VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajímavá výstava zve k návštěvě

Žamberk - Zajímavá výstava nazvaná Naši prezidenti bude v žamberském muzeu přístupná do 26. listopadu. Představuje deset prezidentů nejen na poštovních známkách.

5.11.2008
SDÍLEJ:

NETVOR. Zrůda a masový vrah, za kterého mnozí prvního dělnického prezidenta Gottwalda považují, zůstane i nadále čestným občanem Turnova. Přepisovat historii nikdo nechce.Foto: archiv Deníku

V ŽAMBERKU BYLA ZAHÁJENA ATRAKTIVNÍ VÝSTAVA

V žamberském muzeu byla dne 25. října slavnostně otevřena výstava Naši přezidenti. Výstavu zahájil Ing. Vladimír Chládek spolu s čestným hostem Mgr. Vladislavem Benešem, členem revizní komise Svazu českých filatelistů. Během vernisáže výstavy zazněly v podání celkem deseti žáků ZUŠ celkem tři písničky, které byly programově vybrány, aby navodily tři údobí dějin české státnosti – byla vybrána oblíbená píseň prezidenta T.G. Masaryka – „Ach synku, synku“, dále píseň z období budování socialismu z 50. let – „Jde Frantík kolem zahrádky“, hojně zpívaná během Gotwaldovské ery, koloryt doby navodily naši učinkující na okamžik i rudými šátky a na závěr zazněla píseň „Náměšť“ oslavující svobodu.
Během vernisáže výstavy se v úvodním slovu zmínil Ing, Vladimír Chládek mimo jiné o tom, kdy vznikly v Evropě první známky s portréty králů, carů a císařů a také nastínil vznik éry Československých prezidentů na známkách, na jejímž počátku stál T.G. Masaryk. Dále se zmínil o výsostném postavení prezidentů, kteří jako hlavy států smějí být podobně jako papežové, kosmonauti nebo významní sportovci na známkách ztvárňováni již za svého života. Následně představil jednotlivé prezidenty i tvůrce jejich známek, se všemi zajímavostmi, které u jednotlivých prezidentů vznik známek provázely a konečně se zmínil také o tom, že hlavy států byli a jsou zobrazováni na známkách, ale že také oni sami bývají vášnivými sběrateli poštovních známek. K významným filatelistům náležel například prezident USA Franclin Rooseveld, který byl tak nadšeným filatelistou, že když se v Bílém domě zabýval známkami, nesměl ho nikdo rušit. Rovněž britská královna Alžběta II.spravuje světově proslulou sbírku známek, založenou roku 1860 druhým synem královny Viktorie princem Alfrédem. Filatelistické sbírky královny Alžběty jsou dnes rozsáhlé a tak unikátní, že jsou často prezentovány na mezinárodních filatelistických výstavách, nechybí mezi nimi ani známka „ Modrý Mauricius“, kterou královna zapůjčila s ostatními skvosty v roce 2006 na výstavu ve Washingtonu a v letošním roce do Vídně a Prahy.


VÝSTAVA NAŠI PREZIDENTI

Pokud se chcete dozvědět mnoho nových informací o našich prezidentech , přijďte si prohlédnout expozice žamberského muzea a výstavu Naši prezidenti ve filatelii.

V žamberském muzeu byla u příležitosti oslav 90. výročí vzniku samostatné Československé republiky slavnostně otevřena výstava Naši prezidenti, jejím posláním je představit plejádu deseti prezidentů – „hlav“ státu, kteří postupně od roku 1918 zastávali v průběhu 90 let úřad vlády, přiblížit jednotlivé osobnosti především prostřednictvím filatelistických sbírek, krátkých medailonků, atraktivních fotografií i vzácných archivních dokumentů, ale také zajímavostí z jejich veřejného i soukromého života. Výstava přináší charakteristiku historického kontextu, v němž zastávali nejvyšší úřad, délku jejich setrvání v úřadu i úspěchy, kterých se jim podařilo v domací i zahraniční politice dosáhnout. Výstava má jedinečný význam také v tom, že dokladuje prostřednictvím pohlednic a dobových fotografií podoby prezidentů v různých životních etapách a názorně dokumentuje, kteří výtvarnící se zhodtili prestižního úkolu naše prezidenty portrétovat a a pro potřeby známky rytecky zpracovat.
Naše nejstarší známky s prezidentskou tamatikou vznikly v době, kdy úřad prezidenta zasával náš první prezident - T.G. Masaryk. I když se říká, že prezident je jedinou osobou, která se smí již za svého života ztvárňovat na známkách, není to tak docela pravda. Žádný takový zákon dosud meexistuje. S výjimkou prezidenta Emila Háchy měli všichni naši prezidenti svoji známku. Každý z nich však k této výsostné záležitosti přistupoval po svém. Někteří se nechali dlouho přesvědčovat, aby se portrétovat pro tyto účely vůbec nechali, jiní zas cíleně požadovali, aby na známce vypadali co nejlépe i za cenu úprav. Nejvíce známek bylo vydáno pro našeho historicky prvního prezidenta T. G. Masaryka. Známky byly k různým příležitostem, v různých hodnotách i barvách. Prezidenta T.G. Masaryka portrétoval Max Švabinský a jako rytci se odvědčili Eduard Karel, Jaroslav Goldschmidt, Karel Seizinger, Bohumil Heinz a Jindřich Schmidt.
Náš druhý prezident Edvard Beneš, prý původně své ztvárnění na poštovní známce odmítal, předlohou pro první jeho známku byla fotografie pořízená firmou Langhans, další předlohy pak zpracovali Max Švabinský a Karel Svolinský, rytcem prvních známek s podobou prezidenta Beneše byl Bohumil Heinz.
K vytvoření známky s portrétem Emila Háchy nedošlo. I když si prezident Klement Gottwald , který nadšeně přistupoval ke svému zpodobnění na známkách, vybral zkušeného malíře vynikajících kvalit jakým byl Max Švabinský, namaloval prý tak nesympatický portrét, že dílo nebylo přijato a rytec Jindřich Schmidt byl nucen vycházet z fotografie.
Prezident Antonín Zápotocký se o známku se svojí podobou příliš nezajímal. Předlohu vytvořil Albín Brunovský a Jaroslav Poš, rytecky tyto návrhy zpracoval Miloš Ondráček.
Zcela mimořádnou pozornost věnoval známkám s vlastními portréty prezident Antonín Novotný, dokonce do jejich podoby osobně zasahoval. Rytecky tyto známky zpracoval Jindřich Schmidt a později Bedřich Housa.
Prezident Ludvík Svoboda si přál být portrétován na známkách k výročí bojů o Dukle ( 1969) i ke svým 80. narozeninám ( 1975) zásadně v generálské uniformě. Jeho „generálský aršík“ navrhl Ladislav Jirka, známky na nichž byl prezident Ludvík Svoboda v civilním oblečení navrhl Jindřich Schmidt.
Ztvárnit Gustava Husáka, prvního Slováka v roli prezidenta Československé republiky, si vynutil politicky angažovaný rytec Josef Herčík. Zdařilejší ztvárnění se pak podařilo Rostislavu Vaňkovi
a rytci Ladislavu Jirkovi.
Po sametové revoluci je do úřadu prezidenta 29.12. 1989 zvolen Václav Havel. Ten dal svolení k vytvoření své známky velmi narychlo, těsně přes svojí volbou do postu prezidenta. Známku vytvořil rytec Miloš Ondráček podle fotografie.
Prezident Václav Klaus si podobu známky s vlastním portrétem mohl rozmyslet s větším soustředěním. Dlouho a důkladně si rozmýšlel každý detail. Klausova podoba se nakonec zdařila díky umění brilantního portretisty Oldřicha Kulhánka a rytce Miloše Ondráčka.
K zajímavostem, které si návštěvníci mohou dále na výstavě prohlédnout patří smuteční razítka k úmrtí TGM v roce 1937, známky věnované našemu prvnímu prezidentovi vydané v roce 1960 v USA. Dopisy ofrankované těmito známkami nebylo povoleno k nám zasílat, byly proto opatřeny nálepkou „Nepřípustné“ a vráceny zpět. Výstavní panely jsou doplněny také bankovkami, na nichž podoby prezidentů figurují – je zde stokoruna s portrétem TGM z roku 1931 i stokoruna vydaná v Anglii v roce 1943 na základě objednávky české exilové vlády v Londýně, která byla jako platidlo užívána od 1.11. 1945 do 31.5. 1953. Je zde vystavena také kopie bankovky s hodnotou 5. 000 Kč s portrétem TGM, která je dílem rytce Miloše Ondráčka a byla vytvořena podle návrhu ak. malíře Oldřicha Kulhánka.
Výstavu doplňují madaile a plakety věnované jednotlivým prezidentům, jsou vytvořeny našimi předními grafiky, sochaři a litci – F. Kupkou, J.T. Fiscerem, Bedřichem Šimonovským, Jaroslavem Heydukem, Vitanovským, Otakarem Španielem, K. Otáhalem, ak sochařem Z. Kolářským, J.V. Strakou, T.R. Duškem, L. Charvátem a J. Bejblem. Výstavě dominuje plastika MGM od žamberského rodáka ak. sochaře Josefa Kotyzy.
Nedílnou součástí výstavy je také část představující první dámy – manželky našich prezidentů. I když jejich portréty nebyly užity jako předlohy pro známky, jsou neodmyslitelnou součástí života i poslání našich prezidentů. Výstava postupně představuje paní Charlottu Masarykovou, Hanu Benešovou, Martu Gottvaldovou,Martu Zápotockou, Boženu Novotnou, Irenu Svobodovou, Věru Husákovou, Olgu Havlovou a paní Lívii Klausovou. Výstava potrvá do 26. listopadu a bude otevřena vždy v ÚT – PÁ od 9-12 a od 13-16 hodin a v SO -NE od 14 – 17 hodin.

Podle úvodního slova Ing. Vladimíra Chládka volně zpracovala Marie Otavová

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hotel Lesanka, Pastviny č.p. 56, 564 01 Žamberk, Připravuje k použití kuchyňské vybavení, sestavuje a připravuje ingredience pro položky jídelního lístku, komunikuje s obsluhujícím personálem a příjímá objednávky, připravuje pokrmy k podávání, porcuje potraviny, klade pokrmy na talíře, asistuje při kontrole a příjmu zboží, úkoluje pomocné síly a pomocné kuchaře, uskladňuje zboží, dbá o čistotu svého pracoviště, udržuje kuchyni v hygienickém stavu., Praxe vítána., Bonusový systém ve formě čerpání slev na ubytování a jídlo v našich restauračních a hotelových zařízeních, pravidelná mzda, možnost ubytování., Kontakt: telefonicky po - pá 9 - 18 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Triload, plicní středisko bílovec s.r.o. - pracoviště hotel lesanka, pastviny, 564 01 Žamberk. Informace: Hana Zemanová, +420 606 610 503.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: zdravotní průkaz, vyučení v oboru výhodou, NABÍZÍME: možnost stravování, čtvrtletní, roční bonusy, prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - dolní sloupnice 191, 565 53 Sloupnice. Informace: Vlastimír Fikejz, +420 702 292 421.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Montážní dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: FOREZ s.r.o., Ostrov č.p. 2, 561 22 Ostrov, Náplň práce: odebírání, ukládání výlisků, Pozice je vhodná pro muže i ženy, Pružná pracovní doba, Požadujeme: , - manuální zručnost, - základní znalost na PC, - možnost pracovat o víkendech, Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Pss cz s.r.o. - pracoviště forez s.r.o., ostrov u lanškrouna, 561 22 Ostrov. Informace: Zdena Bandurčin, +420 730 514 464.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Provádění pravidelného úklidu, pomocných prací a údržbové činnosti ve vnitřních i venkovních prostorách hotelového komplexu Dolní Morava. , Možnost navázání dlouhodobé spolupráce. , Příjemné pracovní prostředí. , Možnost zajištění stravování a ubytování., Kontakt: telefonicky 8 - 17 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Workport services s.r.o. - pracoviště sněžník a.s., dolní morava, 561 69 Králíky. Informace: Vladyslava Doychak, +420 776 639 180.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2018 zastavil i ve Vysokém Mýtě.
19

Ve Vysokém Mýtě řekli drogám ne

Ondřej Herzán

Herzán: „Chci se fotbalem bavit a vyhrávat"

„Kino bude mít v Polabinách ještě romantičtější atmosféru“

Pardubice /ROZHOVOR/ - Pardubické letní kino Pernštejn se bude opět stěhovat. Nové sídlo nalezne na louce nedaleko Wonkova mostu. V pondělí to schválila rada města, což kvitují oba šéfové projektu, který v krajském městě funguje už od roku 2006, Jan Motyčka a Tomáš Drechsler.

Účty složeny, sezona končí

Pardubický kraj - Krajský přebor fotbalistů - hodnocení sezony 2017/18:

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

OBRAZEM: V Nekoři pasovali prvňáky

Nekoř /FOTO/ - V indiánskou vesnici se ve čtvrtek odpoledne proměnila zahrada nekořské školky. Uskutečnilo se tu totiž pasování předškoláků na prvňáky, ještě předtím si děti pro své rodiče a prarodiče připravily indiánský program. A nechyběli ani sladcí indiánci…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT