Zatímco filmové zpracování z roku 1967 i přes angažmá „brouka“ Johna Lennona upadlo v zapomnění, na divadelních prknech „frčí“ britský Švejk Ernest Goodbody stále. Inscenaci dramaturga a režiséra Milana Schejbala, s níž pražské Divadlo ABC sklízí úspěch už dvě desetiletí, si vyhlédli ústeckoorličtí gymnazisté ze souboru Veselé zrcadlo. Pod vedením Lenky Janyšové jej nastudovali a v pátek 4. března představili návštěvníkům Malé scény.

Už devatenáctá hra v pořadí

Divadelní soubor zdejšího gymnázia je již bez nadsázky zavedenou značkou a například Starce na chmelu, Krysaře, Študáky a kantory či Rebely má v živé paměti nejeden fanoušek už tak početné ústecké ochotnické scény. Ryanovým tragikomickým pohledem na druhou světovou válku soubor pomalu uzavírá druhou desítku nastudovaných her. „Jak jsem vyhrál válku je už devatenáctý titul. Až jsem se sama zalekla, to už jsem pěkně stará,“ říká s humorem Lenka Janyšová, jež vede pevnou rukou kroužek od jeho vzniku. Počet divadelníků, kteří prošli rukama zkušené pedagožky, stojí za zmínku, je jich totiž bezmála tři sta. „Mám bývalé studenty, kteří pokračují v amatérských divadlech, jeden z nich dokonce profesionálně,“ doplňuje režisérka. Těšit ji může skutečnost, že mnozí z nich se i po odchodu z gymnázia do souboru vracejí a v nových hrách rozdávají zkušenosti mladším kolegům.
Ke ztvárnění Ryanova klasického díla, jehož suchý anglický humor má režisérka podle svých slov v oblibě, vedla zajímavá cesta. Scénář Milana Schejbala objevil soubor v Amatérské scéně a čtyři měsíce na něm intenzivně pracoval. „Poslední měsíc všechny víkendy. Komplikace se vždy vyskytnou, výběr rolí podle typů postav a podobně. Je tam poměrně hodně postav, studentů mám mnohem méně, někteří hrají dvoj i trojrole. Do souboru chodí hodně dívek, musela jsem vymyslet, jak je do hry zapojit,“ hovoří Lenka Janyšová o úskalí při zpracování vojenského tématu.

Dvakrát vyprodaná Malá scéna

Páteční „den D“ si mohou mladí divadelníci ve svém kalendáři odškrtnout jako vydařený, v Malé scéně hráli dvakrát před zaplněným hledištěm. Radost z jejich výkonu měl také místostarosta Zdeněk Ešpandr, který přijal pozvání na premiéru. „Už jsem hodně dlouho v divadle nebyl, proto jsem pozvání paní Janyšové uvítal. Představení se mi opravdu líbilo. Ústí má divadelní život velmi čilý, což je určitě dobře,“ připomněl silnou pozici ochotníků ve městě.
První představení pro veřejnost obstálo i pod drobnohledem jinak přísné režisérky. „Premiéra byla velice slušná, jenom asi dvakrát spadlo tempo hry, která měla vzestupnou tendenci. Myslím si, že studenti už perfektně znají text a mají situace osahané. Už si mnohem víc věří a přesně vědí, co bude následovat, nervozita z nich padá,“ pochválila své svěřence a zvláště vyzdvihla přínos zkušeného „mazáka“ Martina Mačky: „Hraje s námi i během vysokoškolských studií, ohromně tmelí partu, která se kolem něj vždycky vytvoří.“

Nepřišli jste? Máte ještě možnost!

Kdo v pátek do Malé scény nedorazil, má šanci na reparát ještě v úterý 15. března. To jsou od sedmnácti, resp. devatenácti hodin na programu dvě reprízy. „Mnoho dalších plánů zatím nemáme, neboť hlavní hrdinové jsou maturanti a je třeba, aby odmaturovali a hlavně úspěšně složili zkoušky na vysoké školy. Určitě se ale zúčastníme dvou krajských přehlídek, Svitavského Fandy a Zlom vazu v Ústí,“ poodhaluje další plány Veselého zrcadla jeho vedoucí Lenka Janyšová.

JAN POKORNÝ