V městském muzeu, v prostorách Hernychovy vily, bude dnes zahájena výstava Minus 40 věnovaná 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Expozice nebude pouhou prezentací dokumentů, nýbrž výstavou interaktivní, do níž lidé mohou zasáhnout. „Návštěvníci mohou napsat svůj dojem, co si představí, když se řekne rok 1968. Chceme, aby si pohráli, uvidíme, jesti budou chtít,“ uvedla ředitelka muzea Jarmila Süsserová a pokračovala: „Účelem není lidem jen ukázat dokumenty, ale pokusit se od nich získat další, a to regionálního charakteru, a doplnit tak sbírky. Například fotografií je velice málo.“

Vystavují také Steklík a Plíva

Výstava je situovaná do dvou místností vily. Jedna je věnovaná dobovému tisku a dalším dokumentům z novin a časopisů. Další část tvoří výtvarná tvorba. „Ač se to nezdá, v šedesátých letech v Ústí malovali jednak mladí výtvarníci, za druhé tu po celou dobu šedesátých let působil Klub přátel umění, který vystavoval v původní výstavní síni pod radnicí. Dělaly se tu velice hodnotné výstavy. Požádali jsme doktora Němce, který byl členem výtvarného sdružení, aby nám půjčil katalogy, ty zde budou vystaveny. Zároveň je zde k vidění raná tvorba 60. a 70. let Honzy Steklíka a Ládi Plívy,“ prozradila ředitelka. Z Ústavu pro studium totalitních režimů České republiky v Praze má muzeum zapůjčené rozhlasové nahrávky a fotografie Pavla Macháčka.

Důležitou cílovou skupinou jsou podle Süsserové žáci základních škol: „Jde nám o to, aby děti z devátých tříd, kde tu dobu ani nestihnou probrat, měly o zrůdnosti tohoto období povědomost.“ Výstavu 25. září ukončí koncert Jaroslava Hutky.