Nahrávka, které Queen uspořádali premiéru na oslavě Mercuryho nedožitých narozenin ve švýcarském Montreux, slaví úspěch a šplhá na žebříčky světových hitparád. Ihned po vydání se objevila v britské a francouzské TOP 50, v Argentině je 24., nejlépe si teď vede v Nizozemsku, kde je sedmá, a Rakousku, tam má dokonce číslo 3.

Práce na CD začaly na jaře 2017 v londýnském Abbey Road. „Z původního pásu z roku 1976 byly vypreparovány zpěvové stopy a kytarové sólo a vše bylo digitálně vyčištěno. Poté nastala tvorba aranže. Chtěl jsem superhrdinské téma, něco mezi Marvelem a Bondem. S Radkem Škeříkem jsme tedy uspořádali osvědčenou jam session u mě doma a aranžmá bylo na světě. Autorovi Eddiemu Howellovi i producentovi Miku Moranovi se to líbilo, šli do toho a vlak se rozjel,“ popsal Ševčík.

Na letošní natáčení bigbandové části v Hradci Králové dohlížel i sám Howell. „Všichni do toho dali své srdce a duši. Hudebníci byli na světové úrovni a pracovali tvrdě, aby to udělali správně. Byli nadšení od začátku až do konce. Předčilo to mé očekávání,“ komentoval Howell, hudební hvězda 70. a 80. let.
Když bylo hotovo, Ševčík sedl do letadla a vše odvezl do studia producenta Mika Morana, který produkoval Mercuryho oceňované album Barcelona, ale také alba Davida Bowieho, Ozzyho Osbourna či Paula McCartneyho.

„Letadlo mělo dvě hodiny zpoždění a Mike Moran byl tak hodný, že na mě na letišti ve Stanstedu čekal. Přijeli jsme k němu asi ve dvě hodiny ráno, ubytoval mě na windsorském hradě ze 13. století a řekl: ‚Žádné velké vyspávání, v osm ráno začínáme.‘ Ve studiu jsem prý střídal Roda Stewarta. Když jsem tam viděl všechny ty zlaté desky, polilo mě horko. Mike i jeho lidé byli však vzory pokory. Poučné. Práce s nimi byla moje nejúžasnější muzikantská zkušenost,“ uvedl Ševčík.

Italský mafián

Součástí alba je také prodloužená verze písně. „Nechtěl jsem, aby prodloužení bylo jen otázkou střihů. A tak mě napadlo, že když píseň pojednává o mafii, úvod bude v italštině. A že ho Eddie, který dorazil na poslední den britského nahrávání, namluví. Mike měl ale lepší nápad, z místního hostince prý zná rodilého Itala Gianniho, který snad v 70. letech žil v New Yorku. Že ho zkusí oslovit a dá mi vědět, protože jsem už musel odletět. Za pár dní mi Mike napsal dlouhý mail, evidentně byl sám nadšený, protože se ukázalo, že Gianni navíc pochází ze Sicílie a v New Yorku se stýkal s bratry Gambiniovými, což byla největší mafiánská rodina té doby v celých Státech. Takže máme na nahrávce opravdického, skoro osmdesátiletého mafiána. Z toho, jak intro namluvil, mě mrazí,“ řekl Ševčík.

Premiéra nahrávky ve švýcarském Montreux byla opulentní. „Vlastně jsem ani neměl nervy, protože jsem letěl ráno a ani minutu jsem nespal, už jsem byl zkrátka v jiném módu a jen se divím, že to se mnou neseklo. Na pódiu mě uváděl oficiální životopisec Queen Jim Jenkins, poté poprvé veřejně zazněla píseň a lidé tleskali, někteří vestoje. Ve svém projevu jsem zmínil, že tento charitativní projekt je jen malá splátka Freddiemu za všechnu radost a inspiraci, již nám všem svou hudbou dával,“ pravil Ševčík.

„Pak jsem musel osm hodin sedět u stolečku a podepisovat se, na to jsem nebyl připravený. Ne, že bych se nikdy nepodepisoval, ale osm hodin?“ dodal se smíchem pardubický hudebník.

Slova díků

Výsledek chválí i původní aktéři. „S jiskrou v oku a v zbrusu novém lesklém smokingu, na pozadí stále se točící rulety Muž z Manhattanu konečně dorazil domů. Myslím, že Freddie by souhlasil,“ poznamenal autor skladby Eddie Howell.

Děkovný e-mail Ševčíkovi přišel i od Briana Maye. „Queen zjistili, že se nám to asi opravdu povedlo, protože po dokončení mixu během několika minut přišel zákaz posílat ho komukoli elektronicky. Tudíž jediný, kdo nahrávku kromě manažera Queen dostal, byl Brian May. S jeho sólem jsme si trochu pohráli, bál jsem se tedy, zda nebude naštvaný. Ale asi zafungovalo i Mikovo jméno a Brian napsal, že byl příjemně překvapen a že děkuje, jak jsme s jeho sólem naložili,“ popsal Ševčík.

Křest a česká premiéra, na kterou dorazí i Eddie Howell a zástupce Queen, se uskuteční 12. prosince na galakoncertu v hradeckém Aldisu. „Neochudíme samozřejmě ani naše domácí, pardubické publikum, druhá česká premiéra se odehraje 17. prosince v Domě hudby,“ řekl frontman Pirátů.

Celý výtěžek z nahrávky putuje nadaci Mercury Phoenix Trust, která bojuje proti AIDS. „Je zvláštní, že dneska si spousta lidí myslí, že AIDS už není problém, že na to existuje nějaký lék. Ale neexistuje,“ konstatoval frontman Pirate Swing Bandu.