Svitavsko - Odhalení ryby a denní výstup na rozhlednu

Litomyšl – Jednou z dominant města jsou Klášterní zahrady. Návštěvníci i obyvatelé města do nich míří už deset let. A k výročí dostaly pěkný dar. Zvítězily v mezinárodní soutěži Trend Award 2010. Komisi zaujal obsah, bohatost nápadů, identita a jedinečnost. Oslovila ji také oblast rekreace, kterou zahrady nabízejí. „Věřím, že nás ocenění nakopne do budoucna. Jsem rád, že to vyšlo k desátému výročí otevření,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Slavnost se uskuteční v sobotu. Hlavním bodem oslav bude odhalení bronzového odlitku pravěké ryby. Zkamenělinu starou zhruba devadesát milionů let objevil ve zdi v zahradách student biologie Jan Kosla z Litomyšle. Originál se nachází v Národním muzeu v Praze. Bronzový odlitek vytvořil Jiří Věneček. V sobotu ve čtrnáct hodin ho odhalí ministr kultury Jiří Besser. „Když v Národním muzeu rybu zkoumali, zjistili, že je hodně stará a kouzelná. Když se jí dotknete, tak se vám splní tři přání. Kouzelná bude rovněž její kopie,“ dodal Michal Kortyš. První tři přání vysloví v sobotu ministr Jiří Besser.

Moravská Třebová – Netradiční akce začne ve městě již v pátek a potrvá celou noc až do soboty. Před více než rokem, přesně 20. června, byla slavnostně otevřena na vrcholu Pastvisko rozhledna, které bylo vybráno jméno Pastýřka (516 m n. m.). Roční výročí v Moravské Třebové připomenou nepřetržitým výstupem po schodech na rozhlednu po dobu 24 hodin.

Termín a začátek je stanoven na 10. září v 15 hodin, konec pak bude 11. září v 15 hodin.

Moravská Třebová – Zdarma na zámek, vernisáž fotografií, vlastivědné odpoledne o morové epidemii a pokoření rekordu dvacetičtyřhodinového výstupu na rozhlednu Pastýřka. To vše zažijí lidé o víkendu v Moravské Třebové v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. V sobotu bude pro návštěvníky zámku zdarma otevřena Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny, kde ochutnají tajemný elixír života a lásky nebo nahlédnou do kamene mudrců. „V neděli bude navíc zdarma otevřena expozice Poklady Moravské Třebové a Jak se žilo na venkově. Lidé poznají každodenní život našich předků žijících na venkově v našem regionu,“ sdělil ředitel kulturních služeb Jindřich Kos. Historii morové epidemie a moravskotřebovského zdravotnictví na počátku 18. století v rámci vlastivědného odpoledne přiblíží v pátek 10. září v 16.30 hodin historička Jana Martínková spolu s Miloslavem Kužílkem. Komise památkové péče navíc na pátek připravila od 15.30 hodin v kapli františkánského kostela vernisáž výstavy fotografií přihlášených do soutěže „Moravská Třebová jak ji neznáme“

Litomyšl – Sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace pořádají spolu s obecně prospěšnou společností Terra Nostra tzv. ozvěny festivalů. V praxi jde vždy o přenesení jedno festivalového představení známého festivalu do jiného města – nejlépe do památky UNESCO či dalších památkových objektů, přesně podle hesla „Žij v živých městech s živými památkami“. Každé z měst sdružených v Českém dědictví UNESCO nebo České inspiraci jeden festival „vyváží“ a jeden zase „dováží“.

Do Litomyšle dovezou známý královéhradecký festival Jazz Goes To Town. Tento festival oslaví v letošním roce již 16. narozeniny. Jde o přehlídku výborné jazzové muziky, na které se pravidelně objevuje i řada světových osobností. Pro Litomyšl spolu s ředitelem festivalu Martinem Brunnerem připravili jednodenní ochutnávku tohoto královéhradeckého festivalu, který je ceněn i v zahraničí. V rámci Dne otevřených dveří památek bude v sobotu 11. září ve 13 hodin zahájena výstava plakátů a dalších tiskovin tohoto festivalu v zámeckém infocentru. Poté se můžeme těšit na celoodpolední nášup jazzu v Klášterních zahradách. Od 15 hodin zde budou postupně hrát Miroslav Hloucal Quartet, Martin Brunner & Jaroslav Šindler, Vibe Fantasy a František Kop Quartet. Tuto parádní muziku dostanou Klášterní zahrady ke svým desátým narozeninám.

