První je ze života Marie Antoinetty, budoucí královny Francie. Druhá epizoda mapuje jeden den velkokněžny Kateřiny, budoucí carevny Kateřiny Veliké.
Ústecká premiéra se uskuteční v sobotu v Roškotově divadle. Repríza tohoto představení je plánována na 1. únor, rovněž v Roškotově divadle. Ta bude věnována především sponzorům, kteří dlouhodobě podporují divadelní soubor Vicena, v divadle však zůstane ještě mnoho míst pro širokou veřejnost. Vicena zve: Přijďte pobejt! (sed)

O autorovi:
Oldřich DANĚK ( 1927-2000) byl český dramatik, spisovatel, režisér a scénárista. Po maturitě na ostravském gymnáziu vystudoval herectví na pražské DAMU u Karla Hegera a Ladislava Peška a divadelní režii u Jindřicha Honzla. Nakonec se ale stal profesionálním filmařem, spisovatelem, scénáristou, dramaturgem a režisérem.
Natočil mnoho filmů, např.Tři tuny prachu nebo Královský omyl. Z jeho pera vzniklo nespočet scénářů pro Čs. televizi a pro film. Mezi nimi také pro televizní inscenace Hříček o královnách, které předtím vyšly také knižně. Společně s Janem Otčenáškem byl spoluautorem slavného televizního seriálu Byl jednou jeden dům a pokračování Dnes v jednom domě.
Mezi jeho celou řadu divadelních her se dvě dostaly na repertoár DS Vicena. V roce 1961 to byla velmi úspěšná komedie Svatba sňatkového podvodníka v režii Luboše Sedláčka. O pětadvacet let později se chopil Daňkovy hry Vévodkyně valdštejnských vojsk režisér Saša Gregar. Vévodkyni uvedlo ND v Praze jako jednu z prvních inscenací po znovuotevření ND v roce 1983. V roce 1986 měla premiéru v Ústí nad Orlicí, dočkala se prvenství na Jiráskově Hronovu a svými téměř sedmdesáti reprízami se stala nejúspěšnější inscenací v historii DS Vicena.