K vyvrcholení tříapůlměsíčního „Festivalu svobody“ patří výstava „Karel Kryl: výtvarné dílo“ věnovaná výtvarné tvorbě známé osobnosti hudby a poezie.

V mnoha ohledech jde o unikát

Expozice shrnuje Krylovo výtvarné dílo zastoupené keramikou, olejovými obrazy, linoryty, ilustracemi knih a kresbičkami, jimiž dokresloval většinu textů za zrcadlo, jež zanechával svým láskám, nebo vzkazů posílaných přátelům. „Výtvarné dílo se podařilo shromáždit díky laskavosti jeho manželky Marlene Krylové, která spravuje archiv Karla Kryla v Pasově. Ale i díky jeho přátelům a členům Klubu Karla Kryla. Ten je hodně aktivní, sídlí v Praze, jeho předseda Vojtěch Klimt je jedním z největších zapůjčitelů exponátů. Jinak reprezentativní soubor Krylových prací shromáždil jeho přítel Fridrich Taussig v Německu. Máme i zdroj z Itálie: žije tam jeho první manželka Eva Sedlářová. Hodně ze sedmdesátky originálních exponátů pochází od jeho bratra Jana Kryla z Ostravy a sestry Marie,“ poznamenal k soustřeďování materiálů, podkladů a exponátů ředitel pořádající městské galerie Pavel Chalupa. „Nikdo neměl dosud nápad představit Krylovo výtvarné dílo, žádná souborná výstava se kupodivu nikdy nekonala. Takže jde o unikát, je to zcela první výstava výtvarné tvorby známého zpěváka a písničkáře,“ svěřil se Pavel Chalupa. „Možná budeme první veřejnou sbírkou tohoto druhu v České republice - máme totiž možnost zakoupit některé soubory jeho tvorby,“ je nadšený z unikátního projektu ředitel městské galerie.

Kryla – výtvarníka zná dnes málokdo


Jednotné téma tvorby Krylovy zaujme na první pohled: všude je zašifrováno srdce. „Je to symbol používaný všude, Karel Kryl se dotýkal vlastně všech oblastí výtvarné tvorby, excelentní jsou například jeho linoryty. Sám se podílel na tisku prací, možná někoho překvapí i oleje. Málokdo ho nyní vlastně zná jako výtvarníka. Sám sebe přitom pokládal za výtvarníka, ve volném čase se věnoval výtvarné tvorbě, byť se stal kultovním písničkářem. Vystavujeme i obraz Mrcha v červené košili, ten je z roku 1967 a už tady se zrodil Karel Kryl, bouřlivák a malíř. To byl zlom v jeho díle, začal se totiž po abstrakci věnovat zašifrované politické tvorbě. Výtvarně činný byl až do závěru svého života v roce 1994,“ vysvětluje Pavel Chalupa.

Výstava je přístupná v „Galerii ve Zvonici“ vedle chrámu svatého Vavřince, a to kromě pondělků a úterků do 12. září. Datum nebylo zvoleno náhodně, ve Vysokém Mýtě se budou konat „Mezinárodní partnerské dny“, takže se na Kryla jistě přijdou podívat další návštěvníci.

JIŘÍ KONÍČEK