A který festival „vyveze“ Litomyšl? To asi není těžké uhádnout. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se představí tentokrát v Kutné Hoře. V Chrámu sv. Barbory provede v úterý 12. října varhanní koncert vynikající Aleš Bárta. Před samotným koncertem představí několika slovy ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna festival, ale i město Litomyšl.
Celá akce má za cíl oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají. Realizace festivalových ozvěn by nebyla možná bez dotace z Integrovaného operačního programu. Akce v rámci ozvěn festivalů jsou pro všechny zdarma.

Orlickoústecko - Turisté vyšlápnou na Lanškrounskou kopu

Lanškroun – Klub českých turistů a město Lanškroun pořádají 11. září již 42. ročník dálkového pochodu Lanškrounská kopa. Na jednotlivé trasy se dá zaregistrovat už v pátek odpoledne od 14 hodin do večera do 20 hodin na náměstí a pak v sobotu od 6.30 do startu. Připraveny jsou trasy pro pěší, cyklisty, in-line brusle a počítá se i s vozíčkáři. Slavnostní start proběhne v sobotu na náměstí v 8.30 hodin. Cíl je na stejném místě do 20 hodin. Pro každého účastníka je připraven v cíli diplom a medaile z keramiky podle návrhu Bohuslava Vaška. Pro nejmenší je v romantickém lesíku v Oboře připraven „Pohádkový les“ se spoustou atrakcí. Zároveň v Lanškrouně v pátek i v sobotu probíhají Městské slavnosti, na kterých se představí děti Mš a žáci ZŠ Lanškrounska, Jirka Curych, Fešáci a Michaela Tučná, Big Band Lanškroun, Kurtizány z 25. avenue a další.

Libchavy – Ranch C Libchavy zve všechny příznivce rodeového sportu na již 25. rodeo, které se koná 11. září od 10.30 hodin. Na večer je plánován „Country bál“.

Chrudimsko - Skanzen na Veselém Kopci zažije posvícení

Veselý Kopec – Posvícení na Veselém Kopci nedaleko Hlinska se koná v sobotu. Tradiční program připomene obyčeje našich předků. Od 10 do 15 hodin se mohou lidé zúčastnit pečení koláčů (i je ochutnat), zazpívat si s dudáky či s folklorním souborem Vysočan z Hlinska.
K posvícení patřila pouť, takže nebudou chybět ani stánky, v nichž lidoví výrobci budou nabízet keramiku, modrotisk, dřevěné hračky, misky, ale také třeba hrábě, voňavé koření, perníky a pečivo. Některé řemeslníky budete moci sledovat při práci, případně si vyzkoušet svou šikovnost a zkusit si leccos zhotovit.

Luže - SDH Bělá zve 11. září všechny na hasičský Memoriál Jana Stoklasy. Soutěž v požárním útoku mužů, žen i dětí bude zahájena v 9 hodin.

Liboměřice - V Liboměřicích se 11. září od 13 hodin na hřišti koná oslava 110 let založení sboru dobrovolných hasičů. Občerstvení zajištěno, pro děti bude připraven skákací nafukovací hrad a stan, kdyby pršelo. Připraveny budou zábavné soutěže nejen pro děti.
Chrudim - V rámci Dne otevřených dveří památek se v sobotu 11. září otevřou v Chrudimi brány kostelů, muzeí a galerií, otevřeno bude mimo jiné i informační centrum na Resselově náměstí. Na neděli od 16 do 21.30 hodin bude připravena i Lesní slavnost na Čertově skalce v lesích Na Podhůře.

Více informací z Chrudimska najdete ZDE.

Pardubicko - Francouzský den na pardubickém závodišti

Pardubice – V sobotu bude na pardubickém závodišti uzavřen seriál domácích kvalifikačních dostihů pro říjnový 120. ročník Velké pardubické České pojišťovny. Začátek dostihů, které budou součástí Francouzského dne, je ve třináct hodin.

Pardubice – V sobotu se uskuteční na rybníku Bašta u Lázní Bohdanče rybářské závody Handicap Fish Cup o pohár hejtmana Pardubického kraje. Na třetí ročník se sjedou klienti všech domovů pro mentálně retardované spoluobčany Pardubického kraje. Samotné závody začnou v 8 hodin.

Pardubice – Představení Amadeus se odehraje v sobotu od 18 hodin na prknech Východočeského divadla. Strhující drama o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a operními áriemi. Amadeus zachycuje věčně se opakující střet talentovaných osobností s malostí okolí, ale snad ještě víc zajímá autora úděl lidské průměrnosti.

