Předvánoční koncerty, mikulášská nadílka, živý betlém, divadlo – to je stručný výčet aktivit, na které v čase adventu pozvali veřejnost obyvatelé a pracovníci Domova pod hradem Žampach.

Živý betlém

 

Návštěvníci, kteří si už zvykli v čase před Vánocemi do domova přicházet, se dají počítat ve stovkách. Bylo tomu tak i letos. A rozhodně se nenudili. První předvánoční koncert připadl na předvečer sv. Mikuláše, a tak pořadatelé připravili pro malé návštěvníky překvapení: čerti, anděl a Mikuláš vytvořili pro děti pohádkovou atmosféru, sliby a básničky pak odměňovali dárky.

Už tradiční živý betlém byl letos obohacen vystoupením kunvaldského pěveckého sboru Jiná doba, který koledami doprovázel průvod venkovanů a Tří králů k jesličkám. „Snažíme se betlém obohacovat o nové prvky, aby měli návštěvníci důvod se k nám vracet,“ říká Jaromír Fabián, vedoucí sociální péče domova. Jen pro ilustraci: živý betlém na Žampachu letos vidělo kolem čtyř set lidí. Koncert v zaplněné kapli sv. Bartoloměje pak patřil Lanškrounskému smíšenému sboru. Zazněly sváteční písně i koledy. Závěrečná Tichá noc zpívaná i publikem navodila pravou vánoční atmosféru.

Úspěch Mrazíka

Druhý vánoční koncert, který se uskutečnil v kapli sv. Bartoloměje v pátek, doplnil trh s širokou nabídkou výrobků místních chráněných dílen a také vtipně nastudovaná ruská pohádka Mrazík, v níž se představili samotní obyvatelé domova. Publikum jejich výkon odměnilo velkým aplausem. Více než hodinový program žamberského souboru Corale pak potěšil všechny posluchače, kteří si vyslechli a někdy i zanotovali známé i méně známé koledy. „Přestože jsme po zkušenostech z minulých let museli zavést systém místenek pro návštěvníky, účast byla hojná a posluchači, účinkující i pořadatelé byli s koncertem velmi spokojení,“ uvedl ředitel Domova pod hradem Žampach Luděk Grätz. Trochu nás sice omezuje právě probíhající rekonstrukce hlavní budovy, ale příští rok bude moci veřejnost užívat náš areál opět v plné míře,“ dodal.

Druhý vánoční koncert byl letos poslední akcí pořádanou Domovem pod hradem Žampach pro veřejnost. Další se ovšem připravují na příští rok. Pracovníci domova zvou také všechny zájemce k prohlídce zámeckého areálu arboreta na Žampachu.