Den s Deníkem, úspěšná akce, s níž se obyvatelé regionu seznámili už loni, včera zavítal do Žamberku. Ten se tak letos stal prvním městem na Orlickoústecku, kde se lidé mohli seznámit s redaktory Orlického deníku, kteří jim chtějí napomoci při řešení problému, jenž je ve městě trápí. Jak ukázala anketa Deníku, v Žamberku to je především prodej městských bytů. Z odpovědí mnoha respondentů však vyplynulo, že jsou v Žamberku spokojení a nic jim nechybí. Objevily se i názory, že by městu slušel plavecký bazén a zimní stadion nebo „kulturák“.

Kromě diskuze se starostou Tomášem Kalousem na náměstí slunečné počasí vylákalo kolem dvou set lidí, mnozí si přišli zasoutěžit nejen o automobil Hyundai Santa Fe. Velký ohlas sklidili tanečníci a tanečnice z DDM Animo, kteří předvedli break dance nebo břišní tance. U dětí měly velký úspěch balonky s logem Deníku, rozdaly se jich stovky.

Starosta lidi uklidnil

Hlavním cílem Dne s Deníkem je však spoluúčast redakce na řešení kauzy. O prodeji bytů se na stránkách Orlického deníku průběžně psalo, prostor k vyjádření dostaly všechny zúčastněné strany. Redaktoři situaci kolem prodeje městských bytů porovnávali se způsobem prodeje v okolních městech.

Prodej 290 městských bytů, ve druhé vlně se plánuje prodej dalších 150 bytů, trápí především seniory, kteří mají obavy z ceny bytů, v nichž mnohdy žijí i desítky let. Starosta však všechny přítomné uklidnil, že se rozhodně nemusejí obávat ztráty střechy nad hlavou. Pokud na byt nebudou mít oni nebo jejich potomci, můžou zůstat dál nájemníky. Nikdo třetí jejich byt nekoupí.
Jejich další možností je půjčka. Vzhledem k věku starších nájemníků by zřejmě nebyla možná bankovní půjčka, proto by podle starosty v individuálních případech měly být možné půjčky z městského fondu rozvoje bydlení.

V současné době jsou podle starosty jednotlivé byty změřeny a znalec bude vypracovávat individuální posudky, které cenu bytu ovlivní. Mají totiž zohlednit stav bytu a případné investice do něj. „Do konce dubna, maximálně do poloviny května bychom měli mít posudky na stole, potom začneme další jednání,“ uvedl starosta Tomáš Kalous s tím, že se bude jednat i o výši koeficientu, jímž se bude násobit znalcem stanovená cena. „Musím hájit zájmy všech obyvatel, nejen úzké skupiny lidí. Zákon o obcích mi ukládá prodávat městský majetek za cenu obvyklou, ne za cenu nepřiměřeně nízkou,“ vysvětlil Deníku dále starosta.

Bazén, stadion i kulturák budou

Bazén, zimní stadion a kulturní dům, s tím vším se v Žamberku počítá. „Projekt řešíme, vypadá to, že do konce roku 2010 bychom měli splnit, co jsme slíbili, tedy že budeme kompletně majetkoprávně a projekčně připraveni, budeme mít pozemek a projekt,“ uvedl Tomáš Kalous. Investiční náklady se vyšplhají na několik desítek milionů korun a další miliony půjdou na provozní náklady bazénu. Ještě blíž je realizace stadionu a kulturního domu, záleží totiž jen na úspěšnosti při přidělování dotací.

Starosta odpověděl také na otázky publika, které například zajímalo, zda se uvažuje o realizaci haly pro „skejťáky“. O tom se prý neuvažuje, „skejťáci“ však nemusejí být zklamaní. „Jednáme, že na sídlišti u žirafy, kde je skejtové hřiště, vylepšíme povrch,“ naznačil starosta. Objekt bývalé mlékárny zajímal dalšího respondenta, ten je však v soukromých rukou, proto v tomto případě město mnoho
nezmůže.