Šedesát krajkářek všech věkových kategorií vytvářelo nad poduškami vzory z ručně paličkované krajky. Nejmladší bylo osm let a nejstarší osmdesát.

Řemeslo udrží

Starší ženy nemohly dospat, jak se těšily na krajkářskou přástvu. „Získají zkušenosti, inspirují se, neboť zhlédnou něco jiného,“ komentuje nadšení účastnic Marie Poludová. Považuje za jedinečné, že se zde setkává mladá generace se starou. A jak to na přástkách dříve bývalo, družně se mezi sebou bavily, okukovaly své podvinky a vyměňovaly si zkušenosti. „Mladá děvčata krajku zachovají, láska k řemeslu v nich zůstane,“ přidává další argument Anna Stejskalová ze Žamberka. Právě zdejší základní umělecká škola jako jediná v České republice vyučuje obor krajkářství. „Nebylo jednoduché získat svolení. Nyní vznikají nové vzdělávací programy, kde již bude tato výuka zahrnuta,“ vysvětlila ředitelka ZUŠ v Žamberku Hana Chvátilová. „Nejedná se jenom o řemeslnou výrobu, ale vkládáme do díla i výtvarný prvek,“ doplnila Alena Bártová, která absolvovala dva cykly na zušce až po padesátce. Krásu pavučinkových vzorů si prohlédl místní farář Bernard Jiří Špaček, velký obdivovatel ruční práce.

Přástvy v Horní Sloupnici se zúčastnily žákyně Marie Poludové ze žamberecké ZUŠ, ale také krajkářky z nedaleké Litomyšle, Chrudimi, Olomouce nebo Rychnova nad Kněžnou.