Ústí n. O., Třešť – Inscenace Moliérova Zdravého nemocného, kterou nastudoval ústecký divadelní soubor Vicena a měla premiéru 7. listopadu 2009, se při své osmé repríze dočkala prvních zasloužených vavřínů.

Doporučení na národní přehlídku

Na krajské postupové divadelní přehlídce v Třešti se mezi dvanácti zúčastněnými soubory ústečtí ochotníci neztratili. Porota jim udělila tři čestná uznání, cenu za ženský herecký výkon a doporučení na národní přehlídku.
Čestné uznání poroty za herecký výkon v roli Argana získal Jan Štěpánský. Další čestná uznání získaly mladé členky souboru Jarmila Janáková za roli Anděly a Tereza Blažková za roli Ludvičky.

Cenu na ženský herecký výkon obdržela Helena Lochmanová, která si porotu získala v roli služebné Toničky, zvládnuté s naprostou jistotou, šarmem a humorem.

Inscenaci Zdravý nemocný porota rovněž udělila druhé doporučení na národní přehlídku do Děčína, která se bude konat v prvních květnových dnech. O konečné účasti ovšem bude ještě rozhodovat porota národní přehlídky.

I když účast na národní přehlídce s největší pravděpodobností nevyjde, tolik ocenění z jedné přehlídky nikdo nečekal. Ceny a čestná uznání jsou velkým povzbuzením pro členy souboru, poněvadž je před nimi v letošním roce ještě řada vystoupení, kterou by měla završit v listopadu účast na národní přehlídce seniorského divadla ve Znojmě, kde již Vicena v minulých letech velmi dobře reprezentoval s Hrdým Budžesem.

Období naplněné intenzivní prací

Vedle Zdravého nemocného má Vicena stále na repertoáru výpravnou pohádku „O Popelce“, která má ze sebou již devatenáct repríz a bude se hrát v tomto měsíci v Hlinsku společně se Zdravým nemocným. O podobné dvojpředstavení má již zájem i Vysoké nad Jizerou.

Ve stadiu intenzivních příprav je inscenace historické komedie „Bylo nebylo aneb jak Švédové l. p. 1645 Brno marně dobývali“, kterou chystá jako svoji režisérskou prvotinu Vítězslav Bucháček. Nácvik se naplno rozjede na podzim letošního roku, aby se premiéra mohla uskutečnit v předběžném termínu na jaře 2011. Divadelní soubor Vicena prožívá opět období naplněné intenzivní činností, a tak mu přejme s ochotnickým „zlomte vaz“, aby jim to ještě dlouho vydrželo.

(sč)