Pravidelná výstavní činnost probíhá také ve školní galerii na „Špindlu", součástí prezentace SŠUP bývají také módní přehlídky – ty se kromě tradiční prezentace v rámci městských slavností konaly také v Měšťanském pivovaru Hylváty.

V roce 2017, kdy si „umprumka", dříve „textilka" připomíná 125 let od svého založení, je výstav naplánováno v porovnání s předešlými lety ještě víc. A jedna z nich se, vůbec poprvé, podívá také do prostor hudebního klubu Popráč.

Výsledek česko-slovenské spolupráce

Na čtvrtek 16. března od 16 hodin je naplánovaná vernisáž výstavy, která patří na umprumce mezi tradiční. Spolupráce s partnerskou školou v Prešově má totiž bohatou historii a jedním z jejích plodů je každoroční výtvarný plenér žáků obou škol. Ten poslední se konal v náročných podmínkách Vysokých Tater - zatímco na Slovensku se již výstava desítek žákovských prací konala, do Ústí teprve poputují. „Sluší se připomenout, že díla vznikala v extrémních podmínkách, horší jsem na plenérech ještě nezažil. Studenti se ale snažili, za daných podmínek odvedli maximum," připomíná několik dnů před zahájením vernisáže vedoucí uměleckých oborů SŠUP Jaroslav Habrman.

I když je veselo, nic se nerozbije

Hudební klub Popráč oslovuje návštěvníky také pomocí výstav. Od července 2016, kdy se vstup podařilo upravit tak, aby tento účel naplňoval, se již konala řada akcí. Své obrazy zde vystavoval Jan Diviš, Karolína Kapounová či absolventky kurzu večerní malby zdejší umprumky, nechyběly ani fotografie Robina Malátka, Jana Šebetky či Jiřího Štarhy.

Pro majitele klubu Petra Strákoše je spolupráce s uměleckou školou perspektivní. „Umprumku jsem oslovil a dopadlo to. Každý měsíc se snažíme pořádat vernisáž jedné výstavy, všechny zatím hodnotím jako úspěšné," podotkl Petr Strákoš a přidal zajímavý postřeh: „Vnímám pozitivní ohlasy veřejnosti na kombinaci ´hospoda+výstavní prostor´. Polední návštěvu výstavy spojí lidé většinou s obědem. A i když je večer veselo, přijde mi, že to hezké, co visí na zdi, má na lidi pozitivní vliv. Ještě se nestalo, že by někdo něco zničil, poškodil nebo odcizil."

Výstava prací ze společného česko-slovenského plenéru bude trvat až do 17. dubna. Zájemci ji mohou zhlédnout v čase běžného provozu klubu Popráč.