Divadelní pouť na Svojanově organizujete již řadu let. Nosíte v hlavě ideální podobu tohoto festivalu? Je někdo, koho byste chtěl pozvat, ale ještě nebyla příležitost?
V červnu letošního roku jsem vystupoval na pouličním festivalu Asfaltart v Itálii. Potkal jsem tam skvělé klauny z Portugalska (Enano) a Anglie (Chris Lynam) nebo španělský akrobatický cirkus Los Gingers. Jejich umění bych rád nabídl i našim návštěvníkům. Příležitost je vždycky, ale musí jí přát finance. Letos jsme nedostali grant od ministerstva kultury. Nebylo možné produkovat program s mezinárodní účastí nebo s velkými a známými soubory, jako je třeba Divadlo Minor nebo Buchty a Loutky.
Na Svojanov měli letos poprvé zavítat adepti hereckého divadla na delší seminář. Proč nedorazili?
Ano, měl to být čtrnáctidenní workshop pouličního a pohybového divadla s mezinárodní účastí. Výsledkem projektu mělo být představení s názvem „Svojanovská strašidla“ přímo ušité na hrad. Koncepce byla hotová, měli jsme hodně zájemců, a dokonce existuje i scénář. Celý projekt zkrachoval. Opět jsme nedostali finanční podporu. Česká politika moc nepřeje živému umění. Nevím, jestli to budu ještě zkoušet, ztratil jsem trpělivost. Nejspíš zakotvím někde v zahraničí, protože tam nemusíte nikoho prosit o peníze.
Věnujete se pohybovému divadlu a rovněž vedete kurzy. Jaké jsou vaše další plány?
Hrát, hrát a hrát. Letos jsme v souboru Teatro Pantomissimo udělali už tři nová představení. Plánujeme pouze hrát a odpočinout si od zkoušení. Máme spoustu dalších nabídek i do zahraničí, tak se těším. Potom budeme společně s Miřenkou Čechovou učit tři měsíce v Die Etage v Berlíně. Die Etage je škola pro pantomimu, cirkus a tanec. S pedagogickou činností budu pokračovat na Vyšší odborné škole herecké v Praze, kde působím už čtvrtým rokem v oboru herectví a jevištní pohyb. Dále mám nějaké nabídky jako choreograf v pražských a oblastních divadlech. Čeká mě absolutorium na HAMU a přijímací řízení na doktorandské studium.
Plánujete nová představení?
V lednu a v únoru plánuji nazkoušet sólové představení se zahraničním režisérem. Jeho jméno nechávám ještě v tajnosti. Pomalu připravujeme hudebně pantomimický projekt s Lenkou Dusilovou a Xavierem Baumaxou, který by měl být hotový v březnu 2010. Také se začnu zase věnovat dětské pantomimě. A musím na sobě neustále makat, abych udržoval fyzickou kondici a rozvíjel pohybové a herecké schopnosti.
Vaši námahu ale korunují úspěchy.
Chlubit se moc neumím, ale za úspěch považuji zájem především zahraničních produkcí o umění souboru Teatro Pantomissimo. Pravidelně vystupujeme na prestižních festivalech a v divadlech v Itálii, Bulharsku, Německu, Polsku a Belgii, kde také učím pantomimu. Čeká nás Izrael, Slovinsko, Jižní Korea, Francie atd. Každého úspěchu si moc vážím. Mimické divadlo je velká dřina a jsem šťastný, když moje umění oceňují diváci a kritici po celém světě.

SYLVA HORÁKOVÁ