VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KRÁLÍKY

Malé městečko obklopené malebnými horami a panensky čistou přírodou se nachází v severní části králické brázdy v nadmořské výšce 560 m. V současné době žije v podhorském městečku kolem 4820 obyvatel (i v přilehlých obcích). Nejstarší věrohodný údaj o tomto místě pochází z r. 1367. Zdroj: www.kraliky.eu

Na Hůrce je unikát. Střepině zvonu ven pomohl jeřáb

Králíky - Tvrz Hůrka láká návštěvníky na „superexponát“. Dobrovolníci v sobotu za pomoci těžké techniky vyzvedli střepinu podkladového prstence pancéřového zvonu z roku 1938.

Králíky oslavují 450 let města

Králíky - Město Králíky slaví v letošním roce hned dvě výročí. Kromě jubilejních oslav století republiky si připomíná 450. výročí první písemné zmínky o městě. Původně radnice zvažovala, že naváže na oslavy 600 let města, které proběhly v roce 1967.

Motorkáře v polském Bobošově se nepodařilo oživit, pomáhali i hasiči z Králík

Bobošov - Králičtí hasiči v neděli zasahovali u tragické nehody, která se stala jen několik kilometrů za českými hranicemi. U polského Bobošova po nehodě zemřel motorkář.

Kostelíky nabízí čtyři zastavení

Králicko - Dolní Lipka, Heřmanice, Horní Lipka a Prostřední Lipka, to jsou čtyři místa putování Vím já kostelíček.

Fordu uřízli výfuk, pachatele hledají

Králicko - Mělo to být pondělí jako každé jiné. Na dvaatřicetiletého řidiče z Králicka ale, sotva dosedl do svého auta značky Ford Galaxy, čekalo nepříjemné překvapení.

Pro zraněnou cyklistku letěl vrtulník, jela bez přilby

Letohrad - V pátek kolem čtvrt na sedm večer letěl pro zraněnou cyklistku na Orlickoústecku vrtulník.

Putování zná svůj termín

Králicko - Projekt Vím já kostelíček, který pomáhá s opravou varhan ve vesnických kostelících na Králicku, zveřejnil termín letního putování.

V Mlýnickém Dvoře bude opět konečná

Králicko, Štíty - Spojů bylo málo a jezdily v tak nevhodných časech, že je málokdo využíval.

U Králík se srazil osobák a náklaďák

Orlickoústecko - Poslední květnový den se neobešel bez nehod. U té v Králíkách, kde se čelně srazily osobní a nákladní vůz, přišly na řadu i rozpínací nůžky. Těmi museli hasiči uvolnit kolo náklaďáku.

V klání uspěli žáci z Červené Vody

Králíky - Jubilejní, sedmdesátá akce TECHNOhrátek Pardubického kraje se nesla ve znamení souboje Čechy - Morava - Polsko.

TECHNOhrátky míří do Králík

Králíky - Středeční další zastavení projektu TECHNOhrátky bude mít mezinárodní účast, učiliště v Králíkách navštíví 35 žáků z polských škol z Międzylesie a Domaszkówa.

Peticí protestují proti oklešťování území Králicka

Králicko - Králičtí podepisují petici za zachování integrity katastrálního území obce Heřmanice u Králík a celé oblasti Králicka.

Srdce turisty nevydrželo, nepomohlo ani oživování

Dolní Morava - Dvě posádky záchranářů v pátek vyrážely na tísňové volání v katastru obce Dolní Moravy, oživování turisty bylo ale marné. Podle mluvčího krajských záchranářů Aleše Malého událost nahlásil na linku 112 cizinec, a to jako úraz při pádu. 

Platit kartou ve vojenském muzeu? Letos už není problém

Králicko - Králická pevnostní oblast o víkendu zahájila svou sezonu. Vojenským muzeem v Králíkách a tvrzemi Bouda a Hůrka prošly přes tři stovky návštěvníků, muzeum hlásí letos několik novinek.

Rodina už přes šest týdnů postrádá příbuzného, odešel neznámo kam

Králicko - Jen tabulka s nápisem „Nejsem doma“ na dveřích, to je všechno, co zbylo rodině po příbuzném, po kterém pátrají od 12. března letošního roku.

Vojenská muzea prodlouží víkend

Králicko - Provozovatelé muzeí v Králické pevnostní oblasti ve středu informovali o akcích, které chystají na prodloužený víkend od 28. dubna do 1. května. „Otevřeno bude i v pondělí, což je jinak pro většinu zdejších muzeí zavírací den,“ zvou turisty.

