VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KRÁLÍKY

Malé městečko obklopené malebnými horami a panensky čistou přírodou se nachází v severní části králické brázdy v nadmořské výšce 560 m. V současné době žije v podhorském městečku kolem 4820 obyvatel (i v přilehlých obcích). Nejstarší věrohodný údaj o tomto místě pochází z r. 1367. Zdroj: www.kraliky.eu

Rozhledna nabízí nové výhledy

Králicko, Staré Město - Panorama Jeseníků a Králického Sněžníku si z nové perspektivy vychutnávají návštěvníci Staroměstska. A to z rozhledny, která vyrostla mezi Stříbrnicemi a Hynčicemi pod Sušinou. Stavba pochází z dílny známého architekta Martina Rajniše. O jejím pojmenování rozhodne veřejnost.

Králíky povede koalice šesti stran, starostou se stal Václav Kubín

Králíky - Povolební vyjednávání skončilo tento týden rovněž v Králíkách. Do poslední chvíle však nebylo jasné, jak rozhovory o nové radniční koalici dopadnou.

Bouda láká na prohlídky

Králicko – I když hlavní návštěvnická sezona je pryč, provozovatelé tvrze Bouda lákají v následujících dvou víkendech na speciální prohlídky.

Zpívají Boni Pueri

Králíky - Na Hoře Matky Boží v Králíkách se v sobotu koná koncert českého chlapeckého sboru Boni Pueri, který funguje od roku 1982.

Zuška slaví výročí

Králíky - Základní umělecká škola v Králíkách letos slaví 65 let.

Připomněli si památku četaře Arnošta Hrada

Králíky - Třetí ročník Memoriálu četaře Arnošta Hrada je minulostí.

V Králíkách našli použitou injekční stříkačku

Králíky - V Králíkách kdosi pohodil použitou injekční stříkačku.

Pašovali, co se dalo. I jídlo či tabák

Králíky /FOTO/ - Králicko bylo jako chudý kraj v blízkosti státní hranice jako stvořené pro pašování zboží. „Pašovalo se úplně všechno, co bylo zobchodovatelné,“ říká ředitel muzea K-S 14 „U cihelny“ Richard M. Sicha.

Veřejnosti otevřou muzeum celnictví

Králíky - Dlouho připravovaná expozice celnictví, která přiblíží život celníků i pašeráků, se od čtvrtka otevře v Králíkách.

Škoda za tisíce kvůli pár stovkám

Králicko - Podívat se do školy o prázdninách se zachtělo neznámému zloději. Ten se vloupal v noci z úterka na středu do jedné ze škol na Králicku.

OBRAZEM: Cihelna 2018 s mottem "Od zrady k válce"

Králíky /Ohlédnutí/ - V sobotu 18. srpna se v Králíkách uskutečnil jednadvacátý ročník Cihelny. Tentokrát se nesl v duchu motta Od zrady k válce… V sobotu byly k vidění dvě ukázky historických bitev z let 1938 a 1939, akci navštívilo na 22 tisíc lidí.

„Opravdu jsem se bál,“ zaznělo v Králíkách

Králíky - V úterý si Česká republika připomněla výročí okupace 21. srpna 1968. Vzpomínalo se i na Orlickoústecku. V lanškrounském klubu Forea zněly písně Karla Kryla, vzpomínkové akce se uskutečnily v České Třebové a Králíkách.

Králíky mají nový dopravní terminál

Králíky - Nově zrekonstruované autobusové nádraží v Králíkách slouží od pátku minulého týdne cestujícím.

Opravují silnici v pohraničí

Králíky - Modernizace silnice mezi Červenou Vodou a Boříkovicemi pokračuje, jejím cílem je zlepšit dostupnost turistických atraktivit v okolí masivu Králického Sněžníku.

AKTUALIZOVÁNO

Na technopárty u Králík si místní stěžovali

Králíky - Obyvatelé Králík si stěžovali na nepovolenou technopárty, která se od pátečního večera konala nad dělostřeleckou tvrzí Hůrka v Králíkách u výjezdu ve směru k horskému středisku Dolní Morava.

Číslo dne: 7

Králicko - V sobotu se již posedmé uskuteční Historické jízdy na Králicko, které úspěšně realizuje Pardubický kraj. 

