Zakladatel a dramaturg festivalu, lanškrounský muzikant Ilja Michalec, měl při výběru účinkujících hudebních sestav tradičně šťastnou ruku. Strhující fúzi výborných vokálů, nástrojů a beatboxu předvedla čtveřice Mako Mako složená z absolventů a jedné studentky brněnské JAMU, pohodu na pomezí jazzu, funky a popu rozdávaly dvě roztančené zpěvačky brněnské kapely Grimasa čápa (upoutal i její výborný bubeník). Z jiného soudku pak byla vystoupení dalších dvou formací. Těžké, ale náramně vydařené „klíny do hlavy“ natloukla posluchačům brněnská sestava Lesní zvěř, jejíž tvorba spojuje živý akustický drum´n ´bass s jazzem a psychedelií. Lahůdkou byl i výkon dvojice Sato–San To spojující elektronické samply s bicími a jazzovou trubkou (na snímku Michala Horáka). Výkony všech zmíněných kapel jen potvrdily to, v čem spočívá smysl lanškrounského festivalu: že je na naší hudební scéně řada výborných formací, o nichž se dost často jen velmi málo ví. A že je velmi dobré jim dát prostor a představit je veřejnosti. Díky festivalu Jazz a Little Otherwise jich už bylo v Lanškrouně představeno několik desítek.

Samostatnou kapitolou jsou pak vystoupení hostů. Mnozí z příznivců festivalu stále ještě vzpomínají na předloňský koncert Petera Lipy, který je nestárnoucí celebritou československého bluesového zpěvu. Letos pozval Ilja Michalec další mezinárodně proslulou hvězdu našeho jazzu: Milana Svobodu a jeho Quartet. A půlnoční koncert této skvělé sestavy byl opravdu jedinečný.

Sálek lanškrounského zámku se v sobotu večer proměnil ve velmi příjemný klub, jakých je v našich končinách poskrovnu. A zhruba šedesátka posluchačů si jeho atmosféru užívala plnými doušky. Kupodivu ale scházeli místní jazzoví a swingoví muzikanti (a to se město chlubí dlouholetou tradicí velkých bandů). Snad ale najdou cestu na jubilejní desátý ročník „jazzu trochu jinak“, který, jak pevně věřím, Ilja Michalec za rok připraví. O jeho šťastné ruce při výběru účinkujících či hostů nepochybuji.
⋌www.orlicky.denik.cz/jazzla2