Loni se v Mýtě slavily narozeniny galerie i Rumcajse, letos své 90. narozeniny s mýtskou galerií oslaví malíř Jindřich Šmégr. Od neděle je v galerii otevřena jeho souborná výstava O hledání.

Sklizeno je jedním z více než tisícovky obrazů Jindřicha Šmégra.Víc než tisíc obrazů

Malíř je letošním držitelem Ceny starosty města a ačkoli žije ve Sloupnici, duší je stále Kujebák. V galerii vystavoval už v letech 1998 a 2008, teď je ale výstava poprvé retrospektivní. „Jsou na ní opravdu hodně letité věci, ale i ty nejnovější. Ukazuji celý průřez tvorbou – akvarely a oleje, kterými maluji nejčastěji, ale také pastely, monotypy a kresby tuší,“ nechává nahlédnout pod pokličku výstavy sám Jindřich Šmégr, který namaloval víc než tisíc obrazů. „Jen doma jich mám kolem čtyř set. Spoustu jsem jich prodal a ještě víc rozdal,“ prozrazuje malíř. Devadesáté narozeniny oslaví dernisáží 25. května.

Jindřich Šmégr je tak trochu přírodní úkaz – čte bez brýlí, slyší jako rys, neužívá žádné léky, do třetího patra Zvonice vynese obraz a ani se nezadýchá. Diety prý nedrží. „Sním úplně vše, miluju sladké a mám výhodu, že nepřibírám na váze. Jsem fit asi díky tomu, že jsem vždycky sportoval. Kromě lyžování jsem dělal atletiku, plaval, boxoval, od toho mám také křivý nos, ještě v šedesáti letech jsem hrál závodně volejbal… Dnes už jezdím jenom na kole a chodím na túry,“ vypočítává aktivní senior, v jehož výbavě nikdy nechybí skicák a tužka. Maluje přírodu. „Příroda mě nezkritizuje, když ji namaluji podle svého,“ směje se.

Malíř nechybí na žádném z plenérů, po zesnulém Josefu Pilařovi se stal prezidentem spolku Triangl, který sdružuje malíře, fotografy a filmaře. „Dvakrát ročně vyjíždíme na týden společně malovat do plenéru a na jednom takovém výjezdu mi během večera na krk pověsili kulatou krabičku od sýru President a od té doby mi jinak neřeknou,“ s úsměvem popisuje zisk svého titulu Jindřich Šmégr.

Víte, že…
Jindřich Šmégr se narodil 25. května 1928. Je nejvěrnějším návštěvníkem vysokomýtské galerie. První výstavu, kterou pořádala na podzim 1957 v kasinu, navštívil jako devětadvacetiletý mladík. A nevynechal téměř žádnou z následujících 370 výstav. „Chtěl jsem se učit od mistrů,“ říká a dodává, že coby vášnivý cestovatel zhlédl také nepočítaně výstav v jiných městech i zemích. Má osm vnoučat a dvanáct pravnoučat a jak prozradil, někteří jsou v malování šikovní. V retrospektivní výstavě nabízí průřez svými obrazy. Historik Jan Klíma o něm řekl, že je „věčně mladým hledačem námětů, postupů, technik, témat, formátů a barevných odstínů“.