Královéhradecko - Do Hradce opět zamíří stovky trucků

Hradec Králové – Zdejší letiště bude o víkendu hostit setkání majitelů a obdivovatelů nákladních aut, dodávek i tahačů nazvané Truckfest. Pořadatelé očekávají účast kolem čtyř set vozidel včetně atraktivních amerických trucků. Kromě tradiční spanilé jízdy pěti desítek vybraných nejhezčích trucků ulicemi města, která začne v sobotu v 11 hodin, se návštěvníci mohou těšit například i na jízdy zručnosti, sprint nebo soutěže o nejhezčí truck. Areál bude pro návštěvníky otevřen v sobotu i v neděli v 9 hodin a první den potrvá program až do noci, od 21 hodin je totiž připraven koncert skupiny Teplá buchta. V neděli program skončí už odpoledne.

Hradec Králové – Labyrint lan. Tak se nazývá lanový víkend pořádaný občanským sdružením Prostor pro v Šimkových sadech. Vedle lanových překážek nabídne i další pohybové aktivity, výstavu graffiti, malování na přírodní materiály pro nejmenší, hudbu a další. V sobotu budou moci zájemci šplhat po lanových překážkách od 10 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin.

Hradec Králové – Šrámkův statek v Pileticích na okraji krajského města v sobotu uvidí premiéru Dočesné, slavnosti ukončující sklizeň chmele v duchu lidových tradic. Návštěvníci uvidí zvyky a obyčeje spojené s tímto svátkem, milovníci piva mají možnost ochutnat různé druhy piva a podobně. Program začne v 10 hodin pohádkou pro děti, ve stejné době bude otevřena i roubenka s etnografickou expozicí. O hodinu později začne příchodem česáčů folklorní program.

Jičínsko - Klíč od města pohádek patří ještě celý víkend dětem

Jičín – Šestidenní pohádkový festival pokračuje i v sobotu a v neděli. Jeho hlavním tématem je česká klasická pohádka. Návštěvníci se mohou i o víkendu těšit na pohádky, divadelní vystoupení, řemeslné a tvůrčí dílny. Pohádka se odehrává na Valdštejnově náměstí, ale i v zrenovovaných prostorách parku, knihovně, jezuitské koleji, na zámku, ve farské zahradě i v Masarykově divadle. Vyvrcholením festivalu bude sobotní odpolední program, ve kterém vystoupí Eva Pilarová, hudební skupina Jane a Miro Šmajda. Po hudební produkci rozzáří jičínské centrum ohňostroj. V neděli pak zazvoní zvonec, děti vrátí klíče od města a pohádce bude konec.

Cholenice – Již 37. mistrovství republiky v orbě se koná v sobotu v Cholenicích u Kopidlna od 9.30 do 16 hodin. Kyvadlová doprava z nádraží ČD Kopidlno do místa konání je zajištěna, možnost návštěvy anglického zámeckého parku a palmového skleníku při Střední škole zahradnické Kopidlno.

Pecka – V rámci akce Evropská noc pro netopýry, pořádané na přelomu srpna a září v celé Evropě, se uskuteční večerní vycházka po hradu Pecka. Vyslechnete přednášku o netopýrech, kteří přezimují na hradě a v jeho okolí, zájemcům bude předvedena ukázka detekce netopýřích echolokačních signálů a nárazové sítě pro odchyt netopýrů. Dozvíte se, kde netopýři žijí, čím se živí, které druhy jsou v České republice a mnoho dalšího. Cílem akce je přiblížit zájemcům málo známý a pro mnohé tajuplný svět netopýrů. Sraz všech zájemců bude v sobotu 11. září ve 20 hodin před vchodem do hradu.

Rychnovsko - Třebešov slaví velké výročí – 650 let

Třebešov – Pestrý program vás čeká v sobotu od 10 hodin až do večera v Třebešově v rámci oslav 650 let. Na programu je mše, průvod k pomníku a žehnání praporu, otevření Náměstíčka, hudba Za Koplaho Band Dixiland, divadlo Honzy Krejčíka pro děti, slavnostní otevření hasičského minimuzea, vystoupení mažoretek, útok mladých hasičů, den otevřených dveří Matrix a. s., výstava betlémů a od 19 hodin taneční zábava s Fantasy music.

Kostelec nad Orlicí – Na pohádku Karkulka aneb Pozor na myslivce, kterou napsal Václav Sluka, volně inspirován motivy staré známé Červené karkulky, se děti mohou těšit v sobotu od 15 hodin na Sklenářce. Pro dospělé je přichystána humorná divadelní hra Svět podle Kloboučka.

Opočno – Hasičská soutěž v požárním útoku se bude konat v sobotu od 8.30 hodin na Kupkově náměstí. Tato soutěž je zařazena do seriálu Podorlické ligy. Soutěžit se bude o Pohár města Opočna v kategorii mužů a ženy soutěží v Memoriálu Pavly Fabiánové. Tato soutěž slouží jako ukázka hasičské dovednosti jednotlivých družstev. Start prvního útoku v 10 hodin.

Náchodsko - Jiřinkové slavnosti pro královnu podzimu

Česká Skalice – Každoroční Jiřinkové slavnosti jsou zde. Součástí slavností jsou kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny. Výstava jiřinek bude probíhat v muzejním areálu od 10. do 12. září vždy od 9 do 17 hodin. Na tvrzi vystoupí v sobotu folklorní soubory a v neděli orchestr Big Band Dvorský. Na koncertu v ratibořickém zámku v sobotu v 18 hodin vystoupí soubor Musica per Quattro.

Náchod - Již počtvrté ožije v sobotu od 9.30 hodin náchodský zámek Kuronskými slavnostmi. Nádvoří se rozezní zpěvem a hudbou, návštěvníkům se představí tanečnice i kejklíři. Chybět ani tentokrát nebude kouzelník a sokolníci s dravci. Ve 14.30 přijede sám vévoda Kuronský se svým doprovodem, aby slavnosti zahájil.

Broumov – Druhý ročník open air rockového festivalu Rock Stock se uskuteční v sobotu od 13 hodin v Klášterní Zahradě* v Broumově. Vystoupení přislíbila řada zajímavých kapel z Čech i Polska.

Josefov - Rytířský turnaj královny Alžběty Richenzy se uskuteční v sobotu na louce u Podklasného mlýna. Akce je rekonstrukcí dobového rytířského turnaje včetně všech podrobností, jako jsou kostýmy a zbroje, role a tituly jednotlivých postav, tradiční složité ceremonie, turnajské bojové disciplíny, historické tance či dobové stanové městečko. Turnaj začíná svou oficiální část ve 13 hodin.

Trutnovsko - Den železnice: zastávky v muzeu i v Kuksu

Kuks – Tradiční Vinobraní se koná v sobotu od 10 hodin v Hospitalu i na řadě míst obce. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, kde například vystoupí Big band Dvorský nebo zpěvačka Petra Janů se svou skupinou. Už tradičně od 13 hodin poteče po kaskádových schodech místo vody víno. Samozřejmě se návštěvníci mohou těšit na ochutnávky vín z Čech, Moravy i ze zahraničí.

Dvůr Králové – V sobotu se na místním nádraží koná Den železnice. Speciálně vypravené vlaky pojedou z Hradce Králové do Dvora. Zastávky mají mimo jiné v jaroměřské výtopně – muzeu železnice nebo v Kuksu, kde se koná Vinobraní. Z nádraží pojedou zdarma autobusy k bráně zoologické zahrady, vstup je po předložení vlakové jízdenky o 30 procent levnější. Na nádraží budou připraveny soutěže pro děti a hudební vystoupení.

Dvůr Králové – Na kynologickém cvičišti Nový svět u psího útulku se konají v sobotu od 8.30 hodin Novosvětské Hopsinky, závody v agility. Zajímavostí je kategorie XXL, ve které budou soutěžit největší plemena psů, která se podobných závodů účastní výjimečně.

Vízmburk - Na hradě Vízmburk u Havlovic se o víkendu uskuteční Vízmburské slavnosti. Začnou v sobotu v 10 hodin. Ve 13 hodin se od rozcestí u statku Horákových v Havlovicích vydá průvod rytíře Tasse s družinou. Během odpoledne pak vystoupí na hradě skupina Bossorky, středověkou popravu předvedou Úpičtí střelci – Páni z Vízmburka, připraveny jsou orientální tance i seznámení s prací kata. V neděli odpoledne začne program ve 13 hodin. Diváci zhlédnou šermířské vystoupení, poslechnou si dětský flétnový soubor Pištci ze Zobcoburgu (ZŠ Úpice), kramářské písně v podání Pavla Rohlena a uvidí i divadelní představení Dívčí válka v podání ZUŠ Úpice.