S petrolejovými lampami se na Boudě po roce 1990 začínalo. Muzeum československého opevnění dnes už k osvětlení podzemí používá vlastní elektrárnu, k petrolejkám se vrátilo čistě z nostalgických důvodů v rámci oslav 20. výročí zpřístupnění tvrze. První romantické prohlídky s petrolejovými lampami Boudaři organizovali při zahájení sezony letos v dubnu.

Na průkopnické doby se bude v tvrzi Bouda vzpomínat o tomto víkendu při třech vstupech začínajících v 11, 13 a 15 hodin, bude se procházet trasa na dělovou věž a zpátky, což potrvá zhruba 75 minut. „Atmosféra v podzemním labyrintu Boudy, připomínající podzim 1938, je neopakovatelná. Prohlídka ve svitu petrolejových lamp atmosféru ještě umocní,“ láká k návštěvě Společnost přátel čs. opevnění, která muzeum na Boudě provozuje.

Nostalgie na Boudě je také příležitostí pro porovnání. O víkendu je možné navštívit i dělostřeleckou tvrz Hůrka u Králík, která byla zpřístupněna teprve před dvěma lety, když zde armáda zrušila svůj muniční sklad. Podzemí je dokonale nasvětlené a rozhodně stojí také za prohlídku (o víkendu v 11, 13 a 15 hodin).