Naardenské muzeum, které pečuje o památník Jana Amose Komenského, se připravuje na blížící se 350. výročí úmrtí tohoto významného českého filosofa, politika a pedagoga, který je v Naardenu pohřben, řadou akcí, zahajovaných už v letošním roce. „Jednou z nich je i tato výstava, která návštěvníka seznámí s vývojem českých mincí a papírových platidel od jejich vzniku v druhé polovině 10. století až do současnosti. Kromě textů a fotografií se pyšní i galvanoplastickými kopiemi vzácných historických mincí, které podle sbírkových originálů zhotovil restaurátor našeho muzea Michal Vojtěchovský,“ uvedl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Pro naardenskou instalaci výstavu doplní ještě dvě nová témata na samostatných výstavních panelech. „Jeden z nich upozorní na zcela výjimečnou roli, jakou je ztvárnění osobnosti Jana Amose Komenského na československých a českých platidlech 20. století.  K intelektuálnímu odkazu Komenského se česká společnost i touto formou vždy hlásila bez ohledu na vládnoucí režimy,“ konstatoval autor výstavy Petr Vorel, historik Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, prorektor pro vědu a tvůrčí činnost univerzity a numismatik Východočeského muzea.

„Mezi významnými postavami našich dějin se jeho portrét na platidlech objevuje nejčastěji, nikoli náhodou byl první historickou osobností, která byla ztvárněna na papírových platidlech meziválečného Československa i nynější České republiky,“ dodal Vorel.

Původní výstavu dále rozšíří téma European Silver Thalers of the Comenius Era, které připomene složité poměry v evropských měnových systémech od konce 16. století do druhé poloviny 17. století. „I do českých zemí v té době hojně pronikaly stříbrné tolarové mince nizozemské, produkované ve velkém množství z drahých kovů dovážených ze zámoří,“ uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková.

Výstava v naardenském památníku potrvá do 28. října letošního roku.