VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VYSOKÉ MÝTO

Mladík ukradl holítka

Vysoké Mýto – Snaha zkrášlit svou tvář před nadcházejícím víkendem přišla šestnáctiletého mladíka draho. Do jednoho z obchodních center ve Vysokém Mýtě kvůli němu v pátek krátce po poledni vyjížděli strážníci městské policie.

Řídila pod vlivem pervitinu

Vysoké Mýto – Nečekanou dohru měl dopravní přestupek, za který na ulici Fibichova zastavili strážníci městské policie ve středu v 10 hodin dopoledne jednatřicetiletou řidičku osobního vozidla.

V Mýtě se potřetí soutěží o nový mobil. Výměnou za ten starý

Vysoké Mýto – Povědomí o tom, že vysloužilá elektronika rozhodně nepatří do popelnice, se už třetí rok snaží mezi své občany rozšířit mýtská radnice. Motivací pro občany města má být soutěž o nový mobilní telefon. Soutěž radnice pořádá ve spolupráci s Technickými službami Vysoké Mýto a dalšími firmami.

Motivací je, když vidím, že festival někomu pomohl, přiznává Vojtěch Sedláček

Vysoké Mýto – Na první pohled se zdá jako nenápadný mladík, který toho moc nenamluví. Když jde ale o pracovní nasazení a organizační schopnosti, je ochotný za svůj projekt bojovat a motivovat všechny kolem sebe. To je Vojtěch Sedláček, osmadvacetiletý zakladatel a ředitel benefičního festivalu Hudba pomáhá, který vznikl roku 2007. Od té doby se z malé komorní akce rozrostl na populární benefiční projekt spojující kvalitní hudbu s pomocí handicapovaným dětem.

Zvonice nyní patří řemeslníkům

Vysoké Mýto – Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků začali koncem září stoupat vzhůru po schodech tesaři a pokrývači.

Tomograf odhalil tajemství útrob madony z osady Královec

Orlickoústecko – Pod drobnohledem restaurátorů se ocitly čtyři sochy z Orlicka a Pardubicka, pomohl jim k tomu počítačový tomograf v Pardubické nemocnici. Asi nejzásadnější zjištění přinesl sken Královecké madony, která je v depozitáři Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a je majetkem Pardubického kraje.

Ze Žižkovy v Mýtě bude jednosměrka

Vysoké Mýto - Když se v Mýtě ucpe „pětatřicítka", paralyzuje celé město. Radnice ale řeší dopravu nejen na frekventované tepně, nyní je v jejím hledáčku Žižkova ulice ve vilové čtvrti města.

Řidič, který srazil chodkyni, byl obviněn

Vysoké Mýto – Nedal přednost chodkyni a teď mu hrozí vězení. Řeč je o osma-
dvacetiletém muži, který před necelými třemi měsíci na přechodu pro chodce v Mýtě srazil seniorku. Nehodu nepřežila.

V parku za pivovarem slibují vyžití i relaxaci

Vysoké Mýto – Takřka na zrušení se zdála být architektonicko – krajinářská soutěž, která hledala podobu parku za pivovarem. Došly totiž pouze dva návrhy. „Čekali jsme větší zájem," podotkl městský architekt Milan Košař s tím, že se nakonec ukázalo, že ke zrušení nebyl důvod. Oba návrhy totiž splňovaly podmínky a byly dostatečně kvalitní. „Každý měl rozdílné pojetí řešeného území," nastínil architekt.

Vážná hudba zazní mezi obrazy

Vysoké Mýto – Krásné prostředí, dobrá akustika výstavního sálu a kladné ohlasy na březnové operní představení Voda a vzduch inspirovaly Městskou galerii k dalšímu koncertu.

Festival Hudba pomáhá slaví desáté narozeniny

Vysoké Mýto – Letošní rok je pro festival Hudba pomáhá zlomový. Slaví totiž své první kulatiny. K příležitosti tohoto výročí organizátoři připravili speciální dokument, který mapuje fungování festivalu od jeho počátků až dodnes.

Hřiště "gymplu" září novotou

Vysoké Mýto /Krátce/ – Mýtští studenti gymnázia mohou chvíle volna trávit na renovovaném hřišti na dvoře gymnázia. Škola jej převzala 20. října, akci financoval Pardubický kraj. „Renovované hřiště velmi pomůže kvalitní výuce tělesné výchovy od jarních měsíců, kdy bude využíváno pro vlastní výuku i relaxaci žáků v jejich volném čase," informovala mýtská radnice. 

