Vzniká na místním zámku, návštěvníci si zde budou moci prohlédnout i světničku génia. Expozice bude slavnostně otevřena pro veřejnost 14. června, uvedl letohradský starosta Petr Fiala.

V Letohradě stojí už delší dobu u zámku malá socha Járy Cimrmana od místního výtvarníka Stanislava Vacka. Podle legendy připomíná dávný Cimrmanův pobyt ve městě, kde odpočíval, než jel uzavřít Zemskou bránu v Orlických horách. „Chtěli jsme tu myšlenku rozvinout dál, divadlu Járy Cimrmana se to velmi líbilo, proto jsme poskytli prostory ve sklepení zámku, kde vznikla Cimrmanova světnička. Bude to velká atrakce pro turisty,“ uvedl Fiala.

V muzeu budou vystaveny plakáty k představením divadla a mnoho divadelních relikvií a rekvizit. Největším magnetem má být ale mistrova světnička, kde bude od všeho polovic, podobně jako ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící, kde byl v Cimrmanově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou. „Město nemělo na nákup jeho věci dost peněz, takže jsme koupili polovinu. Všechno je tam proto napůl,“ usmívá se Fiala. Slibuje, že pokud se muzeum setká s příznivým ohlasem, nebude to v Letohradě poslední počin týkající se zapomenutého génia.

Cimrmanovi je v Pardubickém kraji již věnována Dobře ukrytá rozhledna nesoucí jeho jméno, která stojí od léta 2007 v Březové nad Svitavou.
Český génius se dočkal i jiných upomínek svého významu. Například na vrcholu Lomnického štítu na Slovensku má pamětní desku, stejně jako na domě v Dykově ulici 14 v Praze 10, na Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích či na budově gymnázia v Kutné Hoře. Prvenství ale drží Dolní Bělá na Plzeňsku, kde byla na místním hostinci odhalena pamětní deska už před patnácti lety. Stojí na ní: V tomto hostinci Jára Cimrman - český génius - pravděpodobně nikdy nenocoval. Kromě toho je plastika Járy Cimrmana umístěna u hájovny Sýkoř u Lomnice u Tišnova na Brněnsku, na konci tamní naučné stezky je další pomník Nohy Járy Cimrmana. Polyhistor má také svou železniční zastávku úzkokolejky s památníkem v lesích u obce Kaproun na Jindřichohradecku, kde byl údajně vyhozen z vlaku, jmenuje se po něm i hvězda a brouk nebo cyklostezka v Jizerských horách.

Cimrmanovu ulici lze dnes najít například v Roztokách u Prahy, v Olomouci, v Brně-Řečkovicích a Lipníku nad Bečvou na Přerovsku.