Soubor je kulturní památkou

Králíky - Soubor osmi objektů na hřbitově v Králíkách byl prohlášen za kulturní památku. V souboru jsou hrobky nejvýznamnějších králických občanů.

Na Králicko se sletí chrousti

Červený Potok - Polní letiště v Červeném Potoce u Králík hostí Slet chroustů. Tradiční akci pořádá Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a uskuteční se od pátku do neděle.

Na Hůrce je unikát. Střepině zvonu ven pomohl jeřáb

Králíky - Tvrz Hůrka láká návštěvníky na „superexponát“. Dobrovolníci v sobotu za pomoci těžké techniky vyzvedli střepinu podkladového prstence pancéřového zvonu z roku 1938.

Králíky oslavují 450 let města

Králíky - Město Králíky slaví v letošním roce hned dvě výročí. Kromě jubilejních oslav století republiky si připomíná 450. výročí první písemné zmínky o městě. Původně radnice zvažovala, že naváže na oslavy 600 let města, které proběhly v roce 1967.

Motorkáře v polském Bobošově se nepodařilo oživit, pomáhali i hasiči z Králík

Bobošov - Králičtí hasiči v neděli zasahovali u tragické nehody, která se stala jen několik kilometrů za českými hranicemi. U polského Bobošova po nehodě zemřel motorkář.

Kostelíky nabízí čtyři zastavení

Králicko - Dolní Lipka, Heřmanice, Horní Lipka a Prostřední Lipka, to jsou čtyři místa putování Vím já kostelíček.

Fordu uřízli výfuk, pachatele hledají

Králicko - Mělo to být pondělí jako každé jiné. Na dvaatřicetiletého řidiče z Králicka ale, sotva dosedl do svého auta značky Ford Galaxy, čekalo nepříjemné překvapení.

Pro zraněnou cyklistku letěl vrtulník, jela bez přilby

Letohrad - V pátek kolem čtvrt na sedm večer letěl pro zraněnou cyklistku na Orlickoústecku vrtulník.

Putování zná svůj termín

Králicko - Projekt Vím já kostelíček, který pomáhá s opravou varhan ve vesnických kostelících na Králicku, zveřejnil termín letního putování.

V Mlýnickém Dvoře bude opět konečná

Králicko, Štíty - Spojů bylo málo a jezdily v tak nevhodných časech, že je málokdo využíval.

U Králík se srazil osobák a náklaďák

Orlickoústecko - Poslední květnový den se neobešel bez nehod. U té v Králíkách, kde se čelně srazily osobní a nákladní vůz, přišly na řadu i rozpínací nůžky. Těmi museli hasiči uvolnit kolo náklaďáku.

V klání uspěli žáci z Červené Vody

Králíky - Jubilejní, sedmdesátá akce TECHNOhrátek Pardubického kraje se nesla ve znamení souboje Čechy - Morava - Polsko.

TECHNOhrátky míří do Králík

Králíky - Středeční další zastavení projektu TECHNOhrátky bude mít mezinárodní účast, učiliště v Králíkách navštíví 35 žáků z polských škol z Międzylesie a Domaszkówa.

Peticí protestují proti oklešťování území Králicka

Králicko - Králičtí podepisují petici za zachování integrity katastrálního území obce Heřmanice u Králík a celé oblasti Králicka.

Srdce turisty nevydrželo, nepomohlo ani oživování

Dolní Morava - Dvě posádky záchranářů v pátek vyrážely na tísňové volání v katastru obce Dolní Moravy, oživování turisty bylo ale marné. Podle mluvčího krajských záchranářů Aleše Malého událost nahlásil na linku 112 cizinec, a to jako úraz při pádu. 

Platit kartou ve vojenském muzeu? Letos už není problém

Králicko - Králická pevnostní oblast o víkendu zahájila svou sezonu. Vojenským muzeem v Králíkách a tvrzemi Bouda a Hůrka prošly přes tři stovky návštěvníků, muzeum hlásí letos několik novinek.

Rodina už přes šest týdnů postrádá příbuzného, odešel neznámo kam

Králicko - Jen tabulka s nápisem „Nejsem doma“ na dveřích, to je všechno, co zbylo rodině po příbuzném, po kterém pátrají od 12. března letošního roku.