Hasiči se utkali ve futsalu

Vysoké Mýto – Ve sportovní hale ve Vysokém Mýtě se v minulém týdnu uskutečnil již třináctý ročník Mistrovství HZS ČR ve futsalu. Letos bylo přihlášeno celkem devět družstev z celé České republiky. „Po oba dva dny se hrálo ve skupině každý s každým. Každé družstvo tak odehrálo osm zápasů," upřesnil pravidla mistrovství hasičů ve futsalu jeden z pořadatelů Pavel Zámečník.

Po pivu a panácích sedl za volant a jel

Vysoké Mýto – Porušit zákon, tedy sednout za volant automobilu po požití alkoholu, se v noci z pátku na sobotu rozhodli dva muži.

Ze střetu s autem vyvázl bez zranění, tak sedl na kolo a ujel

Vysoké Mýto – Policie hledá svědky nehody, která se stala v pondělí 24. října kolem půl čtvrté odpoledne na křižovatce ulic Vraclavská, Jiráskova a Pod Nádražím ve Vysokém Mýtě.

Pečujícím rodinám uleví odlehčovací služba

Vysoké Mýto – Péče o příbuzné se sníženou soběstačností je velmi náročná a vyžaduje hodně sil. Chvíle oddechu od ledna 2017 nabídne mýtský Domov pro seniory Ledax, který zřídí novou sociální službu – odlehčovací službu.

V Leštině vybudovali osm bezbariérových pečovatelských bytů

Leština /Krátce/ – V obci na Vysokomýtsku v sobotu slavnostně představili pečovatelské byty. Zázemí nabídnou seniorům od 65 let, ale i zdravotně a tělesně postiženým.

Nehody kolapsu na pětatřicítce nepomohly

Vysoké Mýto – Dopravní situace ve Vysokém Mýtě není jednoduchá. Doprava často kolabuje a nepomáhají tomu ani nehody. V úterý se jich tu stalo několik.

Po rvačce zůstali dva zranění

Vysoké Mýto – Dva zranění, to je výsledek rvačky na ulici 17. listopadu ve Vysokém Mýtě, při které účastníky vylekala procházející hlídka městských strážníků.

V bazénu slibují více herních prvků

Vysoké Mýto – Dny, kdy se lidé vyráželi slunit na Tyršovu plovárnu, jsou letos nenávratně pryč a místní tak míří do krytého bazénu. Ten ale dosluhuje a žádá si kompletní rekonstrukci. Bazén trápí dožilé rozvody elektřiny a vody, poruchy vodoinstalace a velké náklady na dílčí opravy. „Z toho důvodu jsme se rozhodli pro rekonstrukci," uvedl starosta města František Jiraský.

Hudba pomáhá Míše Mikulecké

Vysoké Mýto – Benefiční festival Hudba pomáhá, který každý rok podpoří jedno handicapované dítě z Pardubického kraje, právě letos věnuje výtěžek Michaele Mikulecké. Osmiletá Míša pochází z Vysokého Mýta a trpí střední mentální retardací s kombinovaným postižením.

Svatý Vavřinec hořel. Naštěstí jen cvičně

Vysoké Mýto – Kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě byl ve čtvrtek dějištěm taktického cvičení hasičů. Simulován byl požár střechy nad hlavní lodí kostela. K tomu mělo dojít při opravě oplechování střechy.

Kamelot zavítá do Mýta

Vysoké Mýto /Krátce/ – Legendární brněnská skupina Kamelot v čele s Romanem Horkým, proslulá mnoha hity, jako jsou třeba Zachraňte koně, Země antilop, Honolulu, se pohybuje na hudební scéně již 34 let. Na jeviště vysokomýtského Šemberova divadla se vrátí po sedmi letech a svou hudbou chce potěšit návštěvníky koncertu. Autorem textů a skladatelem hudby je zpěvák a lídr skupiny Roman Horký, který je v současné době jediným členem původního Kamelotu.

Do Mýta zamíří bubeníci

Vysoké Mýto – Už pošesté se stane Vysoké Mýto středem bubenického vesmíru pro domácí a slovenské příznivce bicích nástrojů. Vysokomýtský M-klub totiž bude v pátek ve dvou sálech hostit vynikající zahraniční bubeníky a špičky tuzemské hudební scény.

Rozsypaný náklad poničil auta

Vysoké Mýto – Nebezpečnou situaci museli řešit v minulém týdnu řidiči, když na silnici I/35 před benzinovou čerpací stanicí ONO narazili na vysypané betonové obruby. Na vozidlech vznikly škody na čelních sklech a proražených pneumatikách.

Při vernisáži se budou v muzeu vyrábět cihly

Vysoké Mýto – V neděli ve 14 hodin bude v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě slavnostně otevřena výstava Cihlářství v Pardubickém kraji.

Znak města používají už 545 let

Vysoké Mýto /Krátce/ - Vysoké Mýto už 545 let používá znak se sv. Jiřím zabíjejícím draka. Původně byl ve znaku pouze drak, právě 20. října 1471 král Vladislav II. znak vylepšil tím, že k drakovi přidal i sv. Jiří, který draka zabíjí. Současnou podobu znaku navrhl uznávaný český grafik Pavel Hrach.

Ze zápisníku strážníků: Hlídka řešila hádku i opilost

Vysoké Mýto – Strážníci byli minulou středu přivoláni na ulici Českých bratří, kde mělo dojít k roztržce mezi mužem a ženou. Žena (ročník 1980) byla ZZS převezena na vyšetření do nemocnice v Litomyšli s pohmožděním zad.

V Muzeu českého karosářství vznikne expozice Sodomky

Vysoké Mýto – Muzea ve Vysokém Mýtě spojí síly a vytvoří Sodomkovu expozici. V městských prostorách Muzea českého karosářství ji postaví regionální muzeum, které zřizuje kraj. „Regionální muzeum má nejen odborníky, ale také vlastní řadu cenných exponátů firmy Sodomka. Proto jsme se dohodli na spolupráci, která bude výhodná pro obě strany a ze které bude nejvíce těžit veřejnost," uvedl starosta Mýta František Jiraský.

Šachta s kostmi a lebkou přilákala pozornost školáků i kolemjdoucích

Vysoké Mýto – Kostra lidského těla s rozdrcenou lebkou, o kousek vedle menší lebka, možná dítěte, z druhé strany vykukující páteř a žebra. Řeč není o úryvku z hororu, ale o pátečních nálezech archeologů ve Vysokém Mýtě.

Na "pětatřicítce" se hasil i požár

Vysoké Mýto – Policisté z dálničního oddělení ve Vysokém Mýtě hlídají bezpečnost nejen na „pětatřicítce" už osm měsíců. Od března vypsali 2011 pokut, a to například za překročení rychlosti, nebezpečné předjíždění, ale i alkohol za volantem.

Výbuch tlakové lahve rozmetal chatu

Vysoké Mýto - V zahrádkářské kolonii ve Vysokém Mýtě v pátek krátce po dvacáté hodině vzplála chata. "Starší muž špatně manipuloval s propanbutanovým vařičem a při vynášení tlakové lahve z chaty došlo k explozi a následnému požáru," uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Výbuch muže zranil a ten byl vrtulníkem Letecké záchranné služby transportován do nemocnice. 

Festival Hudba pomáhá? Skvělý projekt!

Vysoké Mýto – Anna Vrchotová pracuje jako učitelka dětí s kombinovaným a středně těžkým mentálním postižením. Kromě toho se ale také stará o syna Vojtěcha, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií. Právě této rodině se v loňském roce rozhodl pomoci vysokomýtský festival Hudba pomáhá a z výtěžku koncertů i doprovodných akcí se Vojtovi podařilo zaplatit dva speciální pobyty v lázních Klimkovice. „Festival Hudba pomáhá je skvělý projekt, který pomáhá handicapovaným dětem. Jsme vděční, že v loňském roce organizátoři oslovili právě naši rodinu," řekla Anna Vrchotová.

Ze zápisníku městských strážníků

Vysoké Mýto – Před pár dny zasahovala hlídka městské policie v bistru na náměstí, kde omdlel starší muž. „Na místě bylo zjištěno, že muž, ročník 1951, trpí silnou cukrovkou a od ranních hodin nic nejedl. Hlídka muže předala přivolané ZZS, která jej převezla do nemocnice," uvedla městská policie v Mýtě.

Špitál v Mýtě má nový sál 
a čeká na novou dialýzu

Vysoké Mýto – Pacientům ve Vysokomýtské nemocnici nově slouží rekonstruovaný operační sál pro jednodenní chirurgii, který nahradil ten stávající – nevyhovující. Nemocnice využila prostor starého sálu ve druhém nadzemním podlaží budovy v Hradecké ulici.

Iveco otevřelo parkoviště

Vysoké Mýto – Společnost Iveco, přední výrobce autobusů, otevřela nové parkoviště. Veřejným komunikacím v okolí by se mělo ulevit od parkujících aut.

V Mýtě ukáží staré hroby

Vysoké Mýto – V pátek se mohou zájemci zúčastnit komentovaných prohlídek středověkého pohřebiště odkrytého na nám. Otmara Vaňorného.

U autodromu v Mýtě se stala smrtelná nehoda

Vysoké Mýto - Na ulici Litomyšlská u autodromu došlo v pátek odpoledne ke střetu osobního auta s nákladním. Následky byly tragické. Šestapadesátiletý řidič osobáku zemřel. "Provoz je řízený kyvadlově," uvedla po nehodě policejní mluvčí Hana Kaizarová. Na místě se tvořily dlouhé kolony. Řidič jel od Litomyšle do Mýta. Vjel do protisměru a srazil se s nákladním vozem.

Vandalové strhli hromosvody

Vysoké Mýto – V neděli po půl čtvrté ráno zjistila hlídka městských strážníků poškození hromosvodů na prodejně Albert. Neznámý výtržník nebo výtržníci v noci vylezli na střechu prodejny, kde vytrhali ukotvení hromosvodů a desítky betonových kusů rozházeli po parkovišti.

Dívka se našla u silnice. Kdo ji viděl?

Hrušová – V souvislosti se sobotním případem policie zjišťuje pohyb dívky oblečené do kalhot s maskáčovým vzorem a tmavé mikiny s kapucí s nápisem Everlast. 

Za vydírání hrozí dvěma cizincům vězení

Vysoké Mýto – Květnový případ dvou vyděračů ve věku jednatřicet a třiadvacet let se dočkal svého rozuzlení.

Smích i slzy dojetí. Skupina Chinaski si získala M-klub

Vysoké Mýto – Příjezdová cesta k vysokomýtskému M-klubu je plná nedočkavých lidí. Zdi samotného klubu jsou během 30. září zahaleny do žluto-modrých tónů a na všudypřítomných plakátech svítí nápis Hudba pomáhá.

Průzkum u kostela pokračuje

V. Mýto – Město se chystá na rekonstrukci náměstí Vaňorného a jeho součástí je i záchranný archeologický průzkum. „V pondělí byl zahájen mezi Zvonicí a kostelem sv. Vavřince," informovala mluvčí města Marie Lněničková. Jedná se o druhou část, v té první archeologové z místního regionálního muzea nalezli v okolí kostela devatenáct identifikovaných hrobů.

Nestačil dobrzdit

Vysoké Mýto – Vysokomýtští strážníci informovali o dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek před 15. hodinou na silnici I/35 u autobusového nádraží, kde auto nestačilo u přechodu dobrzdit a narazilo do druhého. Nehoda se obešla bez zranění.

Sonda objevila ostatky předků

Vysoké Mýto – „Puzzle, u kterého se dopředu neví, kolik tam bude kostiček." Tak označil archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě David Vích záchranný archeologický výzkum, který proběhl v okolí kostela sv. Vavřince. Město tu totiž plánuje zrekonstruovat náměstí Vaňorného a archeologický výzkum je nezbytnou součástí plánované rekonstrukce.

Koncerty Chinaski vynesly 261 tisíc

Vysoké Mýto – Přes čtvrt milionu korun, tolik se vybralo během dvou benefičních koncertů kapely Chinaski v rámci desátého ročníku festivalu Hudba pomáhá. Sedmileté Míše Mikulecké z Vysokého Mýta tedy putuje 130 650 korun a stejná částka patří i neziskové organizaci Berenika.

Partnerských měst bude šest

Vysoké Mýto /Krátce/ – Partnerských měst mají Vysokomýtští dosud pět, rýsuje se ale šesté: Spišská Belá. Slovenské podtatranské město navštívili místostarostka Helena Kejzlarová, zastupitel Roman Baťa a tajemník Jan Vlček, kteří s vedením Spišské Belé projednali harmonogram schvalování partnerské smlouvy.

Požár v Mýtě způsobil škodu za milion

Vysoké Mýto-Brteč – Na sváteční odpoledne nebude rád vzpomínat majitel dřevostavby v Brtči. Ve středu krátce před patnáctou hodinou začala hořet budova, ve které měl být umělecký ateliér. 

„Bude to mejdan,“ slibují Chinaski

Vysoké Mýto – Další sérii benefičních koncertů Hudba pomáhá v pátek ve Vysokém Mýtě odstartuje populární skupina Chinaski. V M-klubu vystoupí hned dvakrát za sebou.

Den architektury věnují dopravě

Vysoké Mýto – Oslavy světového dne architektury ve Vysokém Mýtě začínají už v pátek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT