Hostitelky Ludmila Marešová-Kesselgruberová a Monika Carbová pozvaly přátele a příznivce umění na výstavu v plenéru. Obrazy visely na jabloních a šňůrách, objekty byly rozmístěny po zákoutích zahrad. K dobré pohodě přispělo i krásné slunné počasí, za které patří dík nejspíš samotné svaté Anně, která byla k umělcům přívětivá.

Stejně jako loni se představily asi dvě desítky tvůrců, profesionálů i laiků, dětí i dospělých, kteří mají nějakou vazbu na Svinnou. Z profesionálů se představili Petr Válek, Jarka Bittl, Marta Demelová nebo Martina Novotná, nechyběl ani místní Ladislav Krmela a samozřejmě výtvarná skupina Maxmilián. Ve srovnání s loňským plenérem se výstava rozrostla o užitné umění, jako je batikované oblečení, patchwork nebo šperky.

Výraznou místní postavou je Ladislav Krmela, který letos své žertovné kované objekty doplnil o železné šperky. „Ladislav Krmela má blízko k černému řemeslu, navíc má výtvarné cítění, a to vše se u něj šťastně skloubilo se smyslem pro humor,“ říká o něm Ludmila Marešová-Kesselgruberová. Hodně příznivců si bezesporu získala díla Petra Válka z Koutů nad Loučnou, grafika, ilustrátora a malíře, který má ve Svinné část rodiny. Zjednodušení, stylizace, čistota barev a vtip se prolínají jak jeho obrazy, tak dřevěnými postavičkami, které vykukovaly z trávy a bavily návštěvníky. Za pozornost však stály všechny exponáty, kterým to v přírodě moc „slušelo“.