Pozoruhodné ráno připravili Vyskomýtským pracovníci Regionálního muzea Vysoké Mýto v čele s jeho ředitelem Jiřím Junkem. Náměstím Přemysla Otakara II. se 21. srpna 2008 rozléhalo vysílání Československého rozhlasu, které oznamovalo zahájení okupace naší vlasti vojsky Varšavské smlouvy, nechyběla státní hymna, výzvy občanům a „aktuální zpravodajství“. Začátek výstavy „Bratříčku, zavírej vrátka“, se povedl na výbornou…

Chtějí oživit vzpomníky lidí

V devět hodin odstartoval nevšední program projevem ředitel regionálního muzea Jiří Junek, poukázal na dobové skutečnosti a dvacetiletý pobyt okupantů ve Vysokém Mýtě, jenž byl ještě deset let po revoluci stále patrný. Pozval také příchozí na zahájení výstavy v regionálním muzeu.
„Nejtěžší bylo shánění informací a fotografií, proto jsme začali s distribucí dotazníků už na konci loňského roku, takže minimálně půl roku jsme se celé problematice věnovali,“ řekl Deníku Jiří Junek. Jak dále uvedl, nejzajímavější jsou pro něj osobně předměty a exponáty z denního života okupantů ve Vysokém Mýtě. Od výstavy si slibuje hlavně to, že oživí vzpomínky návštěvníků, získá další cenné materiály a poznatky. „Chtěli bychom celé téma dále zpracovávat a vydat třeba nějakou publikaci,“ prozradil něco z dalších plánů regionálního muzea jeho ředitel.

Politici nešetřili slovy chvály

Zahájení výstavy si nenechalo ujít hodně vysokomýtských občanů, přijeli ovšem také zástupci Pardubického kraje, hejtman Ivo Toman, vicehejtman Roman Línek, jenž převzal záštitu nad celou akcí, nechyběli krajští radní Petr Šilar a Josef Janeček či lanškrounský starosta Martin Košťál. Patron akce Roman Línek nešetřil na adresu pracovníků regionálního muzea slovy chvály a označil celý projekt za záslužný. „Jedná se o nesmírně záslužný projekt, který se zaměřil na celý Pardubický kraj, kde bylo dvanáct až patnáct tisíc sovětských vojáků po dobu dvaceti let,“ podotkl k problematice vicehejtman Línek a s otázkou, čím si vysvětluje nepříliš dobrou informovanost mládeže o srpnu 1968, se vypořádal následujícím způsobem: „Víte, v situaci, kdy vás něco netrápí, se nevzpomíná na momenty okupace, spíše na osvobození. Nicméně vstup vojsk Varšavské smlouvy je stejně traumatizující jako události osmatřicátého roku, v některých ohledech i více.“

Spokojen s výstavou byl také starosta Vysokého Mýta Martin Krejza. „Výstava se mi líbí moc, regionální muzeum odvedlo velký kus práce a doufám, že bude silně navštěvovaná. Tenhle ´průšvih´ našich dějin si musíme připomínat a nesmíme jej zapomenout, abychom si jej nemuseli zopakovat,“ zvedl na závěr varovný prst .

Výstava „Bratříčku, zavírej vrátka, jež skončí 28. října, je otevřena v regionálním muzeu v Šemberově ulici denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a dále od 13 do 17 hodin.

JAN POKORNÝ