Podobný večer se minulý týden odehrál za účasti Filipa Nuckollse také v královéhradeckém divadle Jesličky Josefa Tejkla, stálé scéně ZUŠ Střezina. Benefiční představení tam plánují na každého devátého v měsíci až do konce tohoto roku.
„Našli jsme nové zázemí v budově bývalého kina Hraničář, které nyní prochází závěrečnou etapou rekonstrukce. Chceme, aby se Hraničář stal oázou nezávislé kultury, kterou nevlastní žádná korporace, politická strana ani územní celek. Jsme v otevřené válce s ústeckou radnicí, jejíž kroky jsou i nadále likvidační vůči několika jedincům, kteří považovali satiru za klasický nástroj demokracie," říká Nuckolls k faktu, že nemohou hrát v prostorách, které patří ústecké radnici. O vzniku Činoheráku a sbírce dále říká: „Spolek Činoherák Ústí vznikl na troskách ústeckým magistrátem iracionálně a svévolně zničeného Činoherního studia s jedinou ambicí – udržet a pokračovat ve 42leté tradici činoherního umění ve městě Ústí nad Labem. Od svého vzniku nemá žádný primární grant a je plně závislý na darech drobných dárců. V sociálně ne zcela silném regionu mezi sebou podporovatelé Činoheráku Ústí vybrali 1,3 milionu korun, dalších 700 tisíc bylo inkasováno na vstupném a 200 tisíc se vyzískalo prodejem suvenýrů. Obdrželi jsme též grant hlavního města Prahy ve výši 2 miliony korun na dovoz našich představení do Prahy, mimořádný grant 1 milion Ministerstva kultury ČR, 1,5 milionu z nadace Karla Janečka, 750 tisíc korun coby soukromý dar Libora Winklera a jeho manželky na pořízení vzduchotechniky a 250 tisíc korun grant nadace Avast.
Na konci jara jsme odehráli 23 představení na Lodi Tajemství, protože Labe je naštěstí všech, a šest představení nové inscenace spolku Dva páni z Verony na hradě Střekov, který patří rodině Lobkowiczů. Důležitým mezníkem této ‚války' jsou říjnové komunální volby. Pokud v nich nenastane změna na ústecké radnici, bude to zřejmě znamenat i zánik spolku Činoherák Ústí, neboť přestože nemá žádné veřejné dotace a žije pouze z grantů a darů, zaměstnává nebo dává práci většině z padesáti zaměstnanců bývalého Činoherního studia.
V letošní 43. sezoně Činoheráku máme naplánováno osm premiér, první z nich byla 26. září Kráska z Leenan Martina McDonagha."
Jitka Hodasová (redakčně zpracováno)