úterní jednání žamberských zastupitelů provázel velký zájem veřejnosti. Účast 55 občanů a přes 550 zhlédnutí pětihodinového přenosu na kanálu YouTube napovídají, že šlo o hodně.

OBRAZEM: Kdo s koho? Stroje ukázaly sílu

Žamberk /Ohlédnutí/ - Sílu páry na vlastní kůži okusili odvážlivci, kteří se přihlásili do netradiční soutěže v tahání parního válce. Den otevřených dveří v Muzeu starých stojů v Žamberku nabídl předminulou sobotu i další kratochvíle zahalené párou.

Žamberk bere v soutěži stříbro

Žamberk - Svou muzejní noc má za sebou i Městské muzeum v Žamberku.

Žamberk lákal do svých řad nové talenty

Žamberk - Forbalový projekt Měsíc náborů, jehož součástí je nábor nových mladých nadějí, se uskutečnil v areálu fotbalového klubu 1. FC Žamberk.

Na Muzejní noci oslavili druhé místo

Žamberk /FOTO/ - Městské muzeum v Žamberku si připsalo velký úspěch - návštěvníci ho svými hlasy vynesli na druhé místo v soutěži Muzeum roku, kterou vyhlašuje Asociace muzeí a galerií České republiky.

V továrně ožijí staré stroje

Žamberk - Modely všech velikostí, parní stroje, stará auta… To je část lákadel sobotního Dne otevřených dveří v Muzeu starých strojů v Žamberku.

Připomenou 320. výročí vynálezce

Žamberk - Letošní muzejní noc v žamberském městském muzeu připomene svého rodáka Prokopa Diviše, který se v domku na okraji Žamberka narodil před 320 lety.

Do kina o půlnoci dorazí Deadpool

Žamberk - V žamberském kině bude ve středu před půlnocí netradičně živo. Chystá se tu totiž půlnoční premiéra akční sci-fi komedie Deadpool 2.

Po střetu se zranilo pět lidí

Verměřovice - V neděli krátce před půl druhou odpoledne zvedla žamberské hasiče ze židlí nehoda dvou osobáků. K čelnímu střetu dvou fábií došlo ve Verměřovicích.

Muzeum se vrátí do století páry

Žamberk - Muzeum starých strojů a technologií, které vzniká v areálu bývalé Vonwillerovy továrny v Žamberku, uspořádá další z oblíbených dnů otevřených dveří.

Na statku v Helvíkovicích bude plno zážitků

Helvíkovice - Statek v Helvíkovicích nabídne v sobotu zajímavý program. Obec tu pořádá Den plný zážitků, který startuje v 9 hodin.

Ve zkratce: Muzeum v Žamberku je nominováno na Muzeum roku

Pardubický kraj, Žamberk /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Městské muzeum v Žamberku bylo nominováno mezi tři aspiranty na titul Muzeum roku. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční ve čtvrtek 17. května v Praze.

Na majálesový průvod v Žamberku navázala estráda

Žamberk /FOTO/ - Studenti žamberského gymnázia oslavili svátek práce majálesem.

S biatlonistou se vrátí do Koreje

Žamberk - Pivovar v Žamberku v pátek od 19 hodin zve na povídání s úspěšným biatlonistou Michalem Krčmářem, držitelem stříbra z olympiády v Pchjongčchangu.

Číslo dne: 20

Žamberk - Tyršova rozhledna v Žamberku bude v pátek odpoledne čelit náporu návštěvníků. Středisko volného času Animo totiž pořádá dvacátý ročník Běhu na Rozálku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT