VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor s Pavlem Sedláčkem

Ústí n. O. – Rozhovor s Pavlem Sedláčkem, předsedou správní rady Nadačního fondu Mistra Jaroslava Kociana.

4.5.2010
SDÍLEJ:

Pavel SedláčekFoto: archiv

Příslovečný klid a úsměv jen tak něco Pavlu Sedláčkovi nevezme. Předseda správní rady Nadačního fondu Mistra Jaroslava Kociana je u významné kulturní události pomalu čtyřicet let a má tedy rozhodně na co vzpomínat. Hledat na zkušeném pořadali před startem Kocianky stopy nervozity je nadlidský úkol…

Vzpomenete si, kdy a za jakých okolností jste se ke Kociance dostal?
To je vcelku jednoduché. (usměje se) Začal jsem pracovat ve výboru Jednotného závodního klubu v roce 1971, tehdy se připravoval třináctý ročník a já si vymyslel zpravodaj.

Jak se vůbec dělal takový zpravodaj před čtyřiceti lety?
První zpravodaj se množil na lihovém cyklostylu dole pod pódiem. Pak na nás přišli, že je líh na jevišti cítit (směje se). Museli jsme do jiné místnosti. Od druhého ročníku se zpravodaj tiskl v okresním kulturním středisku. Velice rád vzpomínám na období, kdy nám pomáhal Saša Gregar, to už bylo na poloprofesionální úrovni, dělaly se přípravy na každé číslo. Není bez zajímavosti, že dva roky tady působil student českotřebovského gymnázia, nějaký Václav Moravec (usměje se). Vašek nám pomáhal a už tehdy nám bylo jasné, že ten kluk má novinařinu pod kůží. Bylo ho všude plno.

Byla ve vašich začátcích KHS „pouze“ republikovou záležitostí, nebo již mezinárodním podnikem?
To byla mezinárodní soutěž už od roku 1966. Samozřejmě tehdy převažovaly státy východního bloku, ale semtam i ta vlaštovka ze Západu přiletěla. Tehdy už byla také rozdělena do čtyř kategorií, a sice zásluhou profesora Otakara Stejskala, což vydrželo do současnosti.

Nebál bych se Kocianku rozdělit na období před a po roce 1989. Kdo vám v předlistopadové éře utkvěl v paměti?
Pro mě bylo největším zážitkem vítězství Štefana Milenkoviče v roce 1984. Vynikající houslista, krásný kluk ve fraku, co byl schopen odložit housle a jít hrát fotbal. Přijel coby sedmiletý do první kategorie, rok předtím ani nepostoupil. Zahrál, porota z toho byla úplně mimo a víc bodů nikdo nedostal, takže byl vyhlášen nejen vítězem první kategorie, ale i laureátem. U Štefana bylo vidět, že je to v něm. Měl obrovské úspěchy, dnes je mu přes třicet a učí na konzervatoři v New Yorku.

A po roce 1989 vzpomínáte nejvíce na koho?
To je éra dvou sourozeneckých párů, sestry Hemsingovy a kluci Matoušovi. Teda Michalovi! (směje se)

Zmínil jste nedávné laureáty, zástupce české houslové školy. Vybaví se vám z našich ještě někdo, co třeba malý Šporcl?
No to byl taky zážitek, malý zrzatý klučina, úžasně milý a slušný. Pavel sem jezdil sedm roků, nakonec laureáta vyhrál v roce 1986.

Teď pár „nej“. Největší překvapení KHS?
Tos mě zaskočil.

A trapas?
Jeden malér jako hrom, a v tom má prsty současný starosta (směje se). Richard nám dělal několik let jevištního mistra, jeden rok vytvořil nádhernou výzdobu, bílé natřené sloupy se zavěsily na silony do prostoru. Během zahajovacího koncertu s orchestrem se ale jeden silon přehřál od reflektorů a bago křáplo dolů. No naštěstí až za tím orchestrem! Trapas a průšvih zároveň…

Vybaví se vám nějaká chvíle, kdy bylo zapotřebí zamáčknout slzu?
Když sem jezdí děcka několik roků, už jsou jako by našimi. A když pak dosáhnou závěrečného úspěchu, to je vždy na slzičku, jakou z toho máme radost. To bylo v případě kluků Michalových, Šporcla. Dojemná chvíle byla také, když se po pěti letech vrátil Štefan Milenkovič. To už jenom hrál, nesoutěžil, měl nádherný recitál.

Přenesme se z historie do současnosti Kocianky, k níž bude už popáté patřit festival Kocianovo Ústí. Jak se tento podnik vlastně do Ústí dostal?
Kocianovo Ústí není novinka, vrátili jsme se ke starému názvu. Když sem začala jezdit Julie Svěcená, objevoval se tady i její táta. S Jaroslavem jsme hovořili o tom, jak život soutěže oživit, aby sem lidi měli na co přijet. Vymysleli jsme konstrukci čtyř až pěti koncertů. A jak to nazvat? Řekl jsem: pojďme se vrátit ke starému názvu! Letos je pátý ročník a jsem přesvědčen, že festival pozvedl zájem veřejnosti o soutěž. Jaroslav Svěcený k nám dokáže přitáhout vynikající muzikanty.

Rok 2003 přinesl další historický mezník, soutěžit se začalo v nové budově ústecké „zušky“. Je jiné prostředí velkou změnou?
Neskutečnou změnou. V divadle nebylo moc prostor, tady mají soutěžící k dispozici všechny učebny. Navíc sál je, co se týká zvuku, fantastický. Když sem přijedou třeba kantoři z hudebních škol poprvé, jsou jak ve vidění. Je to škola jednadvacátého století.

Přípravy na 52. Kocianovu houslovou soutěž finišují, vyskytly se nějaké komplikace?
Do letošního ročníku jsme šli s obavami, přeci jen ekonomická krize se projevuje ve všem. Až na jednoho, sice významného, sponzora jsme od ostatních finance získali. Jana Dytrichová fantasticky sehnala přes dvě stě tisíc. Také město drží finančně slovo a kraj nás má mezi stěžejními akcemi. Rozpočet se blíží k osmi stům tisícům korun.

A co tajný tip Pavla Sedláčka na laureáta dvaapadesáté Kocianovy houslové soutěže?
Mám, ale neřeknu!

JAN POKORNÝ

4.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Z pardubické akademie cestoval do Ottawy Petr Beneš, jenž strávil týden v místní rodině.
3

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice - Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice - Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Tělesně postižení hledali práci na burze

Pardubický kraj, Chrudim - Na chrudimské pobočce Úřadu práce ČR se uskutečnila Burza práce pro tělesné postižené a setkala se s velkým ohlasem. Dorazilo dvanáct zaměstnavatelů a zhruba stovka uchazečů o práci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení