Týdenní slavnosti se v bývalém okresním městě konají již po jedenácté a opět mají nabitý program. Nejde však jen o kulturu a sport, městské slavnosti jsou i krásnou příležitostí k setkávání, k tomu, aby lidé alespoň na pár chvil zapomněli na každodenní starosti. Pro mnohé účinkující, především školáky, jsou pak také často první příležitostí vstoupit na „prkna, která znamenají svět“. Udělejte si čas a určitě „zajděte“.

Když před lety přemýšleli někdejší ústecký starosta starosta Jiří Čepelka a jeho zástupce Luboš Bäuchel o tom, kdy a jak důstojně oslavit milénium, napadlo je uspořádat velké městské slavnosti.

Dokonce týdenní. Tehdy určitě netušili, jak velké tradici v bývalém okresním městě položí základ. Akce, jejíž motto zní „město v pohybu – týden dobré pohody“, nejenže přežila celé desetiletí, ale dneškem vstupuje do druhé desítky let své existence.

Slavnostem „Ústí nad Orlicí 2010“ budou po sedm dní patřit jak Mírové náměstí, tak i městská sportoviště i další prostory. Už tradičně jsou připravena vystoupení profesionálních umělců, ovšem těžiště slavností stále spočívá především ve vystoupeních neprofesionálů – ať už to jsou žáci ústeckých i mimoústeckých škol, amatérští muzikanti, divadelníci, tanečníci a další. Počet vystupujících, kterým bude patřit pódium nedaleko radnice, přitom půjde do mnoha stovek.

Velký zájem návštěvníků slavností se rok co rok upírá k „hvězdám“ české profesionální umělecké scény. Těch nabídne dramaturgie letošních slavností opět dost a dost. Dnešní večer bude na Mírovém náměstí ve znamení legendy českého bigbítu – kapely Olympic s nestárnoucím Petrem Jandou. V dalších dnech se pak mj. představí Blue Effect, Walda Gang, František Uhlíř, Spirituál kvintet, Miro Žbirka, Kryštof, Eva a Vašek nebo Marta Kubišová.

Neodmyslitelnou součástí slavností jsou ovšem také sportovní aktivity. Vedle již zavedených sportovních štafet, her a nejrůznějších turnajů je pro letošní rok připravena novinka – bude jí první ročník orientačního běhu městem „O pohár starosty“, který se poběží ve středu od 16 hodin. Závod je určen nejen pro registrované závodníky, ale i pro širokou ústeckou veřejnost. Za novinku lze také označit skutečnost, že byli pro jedenáctý ročník slavností angažováni pouze dva mimoústečtí moderátoři, dosavadních deset ročníků totiž slovem provázeli vždy moderátoři místní – a vystřídala se jich v průběhu let celá řada.

Městské slavnosti budou mít, také už tradičně, bohatý doprovodný program: výtvarné výstavy, starty horkovzdušných balonů, výstavu kaktusů, ukázky techniky záchranářů a další. Chybět nebude ani bohaté občerstvení včetně oblíbených buřtů opečených přímo na ohni ústeckými skauty.