Provozovatelé muzeí a památníků čs. opevnění v Králické pevnostní oblasti pořádají dnes a zítra společný víkend, který slibuje řadu zážitků. Co mohou návštěvníci vidět a prožít?

Až tři hodiny v Boudě

V dělostřelecké tvrzi Bouda je připraveno prohlídkové schéma zahrnující po oba dny kromě kompletní prohlídky také tzv. velký okruh v délce přibližně 150 minut určený pro zájemce o opevnění. Vstupy budou v hodinovém intervalu, první začíná v 10 a poslední v 16 hodin, v poledne startuje velký okruh. Provozovatelé doporučují všem návštěvníkům pevnou obuv a teplé oblečení.

„Kompletní prohlídka představí zájemcům vše podstatné, prochází od vchodového srubu K – S 22 a přes strojovnu, hlavní muniční sklad, válečná kasárna, výhybnu, manipulační sklad do objektu K – S 22 určeného pro zabudování otočné a výsuvné dělové věže. Odtud se výprava vrací zpět podzemím do vchodového srubu. Velký okruh zahrnuje oproti kompletní prohlídce také návštěvu pěchotního srubu K – S 21 a K – S 24 a rovněž prohlídku povrchu tvrze,“ informují provozovatelé.

Na trase prohlídek zhlédnou návštěvníci stálé expozice zbytků pancéřových prvků čs. opevnění, prvků překážkového systému, podzemní železnici, ukázky munice, pevnostního kanónu vz. 44/59, expozici ražby pod zemí a pietní místo. Pro větší komfort byla vybudována za pomoci Pardubického kraje nová pokladna. Ta je součástí dalších změn ve vstupním objektu, kde se mimo jiné buduje volná zóna s expozičními tabulemi, které návštěvníkům zpříjemní čekání na prohlídku. Celá úprava, která zahrnuje i obnovu za okupace poničených částí srubu, bude ukončena během letošní sezony. V pokladně je možno zakoupit balené občerstvení a vybrat si z bohaté nabídky literatury a upomínkových předmětů, včetně číslované turistické známky.

Vyjedou s těžkou a bojovou technikou

Vojenské muzeum Králíky chystá předvádění těžké a bojové techniky v pohybu. Tentokrát půjde dokonce o tři vozidla. Tradičně vystoupí kolopásový obrněný transportér OT-810, jezdit bude pásová obrněná dílna technické pomoci a největším kusem, který se představí v pohybu, bude robustní mostní tank MT – 55. Jestliže se podaří dokončit opravy, uvažuje se i o vystoupení středního tanku T-54 AM2 Kladivo. Jízdy proběhnou jen dnes, a to od 11, 13 a 15 hodin. Také tentokrát si budou moci zájemci vyzkoušet jízdu – jako osádky, obsluhy a spolujezdci. Přístupné budou samozřejmě i ostatní exponáty ve výstavní hale i pod širým nebem. Muzeum má otevřeno od 10 do 16 hodin.

V pěchotním srubu K – S 14 „U Cihelny“ (u Vojenského muzea Králíky) jsou připraveny prohlídky od 9 do 18 hodin. Návštěvníci mají možnost zhlédnout nedávno dokončenou rekonstrukci pravého krycího křídla srubu s maketou pancéřového pěchotního zvonu. K vidění je též řada expozic na téma: založení Republiky Československé v roce 1918, návrat čs. legií do vlasti, o počátcích válečné chirurgie a vojenského lékařství, o systému a výstavbě čs. opevnění v letech 1935–1938.

Co si nesmíte nechat ujít? Ve střelecké místnosti minometu je instalována vpravdě unikátní stálá expozice o životě a tragické smrti četaře Arnošta Hrada, příslušníka osádky srubu, v roce 1938.

(tz)