Ačkoliv byl v rolování slaměných balíků nejrychlejší, vítězství mu uteklo kvůli testu, který je v Německu součástí této zábavné show.

Družstvo sestavené ze čtyř nadšenců z Dolní Dobrouče a Ústí nad Orlicí startovalo v Černovíře jako Blechovi, v Neuköllnu, jenž je jednou z městských částí Berlína, se z Blechových staly Zebry. Nový název přesně odpovídal pruhovanému oblečení, které navíc vhodně doplnila i malba obličeje. Reprezentace Ústí nad Orlicí v Neuköllnu rozhodně zazářila, balíky slámy dokázala rolovat nejrychleji, dokonce pokořila dosavadní traťový rekord.

Na rozdíl od závodů v Černovíře se však nehodnotí jen čas dosažený na trati, německá akce má více částí a Zebry poztrácely body na testu. „Do finále naši postoupili s nejrychlejším časem a s nejvíce body, měli také nejlepší čas ve finále,“ popisuje průběh závodů ústecký místostarosta Zdeněk Ešpandr: „Kdyby šlo jen o rychlost, byli by absolutními vítězi. V Německu však mají jiná pravidla, než jaká má naše soutěž, částečně se hodnotí i oblečení soutěžících a přízeň diváků, boduje se také kvíz. Jednotlivá družstva si losují tři otázky vždy po dvou bodech, které se týkají například berlínského Neuköllnu… Bohužel naši si vylosovali tak náročné otázky, se kterými jim nedokázal poradit ani tlumočník, a na nich ztratili body.“

Zebry nakonec skončily třetí. Ze čtyřiatřiceti startujících družstev je to však skvělý výsledek. Z vítězství se radovalo družstvo domácích, které vystupovalo pod názvem Andělé.

Závody se konají v Neuköllnu za velké podpory veřejnosti. Jak nám potvrdil Zdeněk Ešpandr, atmosféra show byla skvělá. „Náměstí bylo plné. Soutěžilo ještě jedno družstvo Čechů, kteří pracují v Německu. Do finále šli společně s našim týmem,“ podotkl místostarosta.

Mezi neuköllnským a černovírským závodem je více rozdílů, česká soutěž klade nároky spíš na fyzickou kondici závodníků. „V Neuköllnu se závodí na oválném náměstí, tedy na rovince. Další podstatný rozdíl je v tom, že v Německu balíky slámy váží jen 160 kilogramu kdežto při závodech u nás kolem 250 až 270 kilo a navíc je družstva tlačí do kopce,“ vysvětlil Zdeněk Ešpandr.

Balíky slámy se koulely v Německu už potřetí. Při prvním ročníku byli zástupci Ústí druzí, loni dokonce vyhráli. S Neuköllnem udržuje město Ústí partnerské kontakty už víc než dvacet let. Dalším partnerským městem Oušťáků je Bystřice Kladská. Polákům se rolování slámy zalíbilo, do Černovíra vyslali svoji reprezentaci a plánovali podobnou recesní akci uspořádat u nich doma při srpnových dožínkách. Z toho však nakonec sešlo a závody byly odloženy na příští rok.