K adventní době patří už neodmyslitelně řada předvánočně laděných koncertů. Možnost, jak alespoň na chvíli zapomenout na prosincový shon, využili také návštěvníci ústecké základní umělecké školy. Ve čtvrtek večer sympaticky zaplnili koncertní sál, v němž vytvořili příjemnou atmosféru klientům místního stacionáře. Právě jemu byl určen výtěžek v pořadí 2. Benefičního koncertu.

U zrodu nápadu Zdeňka Žádníková

Na přilepšenou stacionáři se muzicírovalo již loni, tehdy přišla s nápadem Zdeňka Žádníková, herečka původem právě z Ústí nad Orlicí a zakladatelka stejnojmenného nadačního fondu. Flétnový soubor, v němž účinkovala, se představil po boku tanečního oddělení zdejší „zušky“ v kostele Nanevzetí Panny Marie. „První koncert, jenž jsme uskutečnili díky spolupráci s panem děkanem Brokešem, pomohl stacionáři pěti tisíci korunami,“ řekla včera Deníku ředitelka zařízení Radka Vašková.

A co vedlo ke změně prostředí? Podle ředitelky prozaický důvod: „Zima v kostele nebyla pro naše klienty příjemná. Letos jsme proto oslovili základní uměleckou školu a pana ředitele Tomáška, zda bychom mohli koncert uspořádat přímo v sále. Vyšel nám vstříc. Pro ně je to nový počin, na kterém se podílejí žáci zušky. A my jsme rádi, že jsme mohli do pořadu zakomponovat i vystoupení našich klientů.“

Nabitý program byl od 18 hodin především ve znamení hudby – ze školních uskupení se představilo žákovské trumpetové kvarteto vedené Josef Kučerou, soubor příčných fléten v čele s Josefem Kněžkem a atraktivní vystoupení početného kytarového souboru učitelky Ivany Charousové. Zpívala se dueta a chybět nemohl pochopitelně ani tanec. „Dvakrát vystoupil taneční obor pod vedením Hany Blažejové,“ příbližila Deníku Radka Vašková, sama dlouholetá tanečnice a členka souboru C-Dance. A aby toho nebylo málo, do programu se aktivně zapojila také patnáctka klientů stacionáře. „Tanečně dramatické vystoupení jsme s nimi připravovali přibližně od října.

Podobné akce nám umožňují nastavit běžný způsob života pro klienty. Představí se veřejnosti, a tím se odbourávají pomyslné mantinely,“ viděla další pozitiva benefičního koncertu ředitelka Vašková. Jak dále doplnila, letošní výtěžek toho loňského nedosáhl, činil přesně 1492 korun. Vystupující a klienty stacionáře může ale především těšit zasloužený potlesk. Nová zkušenost navíc nevyzněla špatně ani pro Základní uměleckou školu Jaroslava Kociana. „Pan ředitel kvitoval, že sál navštívil jiný typ posluchačů, než jsou zvyklí, ne jenom rodiče a prarodiče žáků,“ dodala ještě.

Advent a svátky mají v ústeckoorlickém stacionáři už zavedený pořádek. Pro někoho možná trochu překvapivý. „Osmnáct let fungujeme stejně, děláme klientům adventní jídelnu se sladkostmi a vánoční výzdobou. Čerta a Mikuláše jsme vyměnili za soutěže a diskotéku,“ popsala Radka Vašková.

Štědrý den, to je pak v podání zařízení, jež v současnosti nabízí své služby dvaceti klientům, také zajímavost. Už jen z důvodu, že je posunutý do poloviny měsíce. „Dopoledne přinášíme dárky od sponzorů a dáváme si dárky mezi sebou. V odpoledních hodinách následuje štědrovečerní večeře, děláme klasicky bramborový salát a rybu. Klienti navíc celý prosinec pečou cukroví, moučníky, obvykle si připraví živý betlém nebo taneční vystoupení,“ zakončila ředitelka s tím, že akce se pravidelně účastní vedení města a další pozvaní hosté.

Stacionář v Ústí nad Orlicí čeká vánoční dovolená od 23. prosince, po Novém roce by měl opět přivítat své klienty.

JAN POKORNÝ