V současné době udržuje Vysoké Mýto živé styky také s polskými Pyrzycemi. Dny se budou konat v pátek a v sobotu.

K největším lákadlům se zařadí pokračující výstava výtvarného díla Karla Kryla v „Galerii ve zvonici“ u chrámu svatého Vavřince. V pátek odpoledne se otevře v regionálním muzeu výstava „Knedlík - Kloss - Knödel“ aneb Knedlíkové nebe. Expozice o „národním pokladu“ potrvá do 10. října, podílela se na ní muzea v německých městech Deggendorf a Abenberg.

Výstava je rozšířena o českou část a seznamuje s historií přípravy pokrmu typického pro české a německé oblasti. Exponáty tvoří nejen knedlíky, ale například i kuchyňské potřeby, literární připomínky národního jídla atd. Texty jsou připraveny v české a německé verzi, výstava byla vloni na podzim k vidění v západních Čechách a provázel ji značný zájem a doprovodné akce. Vysokomýtské muzeum vyzvalo veřejnost, pokud by některá rodina měla nějaký zvláště zajímavý a nezvyklý recept na přípravu knedlíků všeho druhu (kynuté, sladké, slané, bramborové aj.), že ho jedině přivítá. Přitažlivá „jídelní“ expozice, na níž se budou leckomu sbíhat sliny, potrvá do 10. října.

V Šemberově divadle začne v pátek v 19 hodin koncert mezinárodního dětského orchestru sestaveného z mladých hudebníků z Vysokého Mýta a jeho partnerských měst. Litomyšlský symfonický orchestr a vysokomýtská sestava Muziga přednesou moravské lidové písně v symfonických úpravách vysokomýtských hudebníků manželů Vedralových.

Na sobotu se plánuje slavnostní zahájení „Dnů“ na půl druhou odpoledne na náměstí Přemysla Otakara II. Do večera se vystřídají na pódiu místní taneční skupina T-Komplex, kapely Irlandzka z Pyrzyc, z Korbachu Big-Band ALS a Streichorchester ALS, místní bigband a zazpívá vysokomýtský sbor Otakar. Na 21. hodinu se počítá se zahájením produkce slovenské kapely No Name. Kromě toho se uskuteční další drobné zábavy (mj. na trampolíně), dojde na poznávání památek a historie při „dnu otevřených dveří“ v památkových objektech.

Strom partnerství

Sobotní odpoledne bude mít ještě jednu zajímavou součást, a to slavnostní vysazení darovaného stromu v souvislosti s desetiletým výročím od podepsání smlouvy o spolupráci Vysokého Mýta a partnerského města Korbach v Německu. Exemplář dubu zimního se bude sázet v sobotu odpoledne blízko vchodu do nového „Centra sociálních služeb“, jež bylo otevřeno teprve prvního září pro několik organizací se sociálním zaměřením. Dub dostává Vysoké Mýto darem od hesenského Korbachu. Strom se stane součástí úprav prostoru a veřejné zeleně, k nimž postupně dojde právě v okolí nového „Centra sociálních služeb“ a dokončovaného domova pro seniory. Obě nové budovy vyplnily část prostoru na okraji sídliště Družba. Dosud poslední strom byl slavnostně vysazen počátkem letošního května, kdy „Strom svobody“ (buk červenolistý) vysadili zástupci města s představitelem Senátu České republiky Petrem Pithartem v parku u Základní školy Javornického v souvislosti s konáním tříměsíčního „Festivalu svobody“ na počest 20. výročí odchodu sovětské armády z vysokomýtské posádky.

(jko)