O poznání skromnější a klidnější bylo oproti minulým létům zahájení Ústeckého adventu, jak je nově pojmenován seriál předvánočních akcí v bývalém okresním městě. Zatímco k zahájení Ústeckých Vánoc po mnoho let neodmyslitelně patřil pompézní ohňostroj a koncert některé z „hvězd“ našeho showbusinessu, vystačili si letos pořadatelé akce s adventním trhem, kulturou z místních zdrojů a rozsvícením vánočního stromu a ostatní sváteční výzdoby náměstí. Bez ohňostroje. I přesto se ovšem ústecký rynek v neděli navečer slušně zaplnil Oušťáky všech generací (viz snímek Lukáše Prokeše).

Neměli jsme mnoho času, říká starosta


Nový ústecký starosta Petr Hájek mluvil před rozsvícením stromu krátce. Poděkoval všem, že přišli, a připomněl skutečnost, že nová koncepce Ústeckého adventu je nejen o šetření, ale také o určitém návratu k tradicím. Farář Vladislav Brokeš přidal duchovní promluvu a požehnal adventní věnce těm, kdo si je s sebou na náměstí přinesli. A pak již patřilo pódium pěveckému sboru Alou Vivat a jeho krátkému předvánočnímu programu. Dalo by se říci, že vládla pohoda. Jak ale Deník zjistil, zdaleka ne v duších všech přítomných.

Zajímavá diskuze se rozběhla mezi ústeckou mládeží na facebooku. Mimo jiné z ní vyplynulo i zklamání nad tím, že se nové vedení města ohňostroje zřeklo, kritizováno bylo také poněkud chabé ozvučení akce. Na tom, „že nebylo slyšet“, se ovšem shodli mnozí přímo na náměstí. Někteří navíc tvrdili, že se k nim informace o tom, že nebude ohňostroj, ani nedostala.

„Jsem si vědom toho, že byl problém, a rád bych vysvětlil, proč k němu došlo. Na přípravu Ústeckého adventu jsme měli minimum času. Ať už na samotný program, tak na jeho technické zabezpečení. První, co jsem se po příchodu do funkce starosty dozvěděl, bylo, že pódium, které se vždy pro Vánoce stavělo, je v havarijním stavu a nedá se použít. Dozvěděl jsme se také to, že schodek letošního rozpočtu města je mnohem vyšší, než bylo plánováno… To, že nebylo pódium, byl průšvih. Bez pódia se pak hůř nazvučovalo. Reproduktory prostě stály na chodníku a zvuk šel do lidí, kteří byli okolo. Pro nás to do budoucna znamená, že můžeme šetřit, nemusí být ohňostroj ani drahý umělec, ale musí být důstojné a odpovídající jeviště a ozvučení. Když znovu zvážím, jak málo času jsme na přípravu měli, jsem přece jen nakonec rád, že se nám program podařil udělat. Věřím, že to lidé pochopí,“ řekl v pondělí Deníku Petr Hájek.