Španělé navštívili i Králicko

Pardubický kraj - Španělští novináři, které pozvala Destinační společnost Východní Čechy, navštívili i Orlickoústecko.

Tvrz Bouda otevírá

Králicko - Mimořádně ve dva dubnové víkendy otevře tvrz Bouda. Poprvé už tento víkend, vstupy do podzemí jsou vždy v 11, 13 a 15 hodin.

Učilišti v Králíkách opraví elektrorozvody

Králíky - Králické opravárenské učiliště se brzy dočká investic. Krajští radní na svém posledním jednání rozhodli o zahájení výběru dodavatele pro rekonstrukci elektroinstalace v jeho dílnách, první etapa by měla začít už v červnu.

Opravují autobusové nádraží

Králíky - Autobusové nádraží v Králíkách se dočká opravy. Stavební práce začaly v úterý a z důvodu zajištění bezpečnosti se nádraží až do 30. června uzavřelo veřejnosti.

Srub připomene výročí Hrada

Králíky - 104 let, tolik letos uplyne od narození četaře Arnošta Hrada, který roku 1938 odmítl opustit srub K-S 14 „U cihelny“ v Králíkách a přímo v jeho útrobách se zastřelil.

Budově muzea vylepšili označení

Králíky - Jednou z dominant králického náměstí je budova bývalého gymnázia, která v sobě nyní ukrývá knihovnu generála Mašína, zázemí a archiv Muzea K-S 14 „U cihelny“ a také nově vznikající expozici celnictví.

Dánští novináři objevovali Králicko

Králicko - Pro lyžování v Dánsku nejsou dobré podmínky, a toho by se dalo využít, řekli si v Destinační společnosti Východní Čechy a zorganizovali pětidenní presstrip pro pětici dánských novinářů.

Horská služba letos počítá zraněné lyžaře na stovky

Králicko, Jeseníky - Statistika bude zřejmě stejná jako minulou zimu. Záchranáři očekávají kolem jednoho tisíce případů.

Vystavují fotky z místa zkázy

Králíky - V muzeu v Králíkách je k vidění nová výstava velkoformátových fotografií Jana Čumy Černobyl, opuštěná zóna.

Celnici přestavěli na apartmány

Prostřední Lipka - Prvorepublikový objekt na Králicku sloužil celníkům do roku 1997. Teď láká turisty.

Podpořili projekt na Králicku

Králicko - Destinační společností Východní Čechy dostala zelenou pro realizaci svého projektu na marketingovou podporu zajímavých míst v oblasti Králického Sněžníku. Podpořil ho Euroregionální řídící výbor Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis.

Učiliště vyhlíží dělníky i další učně od sousedů

Králíky - Hned čtyři investiční projekty chystá kraj v areálu Středního odborného učiliště opravárenského v Králíkách. Celková investice bude okolo sedmi milionů korun.

V Králíkách hořela garáž

Králíky - V bývalém areálu Tesla hořela v pátek 23. února kolem šesté ráno garáž.

Králíky mají před sebou rok oslav

Králíky - Město si v letošním roce připomíná 450 let města. Jak stojí na webu města, je připraven bohatý program, který v únoru odstartoval Králický karneval.

Muzeum má nový exponát

Králíky - Ve vojenském muzeu v Králíkách je od ledna nový exponát. Jedná se o těžký podvalník P-50 určený k přepravě nákladů o hmotnosti maximálně 63 tun.

Míšovi přinesli víc než šest tisíc korun

Králíky - Neuvěřitelných 6660 korun. To je částka, kterou předala Městská knihovna Králíky rodině sedmnáctiletého Michala Čermáka z Dolní Moravy. Peníze z několik týdnů trvající sbírky jsou určeny na nákladnou operaci.

Hedeč, Chlumek a Kalvárie v Jaroměřicích se staly novými kulturními památkami

Pardubický kraj - Poutní areály Dolní Hedeč u Králík, Chlumek u Luže a Kalvárie v Jaroměřicích se staly novými národními kulturními památkami (NKP). Informovalo o tom Ministerstvo kultury.

Zloděj kutil? Zmizela dvoumetráková pila a další nářadí

Králíky - Zloději ukradnou cokoliv, i kdyby to mělo vážit dva metráky a bylo to ukotvené k podlaze. O tom se přesvědčil majitel firmy na Králicku, který před pár dny přišel o pásovou pilu o váze dvě stě kilogramů, která byla navíc přišroubovaná k dřevěné podlaze.

Sbírají peníze pro nemocného Míšu

Králíky - Městská knihovna v Králíkách ještě několik dnů vybírá finanční prostředky pro rodinu Míši Čermáka z Dolní Moravy.

