Předchozí
1 z 3
Další

Patrik Lněnička žijící v Sedlíšťkách nedaleko Litomyšle závodil do roku 2019 za oddíl z Lanškrouna, vloni přešel do sedlčanského Sportovního klubu ZLOBR. Jeho zatím životním závodem bylo mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji, které se konalo předloni v listopadu v litevském Kaunasu. V dorostenecké kategorii do 74 kilogramů tam zvítězil v dřepu s činkou, a to dokonce evropským rekordem 222,5 kilogramu.

„V součtu tří disciplín mi to dalo za 575 kilogramů celkové sedmé místo mezi třinácti soutěžícími, v dřepu jsem byl první, v benči devátý a v mrtvém tahu osmý,“ vzpomíná devatenáctiletý silák na svůj pozoruhodný výkon. Rekord starého kontinentu byl ostatně jeho cílem ještě před odjezdem na šampionát, takže splnil, co si předsevzal.

Doma v dorostenecké kategorii dominuje a ani evropské silácké konkurence se Patrik Lněnička rozhodně nebojí.Doma v dorostenecké kategorii dominuje a ani evropské silácké konkurence se Patrik Lněnička rozhodně nebojí.Zdroj: Český svaz silového trojboje

Cesta k evropským výšinám mu přitom netrvala dlouho, vážně se silovému trojboji začal věnovat v patnácti. „Cvičit jsem začal podobně jako ostatní, po příchodu na střední školu do Ústí nad Orlicí jsem se seznámil s trenérem Ladislavem Markem a s ním jsem začal trénovat systematicky,“ uvedl Lněnička, který se umí prosadit v obou stylech silového trojboje, tedy RAW (bez podpůrného vybavení) i EQ (s podpůrným vybavením), a má na svém kontě řadu cenných kovů z tuzemských soutěží.

Aby na ně dosáhl, musel pro to mnoho obětovat, tvrdá práce v tréninku je základem. „Obvykle trénuji pravidelně čtyřikrát týdně tři hodiny. Kolik toho nazvedám za jeden trénink, to spočítáno nemám, ale za ty tři hodiny toho je opravdu dost,“ pousmál se Patrik Lněnička. Slůvko obvykle je v tomto případě na místě, současná složitá doba totiž sportovnímu úsilí nepřeje.

V akci. Patrik Lněnička při dřepu, své top disciplíně.V akci. Patrik Lněnička při dřepu, své top disciplíně.Zdroj: archiv sportovce

Stejně jako všechny sportovce zasáhla i silové trojbojaře koronavirová epidemie, která jim nejen škrtala a škrtá soutěže, ale především kvůli uzavření vnitřních sportovišť výrazně narušila tréninkové možnosti. „Snažím být neustále aktivní. Chodím běhat, využívám švihadlo, případně hrazdu na zahradě. Pracuji na mobilitě celého těla, důkladně se protahuji, také jsem se více zaměřil na posílení středu těla a provádím cviky, u nichž není zapotřebí závaží,“ popsal Patrik Lněnička, jak se během podivného roku snažil udržovat v kondici.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/archiv