Na řezbáře už dohlíží rytíř Toulovec, kterého vyrobil Ivan Dědek Šmíd. Slavnostní vernisáž se uskuteční v sobotu navečer.

Motorové pily i dláta

Pod rukama umělce Jana Rázka se rodí svatý Florián, kterého získají budislavští dobrovolní hasiči. Na nové objekty se těší také děti ve školce. „Pro mateřskou školu jsem vyrobil krokodýla Aničku a sousoší koule do parku. Pracuji převážně motorovou pilou, ale i dláty,“ říká Miloš Šimek (na snímku autorky článku), který do Budislavi přijel z Jizerských hor. Geometrický objekt vzniká pod šikovnýma rukama Mariána Maršálka z jižní Moravy. „Na sympozium jsem se dostal náhodou jako záskok. Řezbářství se věnuji už sedmnáct let. Pro vesnici vytvářím dva objekty, jde vlastně o jeden složený ze dvou,“ přibližuje Maršálek.

Sochy pro obec

Všechna umělecká díla ze dřeva zůstanou v obci. Zastupitelé poté rozhodnou, kam je umístí. „Jedna z nich bude představovat loupeživého rytíře Toulovce,“ uvedl starosta Milan Navrátil. Podle rytíře jsou pojmenovány nedaleké skalní útvary, ve kterých se podle pověsti ukrýval se svojí družinou a odkud vyjížděl loupit.