Vojenská muzea prodlouží víkend

Králicko - Provozovatelé muzeí v Králické pevnostní oblasti ve středu informovali o akcích, které chystají na prodloužený víkend od 28. dubna do 1. května. „Otevřeno bude i v pondělí, což je jinak pro většinu zdejších muzeí zavírací den,“ zvou turisty.

Španělé navštívili i Králicko

Pardubický kraj - Španělští novináři, které pozvala Destinační společnost Východní Čechy, navštívili i Orlickoústecko.

Tvrz Bouda otevírá

Králicko - Mimořádně ve dva dubnové víkendy otevře tvrz Bouda. Poprvé už tento víkend, vstupy do podzemí jsou vždy v 11, 13 a 15 hodin.

Učilišti v Králíkách opraví elektrorozvody

Králíky - Králické opravárenské učiliště se brzy dočká investic. Krajští radní na svém posledním jednání rozhodli o zahájení výběru dodavatele pro rekonstrukci elektroinstalace v jeho dílnách, první etapa by měla začít už v červnu.

Opravují autobusové nádraží

Králíky - Autobusové nádraží v Králíkách se dočká opravy. Stavební práce začaly v úterý a z důvodu zajištění bezpečnosti se nádraží až do 30. června uzavřelo veřejnosti.

Srub připomene výročí Hrada

Králíky - 104 let, tolik letos uplyne od narození četaře Arnošta Hrada, který roku 1938 odmítl opustit srub K-S 14 „U cihelny“ v Králíkách a přímo v jeho útrobách se zastřelil.

Budově muzea vylepšili označení

Králíky - Jednou z dominant králického náměstí je budova bývalého gymnázia, která v sobě nyní ukrývá knihovnu generála Mašína, zázemí a archiv Muzea K-S 14 „U cihelny“ a také nově vznikající expozici celnictví.

Dánští novináři objevovali Králicko

Králicko - Pro lyžování v Dánsku nejsou dobré podmínky, a toho by se dalo využít, řekli si v Destinační společnosti Východní Čechy a zorganizovali pětidenní presstrip pro pětici dánských novinářů.

Horská služba letos počítá zraněné lyžaře na stovky

Králicko, Jeseníky - Statistika bude zřejmě stejná jako minulou zimu. Záchranáři očekávají kolem jednoho tisíce případů.

Vystavují fotky z místa zkázy

Králíky - V muzeu v Králíkách je k vidění nová výstava velkoformátových fotografií Jana Čumy Černobyl, opuštěná zóna.

Celnici přestavěli na apartmány

Prostřední Lipka - Prvorepublikový objekt na Králicku sloužil celníkům do roku 1997. Teď láká turisty.

Podpořili projekt na Králicku

Králicko - Destinační společností Východní Čechy dostala zelenou pro realizaci svého projektu na marketingovou podporu zajímavých míst v oblasti Králického Sněžníku. Podpořil ho Euroregionální řídící výbor Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis.

Učiliště vyhlíží dělníky i další učně od sousedů

Králíky - Hned čtyři investiční projekty chystá kraj v areálu Středního odborného učiliště opravárenského v Králíkách. Celková investice bude okolo sedmi milionů korun.

V Králíkách hořela garáž

Králíky - V bývalém areálu Tesla hořela v pátek 23. února kolem šesté ráno garáž.

Králíky mají před sebou rok oslav

Králíky - Město si v letošním roce připomíná 450 let města. Jak stojí na webu města, je připraven bohatý program, který v únoru odstartoval Králický karneval.

Muzeum má nový exponát

Králíky - Ve vojenském muzeu v Králíkách je od ledna nový exponát. Jedná se o těžký podvalník P-50 určený k přepravě nákladů o hmotnosti maximálně 63 tun.

Míšovi přinesli víc než šest tisíc korun

Králíky - Neuvěřitelných 6660 korun. To je částka, kterou předala Městská knihovna Králíky rodině sedmnáctiletého Michala Čermáka z Dolní Moravy. Peníze z několik týdnů trvající sbírky jsou určeny na nákladnou operaci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT