Noc kostelů začala v chrámu sv. Vavřince úderem sedmnácté hodiny. Po hudebním vystoupení žáků místní „zušky“ se přímo před oltářním obrazem Petra Brandla odehrála scénka ze života slavného barokního malíře, který se narodil před 350 lety. Tím byla odstartována hra, v níž účastníci dávali dohromady skládanku k nalezení ztraceného obrazu. Chrám nabídl i dílničky pro děti, prohlídku věží s výstavou obrazů Jaroslava Korbela a hudební vystoupení. Veřejnosti byly otevřeny i ostatní svatostánky ve městě.

Kostelní noc se na Orlickoústecku konala na bezmála dvaceti místech. Programy byly různorodé, všude šlo ale o jediné: nabídnout možnost podívat se do kostelů i těm lidem, kteří tam jinak nepřijdou. Jako vstřícný krok vůči veřejnosti projekt vidí i děkan vysokomýtské římskokatolické farnosti Pavel Mistr. „Je to pozvání na některé bohoslužby, takže se snažíme využít této hezké aktivity a pozvat prostřednictvím ní lidi do kostela,“ konstatoval a dodal, že spolupráce místní ekumeny trvá už několik let a osvědčila se. „Domluvili jsme se, že naše modlitebny propojíme společnou hrou pro děti. A kde jsou děti, tam jsou i rodiče nebo babičky… Děti to baví a mnohdy přijdou poprvé do kostela,“ řekl Pavel Mistr. Téma hry se mění, letos byla inspirována právě zmíněným výročím narození Petra Brandla.

Rušno bylo ale i v kulturních stáncích města. Úderem osmnácté hodiny se totiž v městské galerii uskutečnila dernisáž výstava Jindřicha Šmégra. Vitální vysokomýtský malíř právě v pátek slavil své devadesáté narozeniny a tak nechyběl dort, přání, květiny a dárky. A došlo i na přání k narozeninám ředitelky Vysokomýtské kulturní Dagmar Sabolčikové. Na náměstí pak vystoupily Big Bandy z Lanškrouna a Vysokého Mýta a ve 20 hodin byla vernisáží uvedena výstava Vzpomínka na Petra Brandla aneb Baroko pod nebem. V muzeu českého karosářství probíhaly komentované prohlídky v rámci Noci mezi karosáři, návštěvníci mohli vidět čerstvě nainstalovaný vládní obrněný speciál Škoda VOS, na dvoře pak byly připraveny dílničky pro děti.