Muzea nezavírají ani v zimě

Králicko - Některá vojenská muzea v Králické pevnostní oblasti jsou přístupná celoročně, jiná v případě slabších zim otevírají pro návštěvníky příležitostně.

Při lyžování si zranil nohy

Dolní Morava - Záchranná zdravotnická služba Pardubického kraje v sobotu zasahovala na sjezdovce v Dolní Moravě. O půl třetí odpoledne se tu zranil chlapec. Podle tiskového mluvčího ZZS Aleše Malého byl s podezřením na zlomeniny obou bérců po ošetření převezen do Pardubické nemocnice.

Kostelíky hostily adventní koncerty, vybírá se na varhany v Horní Lipce

Králicko /FOTO/ - Čtyři kostelíky na Králicku rozezněly koledy a vánoční písně. V sobotu se tu totiž uskutečnilo zimní putování projektu Vím já kostelíček, jehož cílem je z veřejné sbírky zrealizovat ve čtyřech kostelících opravu varhan.

Z Králického Sněžníku zmizí ruiny chaty

Králický Sněžník - Stovky tun suti a odpadu skrývá okolí bývalé Lichtenštejnovy chaty na Králickém Sněžníku. Pozemek se zbořeništěm získal stát prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny. Nepořádek agentura plánuje uklidit a místo zkultivovat.

Nostalgické jízdy budou pokračovat. Kraj ale řeší opravu parní lokomotivy

Králicko - Po celé léto každou sobotu vozil historický vlak Králický Sněžník výletníky na Králicko. A v příštím roce bude zase. Pardubický kraj v minulých dnech potěšil milovníky nostalgických jízd zprávou, že se na trať v roce 2018 vrátí.

Na stodole se vznítila udírna, škoda je přes milion korun

Králíky-Heřmanice - Hasiči na Králicku zažili krušné sváteční ráno. V malé vesnici Heřmanice u Králík totiž v pátek krátce po osmé hodině ranní vzplála stodola.

Králickým chybí byty i hala

Králíky - Současnost a budoucnost města. To jsou aktuální témata, kterými se nyní zabývá králická radnice ve spolupráci s občany. Postupně tu totiž vzniká strategický plán rozvoje města.

U srubu K-S 14 se předávaly medaile

Králíky /Ohlédnutí/ – Připomenutí 28. října, tedy Dne vzniku samostatného Československa, nechybělo ani u srubu K-S 14 U Cihelny v Králíkách. Pietní akt tu muzejníci spojili i s uctěním památky příslušníků Finanční stráže zavražděných v roce 1938 a oceněním dárců, dobrovolníků a mecenášů.

Chystají akce k výročí republiky

Králíky - Králické pevnostní objekty chystají na konec října program.

Vím já kostelíček hlásí splněno

Králicko - Projekt Vím já kostelíček hlásí pro letošní rok splněno. Sbírka má pomoci opravě varhan v kostelíku v Heřmanicích a organizátorky Denisa Hejtmanská a Kristina Brůnová minulý čtvrtek potvrdily, že k adopci je rezervováno 100 procent píšťal a celková vybraná částka činí 570 tisíc korun.

Policisté s Poláky cvičili pátrání

Králicko - Po několika ztracených lidech pátralo v minulém týdnu devadesát českých a polských policistů na Králickém Sněžníku. Naštěstí jen cvičně, a to v rámci česko-polského projektu „Bezpečná hranice“.

Ve spolupráci s Poláky opraví silnici v pohraničí

Králicko - Králický Sněžník, tvrz Bouda, Vojenské muzeum Králíky nebo rekreační a sportovní areál v Dolní Moravě, to jsou některé z turistických cílů na Králicku. Kraj postupně zlepšuje jejich dopravní dostupnost.

Vyrobeno s láskou: Hendikepovaní tvoří v nové sociální dílně

Králíky - Když syn manželů Krskových ukončil školu, hledali pro něj rodiče smysluplnou činnost, kterou zvládne i s mentálním hendikepem. Našli ji v rukodělné práci.

AKTUALIZOVÁNO

Myslivce našli mrtvého. Zemřel přirozenou smrtí

Králicko - Myslivec, který byl v minulém týdnu nalezen bez známek života po rozsáhlé pátrací akci pod Králickým Sněžníkem, nezemřel cizí rukou.

Expozici otevřou příští rok

Králíky - Makety úřadoven a celnických domků, uniformy, měřidla a váhy či samotné pašované věci. To je pouhý zlomek z expozice celnictví, která vzniká v budově bývalého gymnázia v Králíkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT