VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VYSOKÉ MÝTO

Hudba pomáhá handicapované Michalce. Dělá obrovské pokroky, říká její sestra

Vysoké Mýto – Starost o handicapovaného sourozence není jednoduchá. Velmi dobře to ale zvládá dvaadvacetiletá studentka Kateřina Stehlíková, která kromě školy a dalších povinností také pomáhá svým rodičům pečovat o handicapovanou sestru Míšu.

Za nejlepší třídění odpadů dostali Oskara

Vysoké Mýto – O tom, že třídit odpad se vyplatí, se přesvědčili obyvatelé Vysokého Mýta.

Hasiči našli při požáru domku ve Vysokém Mýtě mrtvého muže

Vysoké Mýto – Při hašení požáru v domku v řadové zástavbě v Šemberově ulici ve Vysokém Mýtě našli hasiči v pondělí večer mrtvého staršího muže. Ležel na zemi u plynového sporáku. Na sobě měl ohořelé šaty.

Šel na nákup, srazilo ho auto

Vysoké Mýto – Policie hledá řidiče škodovky, který ve Vysokém Mýtě srazil chodce a ujel. Policii vše nahlásil jeden z vysokomýtských lékařů, který sraženého ošetřoval.

Autorský tandem představí sochu

Praha, Vysoké Mýto – V areálu Karolina v Praze bude v pondělí odhaleno sousoší Karla IV. a Elišky Přemyslovny. Vzniklo z iniciativy Nadačního fondu Elišky Přemyslovny vysokomýtského poslance Augustina Karla Andrleho Sylor.

Retrovýstava nechá nakouknout děti i dospělé do starých českých domácností

Vysoké Mýto – Závěr roku je v obou mýtských muzeích v hávu retra. Zatímco v muzeu českého karosářství běží až do 8. ledna výstava Retro Oldřicha Páleníčka, v regionálním muzeu od neděle nabídnou Retrovýstavu, a to nejen starých hraček a knih, ale i pohledem proměny domácností v průběhu padesátých až osmdesátých let minulého století.

Obyvatelům sídliště rozšíří parkovací místa a opraví chodníky

Vysoké Mýto – Rekonstrukce náměstí Vaňorného, příprava revitalizace parku Za Pivovarem a také třetí etapa regenerace panelového sídliště Za Pivovarem, to všechno jsou investiční záměry města pro blížící se rok 2017. Podle mluvčí radnice Marie Lněničkové město v minulosti provedlo regeneraci tří lokalit.

Od osvobozujícího rozsudku až k 15 letům za vraždu?

Vysoké Mýto – Chybějící přímí svědci, nedostatek důkazů? V kauze střelby před diskotékou ve Vysoké Mýtě v prosinci roku 2014 se rozsudky jednotlivých soudů liší jako oheň a voda. Bývalý strážník vysokomýtské policie Pavel Koblížek, který ve svém volnu při konfliktu před diskotékou zastřelil jednoho z bratrů Svobodových a druhého postřelil, si nejdříve vyslechl zprošťující verdikt. Vrchní soud však verdikt Krajského soudu v Hradci Králové zrušil a vrátil k novému projednání. Vloni tak Koblížkovi hradecký soud vyměřil dvouletou podmínku za usmrcení z nedbalosti.

Spadl pod bar. Měl téměř 4 promile

Vysoké Mýto /Krátec/ – Neuvěřitelných 3,92 promile alkoholu v dechu naměřili strážníci muži, ke kterému byli přivoláni do jednoho z místních barů. „Byl v takovém stavu, že po odmítnutí obsluhy mu nalít se složil přímo pod bar," konstatovali strážníci. K vystřízlivění putoval na protialkoholní záchytnou stanici do Pardubic.

V infocentru se píše Ježíškovi

Vysoké Mýto /Krátce/ – Kdo si ještě nestihl napsat Ježíškovi, má nejvyšší čas! Dopis Ježíškovi si mohou všechny děti napsat i ve vysokomýtském informačním centru, a to od 26. do 30. listopadu. Pro všechny bude připraven speciální „ježíškovský" papír a děti si mohou dopis napsat či namalovat.

V Mýtě ve středu zacílí na mladé a začínající řidiče

Vysoké Mýto – V Šemberově divadle se ve středu uskuteční preventivní projekt Nehodou to začíná. Představení začnou v 8.15 a 10 hodin.

V havarovaném autě bylo i dvoutýdenní miminko

Vysoké Mýto – Ve státní svátek měli výjezd vysokomýtští hasiči, před polednem likvidovali následky nehody u letiště. Na místě se střetla tři osobní auta, při kolizi byl zraněn jeden dospělý, v jednom z havarovaných vozů bylo teprve dvoutýdenní miminko, které preventivně do nemocnice odvezla zdravotnická záchranná služba.

Festival nabídne cestu na Bali i do Izraele

Vysoké Mýto – V pondělí v regionálním muzeu vypukne třináctý ročník cestovatelského festivalu Okolo světa. „Je to tradiční akce, která si našla své návštěvníky," konstatoval ředitel muzea Jiří Junek.

Jaroslav Dušek předal Míše 94 tisíc korun

Vysoké Mýto – Festival Hudba pomáhá pokračoval benefičním divadlem. V Šemberově divadle před vyprodaným sálem vystoupil Jaroslav Dušek se svým úspěšným představením Čtyři dohody, které inspiroval bestseller Dona Miguela Ruize o moudrosti starých Toltéků.

Zemřel autor studie unikátního náměstí

Vysoké Mýto – Ve věku 79 let zemřel Karel Marhold, autor návrhu na rekonstrukci mýtského náměstí Přemysla Otakara II. do jeho současné podoby. Přestavba unikátního čtvercového náměstí probíhala v letech 1996 – 1997.

Opilý agresivní řidič zranil strážníka

Vysoké Mýto – Stále dokola. Tak by se dalo mluvit o řidičích, kteří ačkoli požijí alkohol, neváhají sednout za volant. Dva takové zastavili v noci ze soboty na neděli i městští strážníci ve Vysokém Mýtě.

Mladík ukradl holítka

Vysoké Mýto – Snaha zkrášlit svou tvář před nadcházejícím víkendem přišla šestnáctiletého mladíka draho. Do jednoho z obchodních center ve Vysokém Mýtě kvůli němu v pátek krátce po poledni vyjížděli strážníci městské policie.

Řídila pod vlivem pervitinu

Vysoké Mýto – Nečekanou dohru měl dopravní přestupek, za který na ulici Fibichova zastavili strážníci městské policie ve středu v 10 hodin dopoledne jednatřicetiletou řidičku osobního vozidla.

V Mýtě se potřetí soutěží o nový mobil. Výměnou za ten starý

Vysoké Mýto – Povědomí o tom, že vysloužilá elektronika rozhodně nepatří do popelnice, se už třetí rok snaží mezi své občany rozšířit mýtská radnice. Motivací pro občany města má být soutěž o nový mobilní telefon. Soutěž radnice pořádá ve spolupráci s Technickými službami Vysoké Mýto a dalšími firmami.

Motivací je, když vidím, že festival někomu pomohl, přiznává Vojtěch Sedláček

Vysoké Mýto – Na první pohled se zdá jako nenápadný mladík, který toho moc nenamluví. Když jde ale o pracovní nasazení a organizační schopnosti, je ochotný za svůj projekt bojovat a motivovat všechny kolem sebe. To je Vojtěch Sedláček, osmadvacetiletý zakladatel a ředitel benefičního festivalu Hudba pomáhá, který vznikl roku 2007. Od té doby se z malé komorní akce rozrostl na populární benefiční projekt spojující kvalitní hudbu s pomocí handicapovaným dětem.

Zvonice nyní patří řemeslníkům

Vysoké Mýto – Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků začali koncem září stoupat vzhůru po schodech tesaři a pokrývači.

Tomograf odhalil tajemství útrob madony z osady Královec

Orlickoústecko – Pod drobnohledem restaurátorů se ocitly čtyři sochy z Orlicka a Pardubicka, pomohl jim k tomu počítačový tomograf v Pardubické nemocnici. Asi nejzásadnější zjištění přinesl sken Královecké madony, která je v depozitáři Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a je majetkem Pardubického kraje.

Ze Žižkovy v Mýtě bude jednosměrka

Vysoké Mýto - Když se v Mýtě ucpe „pětatřicítka", paralyzuje celé město. Radnice ale řeší dopravu nejen na frekventované tepně, nyní je v jejím hledáčku Žižkova ulice ve vilové čtvrti města.

Řidič, který srazil chodkyni, byl obviněn

Vysoké Mýto – Nedal přednost chodkyni a teď mu hrozí vězení. Řeč je o osma-
dvacetiletém muži, který před necelými třemi měsíci na přechodu pro chodce v Mýtě srazil seniorku. Nehodu nepřežila.

V parku za pivovarem slibují vyžití i relaxaci

Vysoké Mýto – Takřka na zrušení se zdála být architektonicko – krajinářská soutěž, která hledala podobu parku za pivovarem. Došly totiž pouze dva návrhy. „Čekali jsme větší zájem," podotkl městský architekt Milan Košař s tím, že se nakonec ukázalo, že ke zrušení nebyl důvod. Oba návrhy totiž splňovaly podmínky a byly dostatečně kvalitní. „Každý měl rozdílné pojetí řešeného území," nastínil architekt.

Vážná hudba zazní mezi obrazy

Vysoké Mýto – Krásné prostředí, dobrá akustika výstavního sálu a kladné ohlasy na březnové operní představení Voda a vzduch inspirovaly Městskou galerii k dalšímu koncertu.

Festival Hudba pomáhá slaví desáté narozeniny

Vysoké Mýto – Letošní rok je pro festival Hudba pomáhá zlomový. Slaví totiž své první kulatiny. K příležitosti tohoto výročí organizátoři připravili speciální dokument, který mapuje fungování festivalu od jeho počátků až dodnes.

Hřiště "gymplu" září novotou

Vysoké Mýto /Krátce/ – Mýtští studenti gymnázia mohou chvíle volna trávit na renovovaném hřišti na dvoře gymnázia. Škola jej převzala 20. října, akci financoval Pardubický kraj. „Renovované hřiště velmi pomůže kvalitní výuce tělesné výchovy od jarních měsíců, kdy bude využíváno pro vlastní výuku i relaxaci žáků v jejich volném čase," informovala mýtská radnice. 

Hasiči se utkali ve futsalu

Vysoké Mýto – Ve sportovní hale ve Vysokém Mýtě se v minulém týdnu uskutečnil již třináctý ročník Mistrovství HZS ČR ve futsalu. Letos bylo přihlášeno celkem devět družstev z celé České republiky. „Po oba dva dny se hrálo ve skupině každý s každým. Každé družstvo tak odehrálo osm zápasů," upřesnil pravidla mistrovství hasičů ve futsalu jeden z pořadatelů Pavel Zámečník.

Po pivu a panácích sedl za volant a jel

Vysoké Mýto – Porušit zákon, tedy sednout za volant automobilu po požití alkoholu, se v noci z pátku na sobotu rozhodli dva muži.

Ze střetu s autem vyvázl bez zranění, tak sedl na kolo a ujel

Vysoké Mýto – Policie hledá svědky nehody, která se stala v pondělí 24. října kolem půl čtvrté odpoledne na křižovatce ulic Vraclavská, Jiráskova a Pod Nádražím ve Vysokém Mýtě.

Pečujícím rodinám uleví odlehčovací služba

Vysoké Mýto – Péče o příbuzné se sníženou soběstačností je velmi náročná a vyžaduje hodně sil. Chvíle oddechu od ledna 2017 nabídne mýtský Domov pro seniory Ledax, který zřídí novou sociální službu – odlehčovací službu.

V Leštině vybudovali osm bezbariérových pečovatelských bytů

Leština /Krátce/ – V obci na Vysokomýtsku v sobotu slavnostně představili pečovatelské byty. Zázemí nabídnou seniorům od 65 let, ale i zdravotně a tělesně postiženým.

Nehody kolapsu na pětatřicítce nepomohly

Vysoké Mýto – Dopravní situace ve Vysokém Mýtě není jednoduchá. Doprava často kolabuje a nepomáhají tomu ani nehody. V úterý se jich tu stalo několik.

Po rvačce zůstali dva zranění

Vysoké Mýto – Dva zranění, to je výsledek rvačky na ulici 17. listopadu ve Vysokém Mýtě, při které účastníky vylekala procházející hlídka městských strážníků.

V bazénu slibují více herních prvků

Vysoké Mýto – Dny, kdy se lidé vyráželi slunit na Tyršovu plovárnu, jsou letos nenávratně pryč a místní tak míří do krytého bazénu. Ten ale dosluhuje a žádá si kompletní rekonstrukci. Bazén trápí dožilé rozvody elektřiny a vody, poruchy vodoinstalace a velké náklady na dílčí opravy. „Z toho důvodu jsme se rozhodli pro rekonstrukci," uvedl starosta města František Jiraský.

Hudba pomáhá Míše Mikulecké

Vysoké Mýto – Benefiční festival Hudba pomáhá, který každý rok podpoří jedno handicapované dítě z Pardubického kraje, právě letos věnuje výtěžek Michaele Mikulecké. Osmiletá Míša pochází z Vysokého Mýta a trpí střední mentální retardací s kombinovaným postižením.

Svatý Vavřinec hořel. Naštěstí jen cvičně

Vysoké Mýto – Kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě byl ve čtvrtek dějištěm taktického cvičení hasičů. Simulován byl požár střechy nad hlavní lodí kostela. K tomu mělo dojít při opravě oplechování střechy.

Kamelot zavítá do Mýta

Vysoké Mýto /Krátce/ – Legendární brněnská skupina Kamelot v čele s Romanem Horkým, proslulá mnoha hity, jako jsou třeba Zachraňte koně, Země antilop, Honolulu, se pohybuje na hudební scéně již 34 let. Na jeviště vysokomýtského Šemberova divadla se vrátí po sedmi letech a svou hudbou chce potěšit návštěvníky koncertu. Autorem textů a skladatelem hudby je zpěvák a lídr skupiny Roman Horký, který je v současné době jediným členem původního Kamelotu.

Do Mýta zamíří bubeníci

Vysoké Mýto – Už pošesté se stane Vysoké Mýto středem bubenického vesmíru pro domácí a slovenské příznivce bicích nástrojů. Vysokomýtský M-klub totiž bude v pátek ve dvou sálech hostit vynikající zahraniční bubeníky a špičky tuzemské hudební scény.

Rozsypaný náklad poničil auta

Vysoké Mýto – Nebezpečnou situaci museli řešit v minulém týdnu řidiči, když na silnici I/35 před benzinovou čerpací stanicí ONO narazili na vysypané betonové obruby. Na vozidlech vznikly škody na čelních sklech a proražených pneumatikách.

Při vernisáži se budou v muzeu vyrábět cihly

Vysoké Mýto – V neděli ve 14 hodin bude v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě slavnostně otevřena výstava Cihlářství v Pardubickém kraji.

Znak města používají už 545 let

Vysoké Mýto /Krátce/ - Vysoké Mýto už 545 let používá znak se sv. Jiřím zabíjejícím draka. Původně byl ve znaku pouze drak, právě 20. října 1471 král Vladislav II. znak vylepšil tím, že k drakovi přidal i sv. Jiří, který draka zabíjí. Současnou podobu znaku navrhl uznávaný český grafik Pavel Hrach.

Ze zápisníku strážníků: Hlídka řešila hádku i opilost

Vysoké Mýto – Strážníci byli minulou středu přivoláni na ulici Českých bratří, kde mělo dojít k roztržce mezi mužem a ženou. Žena (ročník 1980) byla ZZS převezena na vyšetření do nemocnice v Litomyšli s pohmožděním zad.

V Muzeu českého karosářství vznikne expozice Sodomky

Vysoké Mýto – Muzea ve Vysokém Mýtě spojí síly a vytvoří Sodomkovu expozici. V městských prostorách Muzea českého karosářství ji postaví regionální muzeum, které zřizuje kraj. „Regionální muzeum má nejen odborníky, ale také vlastní řadu cenných exponátů firmy Sodomka. Proto jsme se dohodli na spolupráci, která bude výhodná pro obě strany a ze které bude nejvíce těžit veřejnost," uvedl starosta Mýta František Jiraský.

Šachta s kostmi a lebkou přilákala pozornost školáků i kolemjdoucích

Vysoké Mýto – Kostra lidského těla s rozdrcenou lebkou, o kousek vedle menší lebka, možná dítěte, z druhé strany vykukující páteř a žebra. Řeč není o úryvku z hororu, ale o pátečních nálezech archeologů ve Vysokém Mýtě.

Na "pětatřicítce" se hasil i požár

Vysoké Mýto – Policisté z dálničního oddělení ve Vysokém Mýtě hlídají bezpečnost nejen na „pětatřicítce" už osm měsíců. Od března vypsali 2011 pokut, a to například za překročení rychlosti, nebezpečné předjíždění, ale i alkohol za volantem.

Výbuch tlakové lahve rozmetal chatu

Vysoké Mýto - V zahrádkářské kolonii ve Vysokém Mýtě v pátek krátce po dvacáté hodině vzplála chata. "Starší muž špatně manipuloval s propanbutanovým vařičem a při vynášení tlakové lahve z chaty došlo k explozi a následnému požáru," uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Výbuch muže zranil a ten byl vrtulníkem Letecké záchranné služby transportován do nemocnice. 

Festival Hudba pomáhá? Skvělý projekt!

Vysoké Mýto – Anna Vrchotová pracuje jako učitelka dětí s kombinovaným a středně těžkým mentálním postižením. Kromě toho se ale také stará o syna Vojtěcha, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií. Právě této rodině se v loňském roce rozhodl pomoci vysokomýtský festival Hudba pomáhá a z výtěžku koncertů i doprovodných akcí se Vojtovi podařilo zaplatit dva speciální pobyty v lázních Klimkovice. „Festival Hudba pomáhá je skvělý projekt, který pomáhá handicapovaným dětem. Jsme vděční, že v loňském roce organizátoři oslovili právě naši rodinu," řekla Anna Vrchotová.

Ze zápisníku městských strážníků

Vysoké Mýto – Před pár dny zasahovala hlídka městské policie v bistru na náměstí, kde omdlel starší muž. „Na místě bylo zjištěno, že muž, ročník 1951, trpí silnou cukrovkou a od ranních hodin nic nejedl. Hlídka muže předala přivolané ZZS, která jej převezla do nemocnice," uvedla městská policie v Mýtě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT